• تاریخ: مهر ۳۰, ۱۳۹۴
  • شناسه خبر: 188

اراک – ایرنا – تجمع بزرگ عاشورائیان عصر چهارشنبه در میدان شهدای اراک برگزار شد.

اراک – ایرنا – آیین متمرکزعزاداری و تجمع بزرگ عاشوراییان عصر چهارشنبه همزمان با هفتمین روز از ماه محرم و ایام شهادت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش، در میدان شهدای اراک و خیابانهای اظراف آن برگزار شد. در ...

اراک – ایرنا – آیین متمرکزعزاداری و تجمع بزرگ عاشوراییان عصر چهارشنبه همزمان با هفتمین روز از ماه محرم و ایام شهادت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش، در میدان شهدای اراک و خیابانهای اظراف آن برگزار شد.

در این آیین، هزاران نفر از مردم عزادار اراک در قالب هیات های مذهبی با حضور در دسته جات سینه زنی و زنجیز زنی مذهبی در اندوه شهادت سالار شهیدان و یاران باوفایش به عزاداری پرداختند و در اندوه مصیبت وارد شده بر اهل بیت اشک ماتم ریختند.
در آغاز این آیین، هیات های مختلف کلانشهر اراک با مرثیه خوانی و زنجیر زنی از چهار نقطه پل خیبر و خیابان محسنی، خیابان امیرکبیر، میدان هفتم تیر و خیابان شهید رجایی وارد میدان شهدا شدند و سپس زنجیرزنی، طبالی و دهل زنی و همنوایی سینه زنان اجرا شد.
در این آیین معنوی مداحان اهل بیت با ذکر مصائبی که حضرت سیدالشهدا (ع) متحمل آن شد مرثیه سرایی کردند و شاعران دوستدار اهل بیت نیز در حضور مردم ولایتمدار اراک به قرائت شعر پرداختند.
هزاران نفر از مردم اراک در این تجمع با سینه زنی، مرثیه سرایی و نوحه خوانی ارادت خود را به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) همچون سال های گذشته نشان دادند.
جمعی دیگر از مردم متدین و عزادار اراکی در حاشیه این مراسم معنوی با پخش نذورات از عزاداران حسینی پذیرایی کردند.
حضور جوانان، نوجوانان و کودکانی که در کنار بزرگترها رخت سیاه برتن داشتند و با حضور در جمع مشتاقان اهل ‎بیت (ع) به عزاداری مشغول بودند، از جلوه های این آیین بود.
طنین لبیک یا حسین (ع) ، لبیک یاابوالفضل، لبیک یاعلی (ع) و لبیک یا زهرا (س) از حنجره هر مرد و زن مومن اراکی شنیده می شد و بوی معنویت درمرکز این شهر به مشام می رسید.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان مرکزی در حاشیه این آیین درگفت و گو با ایرنا اظهار کرد: هدف از این آیین معنوی انسجام بخشیدن به عزاداری های امام حسین(ع)، انتقال ارزش های دینی به نسل جوان و عرض ارادت به سیدالشهدا(ع) است.
حجت الاسلام صفر قربان پور افزود: در این مراسم، روش صحیح عزاداری به نماش درمی آید تا هیات ها از آن الگوگیری کنند و این مهم در جامعه گسترش یابد.
وی ادامه داد: قدرت اسلامی جامعه دینی در این اجتماع بزرگ و وحدت آفرین به نمایش در می آید و از درس های عاشوار الگو گیری می شود.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان مرکزی افزود: ایستادگی در مقابل ستم، دوری از ظالمان، وحدت و مقاومت در برابر زیاده خواهی دشمنان از اهدافی است که امام حسین (ع) در حرکت به کربلا برآن تاکید کرد.
حجت الاسلام قربان پور اظهار کرد: مقابله با استکبار، امر به معروف و نهی از منکر و کوتاه نیامدن در برابر دشمن دین و اسلام از دیگر اهداف قیام عاشورای حسینی است.
به گفته وی، آیین های عزاداری باید رویکرد عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر را داشته باشند و شور آیین های عزاداری نیز پیام رسان واقعی رسالت عاشورای حسینی باشد.
وی افزود: ایران اسلامی طلایه دار مذهب مقدس تشیع است و آیین های عزاداری سرور و سالار شهیدان نیز باید با جلال و باشکوهی مثال زدنی در نقاط مختلف برگزار شود.
مشابه این آیین در شهرستان های ساوه، خمین، دلیجان، محلات، شازند، تفرش، آشتیان، زرندیه، کمیجان، خنداب و فراهان در روزهای مختلف دهه اول محرم برگزار می شود.ک/۲
۶۹۹۱/۶۰۱۲/۶۰۶۶