• تاریخ: تیر ۳, ۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 3994

از ردپای داعش در ریزگردها تا پاشیدن نمک بر زخم تن آلوده اراک

آلودگی هوای ناشی از صنایع و خودروهای فرسوده در شهر اراک در طول سال به حدی است که مردم را با بیماری‌های مختلف از جمله سرطان، آسم، بیماری‌های ریوی، و... روبرو کرده و تاکنون هم برای رفع این معضل کار اساسی و مهمی صورت نگرفته ...

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، صنایع آلاینده‌ای که باید بر اساس مصوبات نسبت به تغییر وضعیت خود اقدام می‌کردند سالیان سال است که با ترفندهای مختلف در سایه بی‌توجهی مسؤولان استانی و کشوری از انجام تعهدات خود سر باز می‌زنند و ارزشی برای سلامت مردم قائل نیستند.

حالا چند روزی است که ریزگردها نیز با آلودگی هوا همدست شده و موجب شدت آلودگی هوا شده است تا حدی که نفس کشیدن در این چند روز برای همه گروه‌های سنی مشکل و وضعیت تا جایی خطرناک شده که از سوی کمیته اضطرار امروز تعطیل اعلام شد.

مسؤولان استان هم هرچند یک بار که وضعیت آلودگی هوا به حد بحران می‌رسد با تشکیل کارگروه آلودگی هوا مردم را سرگرم می‌کنند، بدون آنکه از آن نتیجه مطلوبی تا به حال خارج شده باشد، که این قصه تکراری فردا نیز قرار است تکرار ‌شود.

در این خصوص خبرنگار فارس با علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانید.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در این گفت‌وگو با تاکید بر اینکه مسئولان استان پیرامون مصوبات طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک باید پاسخگو باشند، گفت: متأسفانه تاکنون اقدام اساسی برای مقابله با آلودگی هوا و آثار آن از سوی مسؤولان صورت نگرفته است.

علی اکبر کریمی با بیان اینکه مسؤولان استان موظف به پاسخگویی به مردم پیرامون بند بند مصوبات کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک هستند، اظهار کرد: نام اراک به عنوان یکی از کلان‌شهرهای آلوده کشور در سال‌های گذشته به ثبت رسیده است، اما متأسفانه تاکنون اقدامات و تمهیدات لازم برای مقابله با معضل آلودگی و رفع و حداقل کاهش مشکلات و آثار آن از سوی مسؤولان امر صورت نگرفته است.

وی افزود: در مقاطع مختلف زمانی مطالعات علمی و کارهای بسیاری برای علت یابی و تعیین علت و عوامل آلایندگی صورت گرفته است، در شهر اراک آلایندگی ناشی از مسائل شهری و وسایل نقلیه در کنار فعالیت واحدهای صنعتی است که متأسفانه طی سال‌های اخیر پدیده ریزگردها نیز به آن اضافه شده است، به طوری که در مقاطعی از سال میزان آلایندگی هوا از حد مجاز افزایش یافته و زندگی و تنفس و حیات جاری در شهر را با مشکل جدی مواجه می‌کند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سوی دیگر مطالعات علمی و دانشگاهی ارتباط مستقیم بین افزایش انواع بیماری‌ها از جمله سرطان‌ها را با آلایندگی هوا اثبات کرده است که این هم جای نگرانی بسیار زیادی دارد، هرچند سایر بیماری‌ها از جمله ناباروری نیز بی‌ارتباط با آلودگی هوا در اراک نیست.

کریمی ادامه داد: مجموع این شرایط شهر اراک را به نقطه‌ای رسانده که مسئله آلایندگی هوا و رفع آن به جدی‌ترین مسئله زندگی مردم تبدیل شده است، در صحنه انتخابات این موضوع جزو مطالبات اولیه و اساسی مردم در جلسات مطرح می‌شد و ما هم به عنوان نماینده مردم موظف هستیم این مطالبه را به طور جدی پیگیری کنیم.

*مقابله با پدیده ریزگردها وظیفه مهم مسؤولان ملی است

وی با اشاره به فرا استانی بودن موضوع ریزگردها خاطر نشان کرد: مقابله با پدیده ریزگردها وظیفه مهم مسئولان ملی است، مسئولان کشور باید با برقراری ارتباط بین‌المللی با سایر دولت‌ها و کشورها بتوانند تمهیداتی اتخاذ کنند که این موضوع مدیریت و مهار شود، چرا که پدیده ریزگردها یک مشکل جدی است و شاهدیم که طی چند روز اخیر ۱۵ استان کشور با آن درگیر بودند و کنترل آن از حیطه مسؤولان استانی خارج است و باید در سطح کلان برای آن چاره‌اندیشی شود.

*مسؤولین استان در طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک کارنامه درخشانی ندارند

کریمی با اشاره به آلایندگی ناشی از مسائل درون استانی بیان کرد: قطعاً مسؤولین استان باید در این رابطه پاسخگو باشند و این مسؤولیت را بپذیرند، جدی‌ترین کاری که در خصوص آلودگی هوا طی سال‌های گذشته انجام شده تصویب طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک توسط هیأت وزیران بود، اما متأسفانه در این مدت کارنامه روشن و درخشانی از مسؤولین استان برای اجرایی کردن مصوبات اتخاذ شده توسط هیأت دولت را شاهد نبودیم و گزارشات مستند و مشخصی در این خصوص به مردم ارائه نشده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: پاسخ از مسئولان استان پیرامون عدم اجرای این طرح و مصوبات آن جزو اولویت‌های نمایندگان مردم اراک در مجلس است، از مسؤولان می‌خواهیم یک گزارش شفاف و دقیق و روشن به مردم در خصوص بند بند مصوبات کاهش آلودگی هوای اراک ارائه دهند.

*رئیس سازمان محیط زیست با مقصر دانستن داعش در مورد ریزگردها بر زخم مرد نمک می‌پاشد

وی با اشاره به سخنان اخیر رئیس سازمان محیط زیست مبنی بر مقصر دانستن داعش و تروریست‌ها در مورد ریزگردها اظهار کرد: برخی از مسؤولان دولتی برای ایفای وظایف‌شان تلاش نمی‌کنند، اما موضع گیری‌ها و سخنانشان به گونه‌ای است که بر زخم مرد نمک می‌پاشند و به جای اینکه باعث آرامش مردم شوند، با سخنان خود موجب رنجش مردم می‌شوند که نمونه بارز آن را در سخنان رئیس سازمان محیط زیست در مقصر دانستن داعش می‌بینیم.

کریمی ادامه داد: دولت وظیفه سنگینی دارد و مجلس هم باید در بحث آلودگی هوا تلاش کند، مجلس و دولت باید به موضوع آلودگی به عنوان یک مسئله ملی بپردازند.

وی بیان کرد: هر اندازه که خسارتی که به فردی وارد می‌شود، اگر حیاتی باشد به طبع اهمیتش بیشتر است، موضوع تنفس و اکسیژن مورد نیاز انسان جزو حیاتی‌ترین نیاز انسان است و اگر این نیاز مورد خدشه و ایراد قرار بگیرد، قطعاً آثارش بسیار خسارت‌بارتر خواهد بود.

*متأسفانه در سال‌های گذشته برخوردهای دوگانه تبعیض‌آمیز و بعضاً سیاسی با واحدهای آلاینده صورت گرفته است

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم مطالبه‌گری مردم افزود: در قانون دو موضوع داریم که با تکیه بر آن می‌توانیم مطالبه مردم را پیگیری کنیم، مورد اول بحث اقدامات مسئولان اجرایی برای برخورد با واحدهای آلاینده است که باید انجام و واحدهای صنعتی آلاینده را ملزم به رفع و کاهش آلایندگی کنند که متأسفانه در سال‌های گذشته برخوردهای دوگانه تبعیض‌آمیز و بعضاً سیاسی با این نوع واحدها به ویژه در شهر اراک انجام شده و در حال انجام است.

وی تصریح کرد: متأسفانه در سال گذشته واحدی که یکی از مصادیق آلایندگی در افکار عمومی و قضاوت مسؤولین امر بوده در مقطعی به عنوان واحد صنعت سبز معرفی و برخی از مسؤولین استان به تعریف و تمجید از این واحد پرداختند که این برخورد دوگانه باعث شکل‌گیری سوالات متعددی در اذهان عمومی شد که چگونه یک تغییر ۱۸۰ درجه‌ای برای یک واحد صنعتی شکل گرفت که در دوره‌ای به عنوان واحد آلاینده معرفی و در مقطعی نیز به عنوان صنعت سبز شناخته می‌شود.

*به هیچ عنوان نباید سلامت مردم قربانی مسائل سیاسی و جناحی شود

کریمی با بیان اینکه هرگونه برخورد سیاسی با موضوع مهمی مثل آلودگی هوا که آثار زیان برای سلامت مردم دارد، بسیار خسارت آفرین و نامطلوب است، تاکید کرد: به هیچ عنوان نباید سلامت مردم قربانی مسائل سیاسی و گرایشات سیاسی و جناحی شود.

وی با اشاره به اینکه در قانون جریمه‌ای برای واحدهای آلاینده پیش‌بینی شده است، خاطر نشان کرد: واحدهایی که آلایندگی‌شان تصویب و تایید شده ملزم هستند که عوارضی مازاد بر عوارض دیگر واحدها تحت عنوان عوارض آلایندگی بپردازند و این عوارض باید به مصرف اقداماتی در راستای کاهش آلودگی‌ها برسد، این عوارض باید به شهرداری‌ها اختصاص داده شود که صرف توسعه وسایل نقلیه عمومی و یا صرف توسعه فضای سبز و فضای تفریحی مردم شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در استان مرکزی در خصوص توزیع عوارض آلودگی بسیار نامطلوب عمل شده به طوری که در سال‌های گذشته توزیع بسیار ناعادلانه و غیرمنصفانه صورت گرفته و عملا شهرستان اراک و شهرستان خنداب از این عوارض تا حد بسیار زیادی محروم شدند.

*اجحاف در توزیع حق آلایندگی اراک و خنداب متوجه مسئولین استان است

کریمی تصریح کرد: مطالعات علمی و دانشگاهی در خصوص تعیین سهم شهرستان‌های اراک و خنداب از آلایندگی ناشی از واحدهای آلاینده مثل نیروگاه، پتروشیمی و پالایشگاه حاکی از سهم بالای ۸۰ درصدی فعالیت این واحدها در آلودگی هوا است، این در حالی است که سهم شهرستان اراک از عوارض آلایندگی ۲۰ درصد و خنداب ۱۰ درصد بوده که اجحاف بزرگی در حق شهروندان این شهرها شده است و مسؤولیتش بر عهده مسؤولین استان است و هر اندازه این توزیع ناعادلانه تداوم داشته باشد این ایراد متوجه مسؤولین فعلی استان خواهد بود و باید در برابر مردم پاسخگو باشند.

وی با اشاره به تاثیر تالاب میقان بر میزان آلودگی هوا گفت: باید فعالیت هر واحد صنعتی به ویژه واحدهایی که با طبیعت سر و کار دارند و فعالیت‌هایشان به نوعی باعث تخریب طبیعت و محیط زیست می‌شود، کاملا در چارچوب استاندارد و قانون باشد، مراجع قانونی از جمله سازمان صنعت و معدن و سازمان محیط زیست موظف هستند که فعالیت‌ها را به طور مستمر پایش کنند و در هر مقطع زمانی که متوجه فعالیت غیر قانونی شدند موضوع را تا نتیجه‌گیری نهایی پیگیری و دنبال کنند، مسئله تالاب میقان با توجه به اهمیت آن برای شهر اراک باید مورد توجه و پایش جدی قرار گیرد.