• تاریخ: شهریور ۱۵, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 11842

اراجیف جبیر علیه ایران / اگر عربستان از بین برود خیانت از بین می رود

«سیگنال‌هایی که سعودی‌ها برای آشتی با تهران می‌فرستند» عنوان یادداشت تحلیلی بود درباره برخی مواضع سعودی ها که ظاهراً تعدیل و تلطیف شده است به گونه ای که این روزها تحلیل های زیادی درباره رویکرد عربستان سعودی منتشر می شود ...

«سیگنال‌هایی که سعودی‌ها برای آشتی با تهران می‌فرستند» عنوان یادداشت تحلیلی بود درباره برخی مواضع سعودی ها که ظاهراً تعدیل و تلطیف شده است به گونه ای که این روزها تحلیل های زیادی درباره رویکرد عربستان سعودی منتشر می شود که در آن سعی دارند بگویند عربستان و ایران در حال آشتی هستند.

نمونه هایی را هم مثال زدند از جمله این که امیر مکه گفه بود ایرانی ها برادران دینی ما هستند، که در همان یادداشت تحلیلی نوشتیم فریب این جملات زیبای سعودی ها را نباید خورد!
چرچیل، معروف و مشهور روزگار است، نزدیک به ۷۰ سال از دوران او میگذرد، او را مکار و حیله گر می دانستند و همینگونه هم بود، برای همین است که به نقل از او گفته شده اگر انگلیس از بین برود سیاست از بین می رود! چرچیل ده ها سال است که مرده اما سیاست پلید انگلیس همچنان هست.

او درباره چهار کشور دیگر هم چنین گفته است؛
اگر فرانسه از بین برود زیبایی از بین می رود
اگر آلمان از بین برود قدرت از بین می رود
اگر عربستان از بین برود خیانت از بین می رود
اگر ایران از بین برود تمدن از بین می رود

و البته این سخنان یک جمله اساسی و کلیدی کم دارد و این که اگر اسرائیل از بین برود امنیت و آرامش به غرب آسیا و دنیا باز می گردد.

برای همین است که او را مکار، حیله گر و سیاستمدار چیره دست می دانند. از ایران، عربستان و کشور خود سخن گفته است، اما نامی از اسرائیل که ساخته و پرداخته دسیسه های پلید انگلیس است، به میان نیاورده است.

حال چرا این سخنان کوتاه را درباره چند کشور از زبان چرچیل بازگو کردیم به این خاطر که درباره عربستان سعودی واقعاً سخنی گفته که مصداق دارد. جالب اینجات سکه وهابیت سعودی هم ساخته و پرداخته انگلیس است. او به قوم و نژاد خاصی اشاره نکرده و تنها نام عربستان را برده است، اشاره او به رژیمی است که در این کشور حاکم گشته و همانطور که چرچیل گفته اگر عربستان از بین برود خیانت از بین می رود، حقیقت و واقعیتی انکار ناپذیر است.

و اکنون با اظهارات تازه ای که عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی علیه جمهوری اسلامی ایران گفته، همان سخن چرچیل در باره خیانت سعودی ها در ذهن تداعی می شود.

عربستان سعودی نه تنها در درون خود با خیانت همراه است و هر یک از شاهزادگان برای به دست آوردن قدرت به هم خیانت می کنند، بلکه این خیانت ها در جهان اسلام نیز به فراوانی دیده میشود.

آیا این رژیم به آرمان های مسلمانان فلسطین خیانت نکرده است؟ آیا با دشمن قسم خورده جهان اسلام یعنی رژیم جعلی اسرائیل روابط برقرار نکرده است؟

آیا سعودی ها یکی از عوامل بروز بحران در غرب آسیا که قلب جهان اسلام است، نیستند؟

آیا سعودی ها هم اکنون مشغول کشتار مردم مظلوم یمن نیستند؟
آیا آل سعود حامی اصلی تروریست های وهابی تکفیری در منطقه نیست؟

اما علیرغم همه آن تحلیل هایی که از سوی تحلیلگران و روزنامه نگاران برخی کشورهای عربی و همچنین داخلی منتشر شد، شاهد از غیب رسید و وزیر خارجه بی نزاکت سعودی بار دیگر دهان باز کرد و اراجیف همیشگی را بیرون ریخت. او چندی بود که سخنی نمی گفت و حتی زمزمه برکناری او هم بر سر زبان ها بود.

عادل الجبیر که به تازگی با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در حاشیه اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی در ترکیه روبوسی کرده و همدیگر را در آغوش گرفتند، در سخنان ضد ایرانی تازه خود بار دیگر ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد!

وی با تکرار ادعاهای خود علیه ایران، مدعی شد که تهران به وسیله «حزب‌الله و اقدامات تروریستی» به بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند!

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین مدعی شد که ایران برای بهبود روابط خود با عربستان بهتر است «از تروریسم و دخالت‌های خود» دست بکشد.

وی ادامه داد: هیچ گونه جدیدت در ایران برای گفت‌وگو و همکاری دیپلماتیک نمی‌بینیم.

جبیر همچنین مدعی شد که سخنان وزیر خارجه ایران در خصوص آشتی جویی با عربستان سعودی «مضحک» است.

در پاسخ به این یاوه گویی های وزیر خارجه عربستان سعودی نخستین کاری که دستگاه دیپلماسی کشور باید انجام دهد لغو ویزاهای دیپلمات های سعودی برای سفر به ایران است.

دولت و وزارت خارجه کشورمان باید دور عربستان سعودی را خط بکشند و از خیر عادی سازی روابط با این رژیم بگذرند، چرا که به خاطر خصلت خیانت در وجود آنها و غیر قابل اعتماد بودن، نمی توان به مواضع و سخنان آنها اعتماد کرد و بر اساس آن روابط آینده را ترسیم نمود.

چنین رژیمی باید از داشتن روابط با کشوری همچون ایران اسلامی محروم باشد، اگر هم آنها اجازه دادند تا زائران ایرانی به حج بروند، برای کسب وجهه در میان دیگر کشورهای اسلامی بود.

الجبیر در باره قطر هم اظهار نظر کرده و گفته این مردم قطر هستند که تصمیم می‌گیرند چه کسی بر آن‌ها حکومت کند!
این سخن از دهان کسی بیرون می آید که مردم کشورش حتی برای یک بار در حکومت مشارکت نداشته و تاکنون رأی نداده اند. مردم عربستان سعودی نمیدانند رأی گیری چیست؟!

باید عطای روابط با سعودی ها را به لقای آنها بخشید، آل سعود هیچگاه نمی تواند با جمهوری اسلامی ایران روابط حسنه داشته باشد.