• تاریخ: مهر ۲۱, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12178

تفرقه و اختلاف در میان امت اسلام نتیجه مخالفت با اهل‌بیت(ع) است

آیت‌الله محسن اراکی رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی امروز(جمعه ۲۱ مهر) در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه به‌مناسبت سالروز تشکیل مجمع تقریب مذاهب، اظهار داشت: هرگاه در بین جمعی از مردم، ستیز راه افتد و کشتار بین آنها رخ ...

آیت‌الله محسن اراکی رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی امروز(جمعه ۲۱ مهر) در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه به‌مناسبت سالروز تشکیل مجمع تقریب مذاهب، اظهار داشت: هرگاه در بین جمعی از مردم، ستیز راه افتد و کشتار بین آنها رخنه کند، نشانه عذاب الهی است لذا دشمنی و راه افتادن جنگ بین مجموعه‌ها نشانه عذاب الهی است.

آیت‌الله اراکی با اشاره به روایتی از حضرت محمد(ص) گفت: از پیامبر اکرم(ص) نقل شده که “النجوم أمان لأهل الأرض من الغرق، وأهل بیتی أمان لاُمتی من الإختلاف، فإذا خالفتها قبیله اختلفوا، فصاروا حزب إبلیس”. ستارگان امان اهل زمین از گم شدن و نابودی در دریاها است و آنها را از نابودی در امان قرار می‌دهند و اهل بیت من امان امت هستند از اختلاف و تضمین کننده وحدت امت هستند.

وی افزود: در بخش دیگری از روایت، پیامبر خبر می‌دهند که بعضی از قبایل ممکن است با اهل بیت اختلاف کنند و در برابر اهل‌بیت به دشمنی برخیزند که اگر چنین شد موجب اختلاف امت می‌شود. آنها که از این دسته پیروی کنند و راه مخالفت را پیش بگیرند در نتیجه حزب ابلیس می‌شوند.

رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب با اشاره به اینکه امروز این روایت را تفسیر شده می‌بینیم، گفت: از همانجا که مخالفت با اهل بیت برمی‌خیزد، ندای تفرقه و اختلاف می‌شنویم بنابراین اهل بیت پیامبر است که اساس اتحاد هستند.

آیت‌الله اراکی با بیان اینکه در آستان اربعین حسینی و تظاهرات عظیم ده‌ها میلیونی بی‌سابقه در تاریخ بشر هستیم، اظهار داشت: در تظاهرات اربعین که قطعاً بیش از سی میلیون در آن شرکت می‌کنند، سیل جمعیت روانه می‌شود. در این سیل جمعیت دو هفته همه در حال حرکت بودند و بصورت متصل جمعیت به سمت کربلا روان بود.

وی افزود: همه این ده‌ها میلیون نفر یک‌دست و یک جهت هستند و این از معجزات پیامبر اکرم است. امروز این معجزه در حال تفسیر است که فرمودند اهل بیت امان امت از اختلاف و منشأ نزول رحمت الهی هستند.

رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب خاطرنشان کرد: امیدواریم همه مسلمانان گرد شمع وجود حسین بن علی(ع) و اهل بیت جمع شوند و با وحدت کلمه و اتفاقی که با اهل بیت دارند، همه ما حول محور قران و پیامبر و اهل بیت یک دل باشیم و با این یک‌دستی رحمت خدا نازل می‌شود.

آیت الله اراکی با بیان اینکه در روایات هست که از آن روز که امام حسین (ع) به شهادت رسید، ندا سرداده شد که برای این امت عید فطری که همه بخواهند با هم عید بگیرند اتفاق نخواهد افتاد، گفت: اما در عاشورا همه یکی هستیم و هیچگاه اختلاف در عاشورا نداشتیم ولی در عید فطر اختلاف داریم و این نشانه این است که تنها حسین بن علی(ع) می‌تواند دلها را جمع کند. امیدوارم با بهره‌گیری از مراسم اربعین و سایر مراسمات اهل بیت، راه برای وحدت امت اسلامی هموار شود.