• تاریخ: خرداد ۳, ۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 3582

سازمان عفو بین‌الملل: بمب‌های خوشه‌ای یمن را به میدان مین تبدیل کرده است

سازمان عفو بین‌الملل تأکید کرد، عربستان با استفاده از بمب‌های خوشه‌ای در جنگ یمن، مناطق مختلف این کشور را به «میادین مین» تبدیل کرده است. ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به ریزش بمب‌های خوشه‌ای توسط جنگنده‌های سعودی در یمن، درباره خطر این بمب‌ها به غیرنظامیان هشدار داد و خاطرنشان کرد، بمب‌های خوشه‌ای مناطق مختلف یمن را به «میدان‌های مین» تبدیل کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل، که مقر آن در لندن است، خاطرنشان کرد: کودکان و غیرنظامیان توسط بمب‌های خوشه‎‎ای منفجر نشده «کشته و مثله می‌شوند.»

این سازمان، عربستان سعودی را به عدم استفاده از این مهمات جنگی و همچنین جامعه جهانی را به کمک در پاکسازی مناطق یمن فراخواند.

مهمات و جنگ‌افزارهای خوشه‌ای حامل ده‌ها و یا صدها خوشه بمب‌ (بچه بمب) هستند که بعد از پراکنده شدن در منطقه‌ای وسیع که اغلب به گستردگی یک میدان فوتبال است، منفجر می‌شوند. طبق کنوانسیون بمب‌های خوشه‌ای که سال ۲۰۰۸ به امضای ۱۱۶ کشور رسید، استفاده از این بمب‌ها ممنوع است ولی آمریکا، عربستان و یمن این کنوانسیون را امضا نکرده‌اند.