• تاریخ: شهریور ۲۸, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 11967

فرانسه: می‌توان برجام را برای بعد از سال ۲۰۲۵ تکمیل کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «ژان ایو لودریان»، وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه بار دیگر، بدون اشاره به جزئیات بیشتر تأکید کرد که توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) را می‌توان برای بعد از سال ۲۰۲۵ «تکمیل کرد. ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «ژان ایو لودریان»، وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه بار دیگر، بدون اشاره به جزئیات بیشتر تأکید کرد که توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) را می‌توان برای بعد از سال ۲۰۲۵ «تکمیل کرد.»

منظور آقای «لودریان» از اشاره به سال ۲۰۲۵، زمانی است که برخی از محدودیت‌های ایران در چارچوب برجام به پایان می‌رسند. منتقدان توافق هسته‌ای در آمریکا معتقدند که این محدودیت‌ها بایستی برای ایران دائمی باشند یا پس از انقضا شدن، مجدد تمدید شوند.

تحلیلگران، حتی در خود آمریکا طرح چنین درخواست‌هایی را با توجه به تغییرات در صحنه روابط بین‌المللی، درخواست‌های غیرمنطقی می‌دانند.

«پال پیلار»، تحلیلگر پیشین مسائل خاورمیانه در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اخیراً در یادداشتی در همین رابطه نوشته است: «معاهدات و توافق‌های بین‌المللی عموماً برای همیشه الزام‌آور و بازگشت‌ناپذیر نیستند. هیچ حکومتی نمی‌خواهد در سایه تغییرات احتمالی در فضای بین‌المللی و تغییرات رفتارها و اهداف سایر کشورها خودش و حکومت‌های ما بعدش را در معرض تعهدات دائمی قرار دهد»

وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه ضمن بیان اینکه تلاش خواهد کرد «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را به ماندن در توافق هسته‌ای با ایران متقاعد کند تصریح کرد که این توافق را می‌توان پس از انقضای آن تکمیل کرد.

وی گفت: «فرانسه تلاش خواهد کرد رئیس‌جمهور ترامپ را درباره مرتبط بودن این تصمیم (حفظ توافق هسته‌ای) متقاعد کند، حتی اگر بتوان برای تکمیل کردن آن بعد از سال ۲۰۲۵ همکاری کرد.»

«لودریان» همچنین بر ضرورت حفظ توافق هسته‌ای هم تأکید کرد و گفت: «حفظ آن برای جلوگیری از اشاعه تسلیحات اتمی ضروری است. در این برهه زمانی که شاهد خطرات کره شمالی هستیم، بایستی این روند را حفظ کنیم.»