• تاریخ: خرداد ۹, ۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 3698

آیت الله دری نجف‌آبادی: دشمن به دنبال فاصله انداختن بین حوزه و دانشگاه است/انتقاد از رشد منفی جمعیت در استان مرکزی

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بابیان اینکه دانشگاه باید نقش خود در حوزه تحقق اقتصاد مقاومتی را ایفا کند گفت: کادرسازی نیروهای انقلابی مهمترین وظیفه دانشگاه است. ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت الله قربان‌علی دری نجف‌آبادی عصر امروز در جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی که در واحد اراک برگزار شد بااشاره به چشم انداز کشور اظهار داشت: امیدواریم براساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و برنامه ششم توسعه، دانشگاه آزاد اسلامی با برنامه‌ریزی و همت بلند رئیس دانشگاه آزاد در آینده الگوی خوب و پربرکتی در همه زمینه‌ها ارائه دهد و خار چشم دشمنان اسلام و دشمنان جمهوری اسلامی و مایه امید مردم و وفاداران جامعه به این دانشگاه باشد.

وی با اشاره به این نکته که ۵۲ درصد فارغ‌التحصیلان این استان متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی هستند اضافه کرد: این آمار نشان‌دهنده اهمیت و توانمندی دانشگاه آزاد اسلامی است که بدون اتکا به بودجه دولتی توانسته اینقدر درخشان عمل کند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: امیدواریم با یک استراتژی روشن، چشم‌انداز دقیق و تحول از نظر کیفی دانشگاه آزاد اسلامی، موفق‌تر از قبل باشد البته بنابراین لازم است که تمام دانشگاه‌های کشور با تحولی کیفی پیش روند چرا که دیگر تحول کمی به تنهایی پاسخگو نیست و حوزه‌ای که فقط به دنبال مدرک باشد کارآمد نیست.

آیت الله دری نجف‌آبادی عنوان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی باید به عنوان یک موتور تحول‌ و پویا نقش‌آفرین باشد و برای دانشگاه‌های دیگر و حتی نهادها و ارگان‌های سراسر کشور الگو باشد

وی خاطرنشان کرد: توجه به کارآفرینی و بهره‌وری از اقدامات مورد نیاز است و در کنار این مسئله باید با مدیریت خوب و سنجیده هزینه‌ها را کاهش داد و همچنین برای تحقق اقتصاد مقاومتی و ترویج فرهنگی دینی نیز برنامه‌ریزی کرد.

دانشگاه باید در جامعه نقش آفرین باشد

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بااشاره به بایدها و نبایدهای دانشگاه ها به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یکی از برنامه ها و کارهایی که باید دانشگاه آزاد اسلامی مد نظر قرار دهد توجه به استراتژی و چشم انداز دهه آینده است چراکه این امر سبب برنامه ریزی جامع و دقیق برای پیشبرد اهداف علمی و آموزشی کشور در مسیر توسعه و پیشرفت می شود.

وی افزود: از سویی باید با حرکت به سمت کاهش داوطلبان، با بازتعریف اهداف آموزشی تعیین شده در مسیر کیفی سازی آموزش‌ها قدم بردارد چراکه توجه به تحولات کیفی در جهت ارتقای محتوایی دانشگاهها از جمله موضوعات مهم دانشگاهی است.

آیت الله دری نجف آبادی تصریح کرد: دانشگاه آزاد و دیگر دانشگاهها باید در هزینه های خود مدیریت داشته باشند و از سویی با ادغام برخی واحدها که با راندمان کاری پایین وحتی بدون راندمان مشغول به فعالیت هستند در مسیر افزایش بهره وری حرکت کنند.

وی ادامه داد: مسئولان و متولیان دانشگاهی باید مسیری ایجاد کنند تا دانشگاهیان و دانشگاههای آزاد کشور بتوانند در محیطی علمی به انتقال تجارب و اندیشه ها اقدام کنند.

مراکز دانشگاهی باید پیوندشان با صنعت را ارتقا بخشند/ ضرورت تولید ثروت از علم

امام جمعه اراک دانشگاه را از مراکز مهم نقش آفرین در حوزه های مختلف جامعه برشمرد و گفت: دانشگاه باید بتواند جایگاه اصلی خود در نقش آفرینی در سطح جامعه را داشته باشد و بتواند در تمدن اسلامی، تحقق اقتصاد مقاومتی، حیات طیبه و نیل به این مهم، رشد و توسعه کشور، تشکیل شرکت‌های دانش بنیان و فناوری‌های نوین نقش آفرین باشد.

وی افزود: امروزه اقدامات خوبی در دانشگاه‌ها و دانشگاه آزاد در حال جریان است اما باید این سطح فعالیت را افزایش دهیم و در بین این اقدامات درحال انجام سهم دانشگاهها در تولید علم و دانش مشخص و تقویت شود.

آیت الله دری نجف آبادی بیان کرد: دانشگاه با تقویت هیئت‌های علمی، افزایش ارتباط با صنعت و مراکز تولیدی کشور ضمن اینکه راهی به سمت هزینه کم و بهره برداری حداکثری گام برمی دارد، در امر تحقق اقتصاد مقاومتی نیز پیشگاه و پیش قراول باشد.

وحدت بین حوزه و دانشگاه باید تقویت شود

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری بااشاره به چشم انداز ایران ۱۴۰۴ گفت: دانشگاه آزاد و جامعه دانشگاهی کشور باید برنامه داشته باشد تا در مسیر علم آموزی بتوانیم مسیری برای تبدیل علم به ثروت ایجاد کرده و براساس چشم انداز ۱۴۰۴ با تقویت شرکت های دانش بنیان زمینه را برای درآمد از طریق این شرکتها فراهم آوریم.

وی بااشاره به نقش استانهای کشور در خصوص تحولات اینده بیان کرد: باید برنامه ریزی لازم برای تعیین سهم هر استان در تحولات آینده کشور روشن شود، و جامعه دانشگاهی به سمت کادرسازی برای آینده و صیانت از مکتب و خط امام(ره) و آرمان‌های والای ایشان و ولایت و انقلاب اسلامی پیشگام تر از دیگر نهادها و دستگاه‌های کشور باشد.

آیت الله دری نجف آبادی اضافه کرد: یکی از مهمترین برنامه های دانشگاه، ارتباط مستمر و موثر بین مراکز دانشگاهی و حوزه‌هاست، چرا که سال‌هاست دشمن به دنبال فاصله بین حوزه و دانشگاه بوده که با تدبیر و هدایت های امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری و علمای بزرگ اسلام و اندیشمندان حوزه و دانشگاه در این مسیر ناکام بوده است.

وی ادامه داد: الگوبودن، الگوسازی، کارآفرینی و تحقیق و پژوهش سرفصل مهم دیگر دانشگاه آزاد و جامعه دانشگاهی کشور است که امیدواریم با نیل به این موارد شاهد رشد و شکوفایی کشور ایران اسلامی در منطقه و جهان باشیم.

دولت در امر بودجه‌ریزی تلاش کند

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به ضرورت تسریع دولت در بحث بودجه گفت: با توجه به اختصاص ۲۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه به دانشگاه آزاد اسلامی در امسال متاسفانه الان با گذشت نزدیک به سه ماه از سال هنوز این دانشگاه دریافت بودجه‌ای نداشته است که با این وجود فعالان این دانشگاه چندان نمی‌توانند کاری را پیش ببرند و این موضوع همکاری دولت را می‌طلبد.

وی بیان داشت: افزایش بهره‌وری مسئله‌ای است که ما با وجود برنامه‌ریزی‌های زیادی که داشتیم هنوز به جایگاه مطلوبی نرسیده‌ایم و این جای تاسف است وقتی می‌بینیم شرق نو با یک حرکت گازانبری تا چه حد در بهره‌وری پیش‌رفته است.

استان مرکزی با رشد منفی جمعیت روبرو است

امام جمعه اراک با انتقاد از رشد منفی جمعیت در استان مرکزی گفت: بر خلاف تصور ما در گذشته الان رشد جمعیت سیر نزولی پیدا کرده که این موضوع خود زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات از جمله کاهش نیروی جوان و کارآمد است.

آیت الله دری نجف آبادی خاطرنشان کرد: متاسفانه استان مرکزی نیز با رشد منفی جمعیت مواجه شده و با رشد جمعیت ۹/۰ درصدی و نرخ باروری ۵/۱ درصدی است که بسیار کم سیر نزولی شدیدی را در رشد جمعیت دارد که نیاز است با فرهنگ‌سازی به حل این مشکل پرداخت.