• تاریخ: خرداد ۸, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 10412

دری‌ نجف‌آبادی: با “ریخت و پاش” نمی‌توان اقتصاد را “مقاومتی” کرد/ نباید “دریچه واردات” برای دیگر کشورها باشیم

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی صبح امروز در جمع پایوران و کارکنان سپاه روح‌الله استان مرکزی که در محل ستاد سپاه روح‌الله برگزار شد با اشاره به اینکه ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای کسب ...

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی صبح امروز در جمع پایوران و کارکنان سپاه روح‌الله استان مرکزی که در محل ستاد سپاه روح‌الله برگزار شد با اشاره به اینکه ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای کسب معارف اسلامی است، اظهار داشت: اساس دین بر معرفت است و این ماه بهترین فرصت برای کسب این معارف است و یکی از معارف دین اقتصادمقاومتی است که مقام معظم رهبری تاکنون در این زمینه راهنمایی‌ها و تذکرات لازم را فرموده‌اند و قرآن یک کتاب جامع و کامل برای بشریت است که در عرصه‌ها و ابعاد مختلف زندگی بشر دستورالعمل‌های لازم برای سعادت دنیا و آخرت را دارد.

وی افزود: فقها، علما، اندیشمندان و صاحبنظران اسلام وظیفه دارند تا مطالب مورد نظر را از کلام وحی استخراج و تفسیر کنند.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی با اشاره به اینکه اسلام کلیات را در تمامی زمینه‌ها و ابعاد زندگی فردی و اجتماعی در خود جای داده است، گفت: در عصر حاضر وظیفه علماء، فقهای دین و صاحبنظران دین است که باید معارف اسلامی را استخراج و تفسیر، تطبیق و مبین کنند.

امام جمعه اراک با تاکید بر حرام بودن ربا از نظر اسلام گفت: ماهیت نظام‌های غرب و شرق آمیخته با ربا است که ربا را نمی‌توان از ماهیت نظام آن‌ها حذف کرد، اسلام نظام ربوی را به طور ۱۰۰ درصد قبول ندارد و منحوس است.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: در قرآن کریم دو مسئله را خداوند با تندی برخورد می‌کند یکی بحث ربا و دیگری تسلط کفار که خداوند اجازه نداده که کفار بر مسلمانان سلطه پیدا کنند چه سلطه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و سلطه ۲۰۳۰، سلطه حکام غرب و شرق در هر حوزه‌ای ممنوع است و مهم‌ترین آیه در این زمینه هم ولن یجعل الله الکافرین علی المومنین سبیلا است.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی به سفر ترامپ به عربستان اشاره کرد و بیان کرد: اینکه دعوت می‌کنند از ترامپ یا دشمنان جهان اسلام در حقیقت خیانت به اسلام و مسلمانان است.

نیروهای مسلح عامل بزرگ بازدارنده و از مولفه‌های مهم قدرت است

آیت‌الله دری نجف‌آبادی با تاکید بر لزوم توجه به حوزه‌ها و تربیت طلاب و متخصصین در حوزه دین و معارف اسلامی گفت: وظیفه حوزه‌ها تربیت طلبه‌هایی است که بتوانند چراغ بانان و راهنمایان جامعه باشند و در این زمینه همه باید کمک کنیم، چراکه جامعه امروز نیازمند روحانیونی است که برای سلامت روحی جامعه در مقابل چالش‌های اجتماعی راه را نشان دهند.

وی افزود: عوامل اقتدار جامعه اسلامی و مولفه‌های قدرت در نظام اسلامی متفاوت است که از مهم‌ترین این مولفه‌ها حضور گسترده مردم در برهه‌های مختلف تاریخ و نقش بی‌بدیل رهبری است که به عنوان ستون جامعه نقش موثری را ایفا می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: نیروهای مسلح کشور عامل بزرگ بازدارنده و از مولفه‌های مهم قدرت هستند که در این زمینه امکانات و آموزش نیروهای مسلح لازم است.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی دیپلماسی فعال، کارآمد و روزآمد در همه زمینه‌ها، نقش علما، رشد و بالندگی علمی را از دیگر مولفه‌های قدرت دانست و عنوان کرد: حوزه اقتصادی یکی دیگر از مولفه‌های مهم اقتدار و قدرت است که در کنار سایر مولفه‌ها ضروری است.

ظرفیت‌های بالقوه‌ کشور باید به حالت بالفعل مبدل شود

امام جمعه اراک با اشاره به ظرفیت بالقوه کشور گفت: کشور از ظرفیت‌های بالقوه‌ای برخوردار است که باید آن را بالفعل کنیم، باید فرصت سازی کنیم نه اینکه فرصت سوزی داشته باشیم، چنانچه همت نکنیم و بهره‌وری را افزایش ندهیم نمی توانیم بر مشکلات اقتصادی کشور فائق بیائیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با انتقاد از اجرای غلط اصل ۴۴ گفت: اگر قرار است واگذاری صورت بگیرد باید به افرادی این واحدهای تولیدی واگذار شود که برنامه ریزی مدیریتی دارند و می توانند مشکلات را مرتفع سازند.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی تاکید کرد: در صورت استفاده از تمام ظرفیت های موجود در کشور، به کارگیری نیروهای کارآزموده و تلاش برای افزایش بهره وری می توان در آینده ای نزدیک به یک اقتصاد پویا و بالنده دست پیدا کرد.

وی افزود: توجه به محورهای اقتصاد مقاومتی، استفاده از ظرفیت‌های موجود صنعتی و ایجاد اشتغال برای جوانان از مسائلی است که بایستی در حوزه اقتصاد و رشد اقتصادی مورد توجه مسئولان باشد و در راستای آن برنامه‌ریزی کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی درون‌زایی و برون‌نگری را دو رکن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی دانست و ادامه داد: با ریخت و پاش نمی‌شود اقتصاد را مقاومتی کرد و باید با حمایت از تولید داخل، ارتقای قدرت رقابت، افزایش صادرات و کاهش واردات رشد اقتصادی را در کشور ایجاد کنیم نه اینکه دریچه واردات برای دیگر کشورها باشیم.