• تاریخ: آبان ۲, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12266

دولت انتقالی راه حلی مناسب برای عبور از بحران اقلیم کردستان است / بارزانی معتقد بود که‌ بغداد توان حمله‌ ندارد

به گزارش کردپرس، لاهور شیخ جنگی از رهبران اتحادیه‌ میهنی در نشستی با روزنامه نگاران در شهر سلیمانیه در خصوص گزارش ها مبنی بر اینکه با حکومت مرکزی عراق به توافق رسیده اند، اعلام کرد: هیچ توافقی با عراق صورت نگرفته و صرفا ...

به گزارش کردپرس، لاهور شیخ جنگی از رهبران اتحادیه‌ میهنی در نشستی با روزنامه نگاران در شهر سلیمانیه در خصوص گزارش ها مبنی بر اینکه با حکومت مرکزی عراق به توافق رسیده اند، اعلام کرد: هیچ توافقی با عراق صورت نگرفته و صرفا پیشنهاداتی مبنی بر استقرار نیروهای ائتلاف در پایگاه نظامی کیوان کرکوک ارائه کرده ایم، با میانجیگری ائتلاف حکومت عراق ضرب الاجل ۷۲ ساعتی را برای کردها تعیین کرده‌ بود.

لاهور شیخ جنگی با اشاره به عدم شرکت وی در نشست دوکان که‌ قبل از تحرکات نیروهای عراقی در کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه میان حزب دمکرات و اتحادیه میهنی برگزار شد‌، افزود: نشست دوکان به منظور جلب رضایت حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی بر سر پیشنهاد نیروهای ائتلاف تشکیل شد، اما پس از نشست مذکور، پاسخ و پیام کُردها به حیدر عبادی نخست وزیر عراق اعلام نشده بود و این نیست نشان دهنده‌ شکست رهبری سیاسی کرد است.

وی همچنین تاکید کرد: مسعود بارزانی در نشست مذکور اعلام کرده بود حکومت عراق صرفاً به دنبال تبلیغات سیاسی است و قدرت حمله را نخواهد داشت.

شیخ جنگی در خصوص راه حل اوضاع کنونی، تصریح کرد: یکی از حامیان سیستم غیر متمرکز هستم و دولت انتقالی را راه حلی مناسب برای حل مشکل کنونی می دانم چرا که تنها راه حل عبور از اوضاع کنونی آن است که دولت انتقالی توسط کسانی که بانی برگزاری همه پرسی نبوده اند در درون احزاب تشکیل شده به منظور گفتگو با حکومت مرکزی به بغداد سفر کنند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر توافق اقلیم کردستان با عراق و نیروهای آمریکایی پیش از عملیات موصل، گفت: مسئولان اقلیم پیش از آغاز جنگ داعش با همکاری حکومت مرکزی و با اطلاع ایالات متحده آمریکا توافق کرده بودند که پس از جنگ عقب نشینی کرده به مناطق پیش از سال ۲۰۱۴ بازگردند اما صاحبان قدرت در اقلیم این توافق را کتمان کرده بودند.

لاهور شیخ جنگی همچنین در خصوص دلیل حمایت اتحادیه میهنی از همه پرسی علیرغم اطلاع از نتایج بد آن، اعلام کرد: به دلیل این که رای آری به رفراندوم استقلال دادم از خود انتقاد می کنم. در حالی که تا آخرین ساعات پیش از برگزاری رفراندوم تصمیم داشتم در رفراندوم شرکت نکنم اما سرانجام تحت فشارهای وارده رای آری به رفراندوم دادم. اگرچه معتقد بودم رفراندوم، کردستان را به سمت شکستی عظیم خواهد برد و مناطق بیرون از اداره اقلیم از اختیار ما خارج خواهد شد، اما اعتنایی به نظر بنده نشد. من آشکارا این موضوع را بیان کردم امیدوارم آن ها نیز پس از این فاجعه شجاعت گفتن واقعیت را داشته باشند.

وی همچنین آشکار کرد: پیش از حمله نیروهای عراقی، پیوسته با برت مک گورک در ارتباط بوده به ما اعلام کردند با حشد الشعبی و ارتش عراق وارد جنگ نشوید چرا که هر یک از طرفین که آغازگر آتش جنگ باشد متهم خواهد بود.

لاهور شیخ جنگی در پایان یادآور شد: آنچه روی داد دست کمی از شکست ۱۹۷۵ ندارد و متاسفانه مشاوران بارزانی این مصیبت را بر سر مردم کُرد وارد آوردند.

وی همچنین درباره مسائل داخلی اتحادیه میهنی گفت: در ظرف مدت کمتر از دو ماه آینده تشکیل کنگره داده، کلیه بخش های رهبری و دفتر سیاسی را از میان جوانان برگزیده، از این پس، شورای مرکزی نیز فعالتر خواهد شد.