• تاریخ: خرداد ۵, ۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 3643

عملیات بیت‌المقدس ضربه مهلکی به روحیه صدام وارد کرد/بعضی از گردان‌ها بدون مهمات و سلاح به خاکریز دشمن زدند

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی بابیان اینکه عملیات بیت‌المقدس ضربه مهلکی به روحیه صدام وارد کرد، ‌گفت: بعضی از گردان‌ها بدون مهمات و سلاح به خاکریز دشمن زدند. ...

سردار محسن کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به وقایع تاریخی سوم خرداد اظهار داشت: آزادی خرمشهر از سوی خداوند بود و اگر خدا نمی‌خواست هرگز نمی‌توانستیم خرمشهر را فتح کنیم.

وی افزود: پس از سقوط خرمشهر، زمانی‌که رزمندگان خدمت امام خمینی(ره) رفتند تا خبر را به ایشان بدهند، ایشان با خونسردی فرمودند«در جنگ امکان هر اتفاقی وجود دارد» و زمانی‌که پس از ۲۰ ماه خبر فتح خرمشهر را به ایشان دادند، امام خمینی(ره) با همان خونسردی فرمودند «الحمدالله، خدا خرمشهر را آزاد کرد».

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی تصریح کرد: فتح خرمشهر، فتح خاک و فتح یک شهر نبود، بلکه یک حادثه بسیار مهم و تاریخی و مصداق بارز معجزه‌های خداوند بود که با آزادی خرمشهر به بنده‌های خود نشان داد که اگر شما در راه اسلام قدم بردارید، پیروزی از آن شماست.

سردار کریمی خاطرنشان کرد: عملیات آزادسازی خرمشهر ویژگی‌های مهمی داشت، نخستین ویژگی آن است که در زمان شروع عملیات آزادی خرمشهر عملیات فتح‌المبین به تازگی پایان یافته بود و آغاز عملیات آزادسازی خرمشهر مصادف با ۱۳ ماه رجب بود و به همین سبب نام این عملیات را«یا علی‌ابن ابیطالب» گذاشتند.

وی بیان داشت: آغاز عملیات علی‌ابن ابیطالب مصادف با زمانی بود که اسرائیل هجمه فراوانی را به جنوب لبنان آورده بود و بحث اشغال فلسطین بسیار جدی بود، بنابراین برای اینکه پاسخی کوبنده به اسرائیل بدهیم نام این عملیات را به عملیات بیت‌المقدس تغییر دادند، چراکه هرجا مسلمان پیروز می‌شدند در واقع صهیونیست شکست خورده بود.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی عنوان کرد: رزمندگان اسلام با عده و عُده و تجهیزات و سلاح‌هایی که دشمنان بعثی در اختیار داشتند قابل قیاس نبودند، دشمن بعثی بیش از ۳۶ هزار نیروی پیاده، ۴۱ گردان زرهی که حدود ۱۵۰۰ تانک جنگی به همراه داشتند و بیش از ۳۸ گردان مکانیزه و غیره‌ در اختیار داشتند و با تخریب خرمشهر آنجا را به سنگرهای خود تبدیل کرده بود.

سردار کریمی ادامه داد: دشمنان بعثی با تخریب خرمشهر موانع بسیاری را بر سر راه رزمندگان اسلام قرار داده بودند و در اطراف خرمشهر چندلایه از نیروهای خود را در خطوط پدافندی به عنوان دژی مستحکم مستقر کرده بودند تا آنها نتوانند اقدامی در راستای آزادسازی خرمشهر انجام دهند، در صورتی که حدود ۱۱۵ گردان از نیروهای مسلح ایران که بخشی از آن نیروهای ارتشی و بخشی دیگر نیروهای سپاه و بسیجی بودند در این عملیات به مبارزه با نیروهای دشمن پرداخته بودند و امکانات رزمندگان اسلام در برابر دشمان ذره‌ای بیش نبود.

وی افزود: با این نابرابری که از نظر امکانات بین نیروهای دشمن و رزمندگان اسلام وجود داشت و در مدت زمان محدودی پس از پایان عملیات فتح‌المبین، آماده شدن برای حضور در عملیات بیت‌المقدس از شاهکارهایی بود که رزمندگان اسلام از خود نشان دادند.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی تصریح کرد: مهم‌تر از موارد ذکر شده، مسائلی بود که در زمان آغاز تا پایان عملیات رخ داد، رزمندگان اسلام در این عملیات از جان خود مایه گذاشتند تا حدی که بعضی از گردان‌ها بدون مهمات و سلاح به خاکریز دشمن زدند، از طرفی دیگر با آن دژ مستحکمی که نیروهای بعثی در اطراف خرمشهر درست کرده بودند حداقل ۶۰ هزار نیرو نیاز بود تا این دژ شکسته شده و رزمندگان ما بتوانند وارد خرمشهر شوند.

سردار کریمی با اشاره به قدرت و اقتدار رزمندگان اسلام گفت: با تمام مشکلات موجود در عملیات بیت‌المقدس، رزمندگان اسلام توانستند با کمک خداوند متعال و با تعداد نیروهای اندک این مزدوران را از خرمشهر بیرون کنند.

وی خاطرنشان کرد: سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر، زمانی‌که نیروهای عراقی از آن خارج می‌شدند، رزمندگان اسلام توانستند با کمترین مهمات و سلاح‌ها مزدوران را با خفت و خاری از خرمشهر بیرون رانده و آنها را به اسارت بگیرند، رزمندگان اسلام در عملیات آزادسازی خرمشهر توانستند ۱۹ هزار نیروی عراقی را به اسارت بگیرند که این آمار کمی نیست.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی بیان داشت: عملیات بیت‌المقدس ضربه مهلکی به روحیه صدام وارد کرد، صدام با ساختن دژ محکمی در اطراف خرمشهر در ابتدای این عملیات ادعا کرده بود که اگر رزمندگان اسلام بتوانند این شهر را بازپس بگیرند، من کلید بثره را به آنها می‌دهم، اما رزمندگان اسلام با گذشتن از جان خود توانستند از این عملیات سربلند بیرون آیند و پس از ۲۰ اشغال خرمشهر توسط دشمن توانستند آن را آزاد کرده و دشمنان پس بگیرند.

سردار کریمی عنوان کرد: در زمان حمله عراق به خرمشهر نیز رزمندگان اسلام به راحتی سر خم نکردند و بیش از دوماه طول کشید تا نیروهای بعثی توانستند خرمشهر را اشغال کنند اما پس از یک روز که از محاصره کامل خرمشهر گذشته بود نیروهای ایران توانستند آن را از محاصره درآورده و آزاد کنند.

وی ادامه داد: آزادسازی خرمشهر توسط رزمندگان اسلام بازتاب جهانی داشت و جهانیان فهمیدند که اعتماد به صدام اشتباه بوده و عراق شکست خورده جنگ است، پس از آزادسازی خرمشهر شور و شوق ملت ایران برای حضور در میدان جنگ چند برابر شد و سرانجام جنگ هشت ساله ایران و عراق با موفقیت رزمندگان اسلام به پایان رسید.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی تصریح کرد: ملت فهیم ایران باید ادامه دهنده راه شهدای هشت سال دفاع مقدس باشند و یاد و خاطره آنها را گرامی بدارند.