• تاریخ: مهر ۲, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12015

تا توانستیم برنجِ هندی وارد کردیم/ هندی‌ها عاشق بازار ایران شده‌اند

در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۶، صادرات ما به سایر کشورها با ۵ درصد کاهش، به ۱۷ میلیارد دلار رسید. در مقابل، واردات ما از سایر کشورها با ۷ درصد رشد، به ۱۹ میلیارد دلار افزایش یافت. برنج در صدر کالاهای وارداتی کشور بیشترین کالایی ...

در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۶، صادرات ما به سایر کشورها با ۵ درصد کاهش، به ۱۷ میلیارد دلار رسید. در مقابل، واردات ما از سایر کشورها با ۷ درصد رشد، به ۱۹ میلیارد دلار افزایش یافت.

برنج در صدر کالاهای وارداتی کشور

بیشترین کالایی که در ۵ ماهه اول امسال به کشور وارد شده، برنج بوده است. در واقع ۵ درصد کل واردات دولت و بازرگانان بخش خصوصی، برنج با ارزش ۹۶۳ میلیون دلار بوده است. ذرت دامی کالای بعدی است که به ارزش ۶۱۲ میلیون دلار به کشور وارد شده است. در این مدت ۵۱۵ میلیون دلار خودرو، ۴۳۴ میلیون دلار قطعات خودرویی و ۴۱۰ میلیون دلار لوبیای سویا وارد کشور شده است.

چه کالایی بیشتر صادر کردیم؟

عمده ترین کالای صادراتی کشور در ۵ ماهه نخست امسال، میعانات گازی به ارزش ۲۹۲۰ میلیون دلار بوده. در این بازه زمانی، ۶۵۲ میلیون دلار پلی­‌اتیلن، ۵۷۶ میلیون دلار پروپان مایع­شده، ۵۵۵ میلیون دلار روغن سبک و ۴۹۸ میلیون دلار متانول وارد کرده ایم.

کاهش شدید صادرات ایران به امارات

همیشه مرسوم بوده که ایران بیشترین کالاهای خود را به دو کشور چین و امارات صادر می کند. بیشترِ این کالاها نیز فرآورده های نفتی و میعانات گازی هستند. اما نکته خاصِ ۵ ماهه اول امسال این است که صادرات ما به امارات ۱۴٫۵ درصد کاهش یافته است. علاوه بر این هندی ها نیز حدود یک درصد، واردات خود از ایران را کاهش داده اند.

رشد واردات ایران از هند

از فروردین تا مرداد امسال، ۱۹ میلیارد و ۴۴۲ میلیون دلار کالا وارد کشور ما شده که چین با ۴ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار، در صدر کشورهای مبدأ واردات ایرانی ها بوده است. این خبر خیلی تازگی ندارد. امانکته جالب تر این است که هندی‌ها در ۵ ماهه اول امسال نسبت به ۵ ماهه اول سال ۹۵، به میزان ۳۶ درصد، صادرات خود را به کشور ما افزایش داده اند. همانطور که گفتیم بیشترین کالای وارداتی ما، برنج بوده، مشخص می شود در این مدت تا توانسته ایم برنج هندی وارد کرده ایم. این رده بندی، کشورهای چین، امارات، کره جنوبی، هند و ترکیه، بیشترین کالاها را نسبت به سایر کشور به ایران صادر کرده اند.