• تاریخ: تیر ۷, ۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 4039

بزرگترین اقدام تروریستی فرقه رجوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی

اگر شهید بهشتی و بهشتی ها حذف شوند، افکار آنان و شاگردان تربیت شده در مکتب چنین افرادی همچنان هستند تا پرچم اسلام و انقلاب را پایدار و استوار حفظ کنند. ...

رهبر معظم انقلاب سال گذشته در دیدار خانواده‌های شهدای هفتم تیر و جمعی از خانواده‌های شهدای استان تهران پیشنهاد نامگذاری هفته دوم تیر ماه را به هفته حقوق بشر آمریکایی دادند و امسال برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران همزمان با بزرگداشت مقام شهدای هفتم تیر از ششم تا ۱۲ تیرماه هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی در سراسر کشور برگزار می شود.
یکی از مهم ترین فجایع رخ داده در این تاریخ، حادثه هفتم تیر ۱۳۶۰ است که از بزرگترین اقدامات تروریستی فرقه رجوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می شود و درست به فاصله یک روز پس از انفجار در مسجد ابوذر تهران که منجر به مصدومیت شدید آیت الله خامنه ای شد، به وقوع پیوست و طی آن آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از مسئولان نظام که عمدتا از اعضای حزب جمهوری اسلامی بودند ترور شده و به شهادت رسیدند.

این حادثه شش روز پس از عزل بنی‌صدر از ریاست‌جمهوری صورت گرفت. روز سه‌شنبه ۳۰ /۳ /۱۳۶۰ طرح عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر در مجلس شورای اسلامی بررسی و با ۱۷۷ رای موافق، ۱۲ رای ممتنع و یک رای مخالف تصویب شد و روز اول تیرماه، حضرت امام خمینی(ره) حکم عزل بنی‌صدر را از مقام ریاست جمهوری صادر کردند.

سازمان مجاهدین خلق پس از این وقایع، در ۳۰ خرداد ۱۳۶۰، اعلام کرد که فعالیت‌های این سازمان وارد فاز نظامی شده است، موج این فعالیت‌ها به قدری گسترده بود که از مردم عادی در کوچه و خیابان تا مسوولین شاخص نظام را در بر گرفت.

بازخوانی حادثه بمب گذاری

حدود ساعت ۲۱ ۶ تیرماه، دو بمب بسیار قوی در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی منفجر شد که بر اثر شدت انفجار قسمت‌هایی از ساختمان فروریخت و موجب شهادت ده‌ها تن از مقامات مملکتی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و چند تن از وزرا گردید.

اکثر مجروحین و شهدا که به آمبولانس‌ها حمل می‌شدند غرق در خون بودند و به هیچ وجه شناخته نمی‌شدند. یکی از شاهدان عینی انفجار که شدیداً می‌گریست گفت: «آقایان دکتر باهنر، نبوی، محمد هاشمی، میرسلیم و طاهری نماینده کازرون در مجلس شورای اسلامی چند لحظه قبل از انفجار بمب سالن را ترک کردند. در این لحظه بسیاری از مردم در جستجوی آیت‌الله بهشتی بودند و یکی از پاسداران گفت که آخرین بار ایشان و حجت‌الاسلام محمد منتظری را در مقابل سالن دیده است، لیکن نیم ساعت بعد گفته شد که شیخ محمد منتظری به شهادت رسیده‌اند.»
بعد از این واقعه، ابتدا از سرنوشت دکتر بهشتی اطلاعی در دست نبود و برخی امیدوار بودند نام وی در میان شهدا نباشد اما حوالی صبح ۸ تیر خبر رسید که وی نیز در میان شهداست. در پی واقعه انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی، از اولین ساعات صبح فردای آن روز عده زیادی از مردم در مقابل ساختمان انتقال خون در خیابان ویلای تهران اجتماع کردند تا با اهدای خون به مجروحین این حادثه یاری برسانند.

حدود ساعت دو و نیم بامداد هشتم تیر بود که مشخص شد بمب‌ها در سطل زباله نزدیک سن سالن اصلی حزب کار گذاشته شده بود.

یک هفته بعد از انفجار،‌ هویت عامل آن شناسایی شد و طی اطلاعیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اعلام مشخصات وی از مردم برای دستگیری او درخواست کمک شد:

در تحقیقات مشخص شد که این عمل وحشیانه توسط سازمان آمریکایی مجاهدین خلق تدارک دیده شده و یکی از افراد مؤثر در این جنایت فردی است به اسم «محمدرضا کلاهی صمدی» که دانشجوی سال اول رشته برق دانشگاه علم و صنعت ایران و دارای دیپلم ریاضی از دبیرستان بامداد واقع در خیابان جمهوری اسلامی، خیابان گلشن بود که نامبرده در حین وقوع حادثه متواری شده است.

پس ازاین بود که سخنگوی سپاه نیز در مصاحبه ای با ارائه توضیحات بیشتر در مورد نتایج تحقیقات گفت: بمب گذاری از ناحیه سازمان مجاهدین خلق، این گروه وابسته و مزدور آمریکایی صورت گرفته است. شکل و نحوه کار هم به این طریق بوده که به وسیله یک عامل نفوذی به نام محمدرضا کلاهی که در میان کارکنان حزب جمهوری اسلامی نفوذ کرده بود … این بمب گذاری صورت می گیرد … این بمب گذاری خیلی ساده و به نوعی بوده که هر کسی می توانسته این کار را انجام بدهد. به جهت این که فرصت کافی داشته و یکی از بمب ها را در زیر تریبون قرار داده، بمب دیگر در کنار ستونی از سالن کار گذاشته …. ”

دو روز بعد از فاجعه هفتم تیر، مردم برای تشییع شهدا، در میدان حسن آباد جمع شدند و به سوی بهشت زهرا به حرکت درآمدند. شهدای پاک‏باخته در راه حق، یکی پس از دیگری بر روی دست‏‌های گرم و توان‏مند مردم به خاک سپرده می‏‌شدند و تا عصر آن روزفراموش نشدنی، ۲۸ تن از شهیدان دفن شدند و تشییع بقیه، از جمله شهید مظلوم دکتر بهشتی، فردای آن روز با حضور پرشور مردم دنبال شد.
امام خمینی(ره) در پیامی که به این مناسبت فرمودند: «این کوردلان مدعی مجاهدت برای خلق، گروهی را از خلق گرفتند که از خدمتگزاران فعال و صدیق خلق بودند. امام تأکید کردند «بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد و خار چشم دشمنان اسلام بود.»

دیدگاه رهبر فرزانه انقلاب در مورد شهید بهشتی

مقام معظم رهبری” در مورد حادثه هفتم تیر سال ۱۳۶۰ گفتند: “یک جمله درباره حادثه هفتم تیر عرض کنیم و آن این است که شاید از همه ابعاد متعددی که این حادثه داشت، این بُعد جالب‌تر باشد که این حادثه، نشان داد که ضربه‌های سهمگینی از این قبیل هم حتّی نمی‌تواند به استحکام بنای جمهوری اسلامی که به ایمان و حضور مردم تکیه کرده است، خللی وارد کند. این حادثه، حادثه کوچکی نبود. چنین حادثه‌ای در هر نقطه دنیا کافی است برای فرو ریختن یک نظام. این همه اشخاص مؤثر، مهم، خوش فکرو مبارز به دست جنایت کار تروریست ها در یک لحظه از بین بروند ونظام آن را تحمل کند و از آن، وسیله‌ای برای استحکام هر چه بیش تر خود به وجود بیاورد. این چیز شگفت آوری بود. این برکت حضور و ایمان مردم، به برکت استحکام ساخت درونی نظام اسلامی بود و به فضل پروردگار، همیشه همین طور خواهد بود.”
عامل حادثه تروریستی دفتر حزب جمهوری چه کسی بود؟

اما محمد‌رضا کلاهی”، همان کسی بود که از وی به عنوان عامل اصلی این حادثه تروریستی یاد می‌شود. وی دانشجوی دانشگاه علم و صنعت بود که پس از پیروزی انقلاب به سازمان مجاهدین خلق پیوست و با حفظ این عضویت، ابتدا پاسدار کمیته انقلاب اسلامی خیابان پاستور شد و بعد با هدایت سازمان، به داخل حزب جمهوری اسلامی راه پیدا کرد. وی در حزب به عنوان مسئول دعوت‌ها برای کنفرانس‌ها و میزگردها و جلسات فعالیت داشت ضمن این که عهده دار مسئولیت حفاظت حزب نیز بود.

وی بمب را با کیف دستی خود به داخل جلسه حزب جمهوری اسلامی واقع در نزدیکی چهار راه سرچشمه تهران انتقال داد و دقایقی قبل از انفجار، از ساختمان حزب خارج شد. پس از انفجار نیز مدتی در منزل یکی از اعضای سازمان متبوع خود مخفی و نهایتاً از طریق مرزهای غربی کشور به عراق گریخت. وی در عراق با یکی از اعضای سازمان منافقین ازدواج کرد. اما در ۱۳۷۰ در فهرست اعضای «مسئله‌دار» سازمان قرار گرفت، در ۱۳۷۲ از سازمان جدا شد و در ۱۳۷۳ از عراق به آلمان گریخت.

شناسایی عامل دستگیری گروهک تروریستی منافقین در انفجار حزب جمهوری

این در حالی است که ساعت‌های پایانی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵، خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه” به دنبال همکاری‌های پلیس اینترپل و پیگیری‌های پلیس ایران، یکی از عناصر گروهک تروریستی منافقین که در انفجار حزب جمهوری دست داشت در کشور آلبانی شناسایی و دستگیر شد.”
پس از اعلام دستگیری این عضو گروهک تروریستی منافقین، گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر دستگیری کشمیری یکی از عوامل گروهک تروریستی منافقین مطرح شد مطرح شد که نه‌تنها خبر دستگیری صحت نداشت بلکه اقدام تروریستی کشمیری مربوط به انفجار در دفتر نخست‌وزیری جمهوری اسلامی ایران در ۸ شهریور سال ۶۰ بوده است.

پس از این بود که حتی سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اسامی اعلام شده در رسانه ها درست نیست و فرد دستگیرشده نه کشمیری است و نه عطریانفر گفت: کشور آلبانی برای استرداد عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی همکاری نمی‌کند.

در نهایت خبری در رسانه ها مبنی بر فاش شدن نام تروریست زن بازداشت شده منتسب به منافقین در آلبانی منتشر شد.

رسانه ها فرد بازداشت شده را فهیمه اروانی معرفی کردند که به همراه ۲۸۰ نفر دیگر از گروهک منافقین مجبور به ترک عراق شده و به آلبانی سفر کرده‌اند. از اروانی به عنوان بازوی اصلی مریم رجوی یاد می‌شود که با ارتقای تشکیلاتی و سازمانی در دهه ۷۰ و زمان استقرار گروهک منافقین در عراق، توانسته بود به جایگاه جانشینی این گروهک تروریستی دست یابد. آنطور که در مورد اروانی گزارش شده، وی از چهره‌های اصلی اتاق فکر عملیات های تروریستی منافقین علیه ایران بوده است.

در نهایت باید گفت، دشمنان انقلاب اسلامی به ویژه آمریکا، پس از شکست سنگین در صحرای طبس، کودتای نوژه و به دنبال آن، تصویب قانون اساسی و عزل بنی صدر، حزب جمهوری و فعالیت های دکتر بهشتی را عامل شکست های پی در پی خود دیدند و به دنبال این شکست ها بود که دو اقدام را به فاصله یک روز انجام دادند اما مطلبی که دشمنان از ابتدا تا کنون از آن غفلت کرده اند بر این اساس است که اگر شهید بهشتی و بهشتی ها حذف شوند، افکار آنان و شاگردان تربیت شده در مکتب چنین افرادی همچنان هستند تا پرچم اسلام و انقلاب را پایدار و استوار حفظ کنند.