• تاریخ: آبان ۸, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12365

آیت الله اعرافی در اراک: حوزه‌های علمیه برپایه “مرجعیت” و “ولایت” استوار شده است

آیت الله علیرضا اعرافی دقایقی پیش در آئین تکریم و معارفه مدیر حوزه‌های علمیه استان مرکزی اظهار داشت: توفیقی است که برای دومین بار در این استان با سوابق بسیار زیاد حضور یافتم و به سهم خود و هم شورای عالی حوزه های علمیه مق ...

آیت الله علیرضا اعرافی دقایقی پیش در آئین تکریم و معارفه مدیر حوزه‌های علمیه استان مرکزی اظهار داشت: توفیقی است که برای دومین بار در این استان با سوابق بسیار زیاد حضور یافتم و به سهم خود و هم شورای عالی حوزه های علمیه مقدم همه علما و مسئولان و مدیران ارشد استان و مهمانان را گرامی می‌دارم.

وی افزود: از نهادهای فرهنگی به خصوص نهادهای حوزوی انتظار داریم کمک کنند تا بتوانند حوزه های علمیه را به سطح عالی خود که مورد تاکید است برسانند.

آیت الله اعرافی عنوان کرد: نکته نخست اینکه حوزه های علمیه برپایه مرجعیت و ولایت استوار شده است و مرجعیت در حوزه مورد توجه ویژه است و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است و هربار رهبرمعظم انقلاب اسلامی به قم سفر داشته اند براین مهم تاکید داشته اند و ولایت فقیه رکن رکین مهم حوزه‌های علمیه است و ما باید خود را پیرو خط مستقیم این دو رکن مهم بدانیم و از این دو موضع به عنوان خطوط اصلی حوزه علمیه مورد توجه باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: در دوره جدید مدیریت حوزه جلسات بسیاری با مراجع عظام و نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شده و به فضل خدا طرح‌های بسیاری برای تعالی حوزه های علمیه اجرایی می‌شود.

آیت الله اعرافی عنوان کرد: نکته دوم این است که حوزه علمیه برآـمده از بطن جامعه و قلب مردم مومن ایران اسلامی است و افتخار حوزه علمیه اتصال به قلب مردم است و مردم می‌دانند روحانیت پاک و اصیل همراه و غمخوار و درکنار مردم است و جدایی از مردم برای حوزه علمیه قابل تصور نیست.

وی ادامه داد: امروز معارف دینی از ایران اسلامی به دنیا مخابره می‌شود و موضوعی بود که حتی به مخیله ما نمی رسید ولی به برکت تلاش امام و مرجعیت به آن دست یافتیم.

آیت الله اعرافی عنوان کرد: همه میراث معارف الهی در ایران اسلامی و قم جمع شده است و همه این را از ملت می دانیم و باید درخدمت مردم باشیم زیرا مردمی بودن مهمترین راز موفقیت حوزه است و هرچه داریم از این مردمی است که معارف دینی را در سینه خود جای داده و ولایت را همچون جان می دانند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور ادامه داد: نکته سوم این است انتظاری که از حوزه ها می رود با نگاه راهبردی و آینده نگر برنامه های دقیق طراحی کند و به استان ها هم تاکید کردم وظیفه ماست که ما باید برنامه راهبردی برای فرهنگ و علم و دانش هر استان داشته باشیم و باید نیرو تربیت کنیم و فکر تولید کنیم و دستگاه‌های متولی پای کار باشند.

وی خاطرنشان کرد: ما باید در برنامه جامعی به نقطه مطلوبی برسیم که هیچ مسجدی بدون امام جماعت دارای فراغ بال و پویا نباشد و باید همه همکاری کنند تا مسجدی بدون امام جماعت نمداشته باشیم و هیچ نقطه ای بدون مسجد فعال و پاسخگوی مردم نداشته باشیم و باید به عنوان یکی از مجحورهای مهم روی آن کار کنیم.

آیت الله اعرافی افزود: آموزش و پرورش با تعداد بسیار زیاد از مخاطبان ماست که باید نیروی مناسب برای این مراکز و حتی دانشگاه ها تربیت کنیم تا پاسخگوی کارها و سوالات و شبهات باشند.

وی بیان کرد: اینها شدنی است و باید بتوان چنین تلاش کرد تا در فضای مجازی حضوری سنجیده و حکیمانه داشته باشیم که امروز دنیا تغییر کرده و به فکرهای خوب و اثرگذار نیاز داریم زیرا نمی توان با مقیاس قبل و گذشته امروز به امور نگاه کرد.

آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: مورد دیگر حرکت نظام وار است که با تلاش بزرگان و علما که امروز در جمع ما حضور هم دارند باید حرکت درست و منسجم باشد و درخواست داشتیم مرکز حوزه های علمیه و مدیریتی برنامه ای درست و هماهنگ داشته باشند.

وی افزود: اگر چنین باشد حرکت جبهه ای می تواند کارهای بزرگ را تسهیل کند که این کار شدنی است که در تاریخ انقلاب هم اتفاق افتاده است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به ضرورت ارتقای علمی حوزه های علمیه در استان‌های کشور گفت: نکته پنجم ارتقای علمی استان است چراکه ما در برنامه های حوزه ارتقای حوزه ها را دیدیم و باید به جایی برسیم که در هر نقطه و استان ده ها مجتهد و علمای سطح یک داریم و هرچقدر کمیتی افزایش یافتیم باید از نظر کمیتی توسعه کنیم و باید تنوع رشته ای و پایه ریزی درسهای خارج و رشانه های جدید و اینکه استان روی پای خود بایستد را مد نظر قرار دهیم.

آیت الله اعرافی افزود: نکته دیگر آموزش های مدیریت و کاربردی است و باید حوزه های علمیه به سمتی حرکت کند که کالای اندیشه ای خود را به بهترین شیوه به مردم و جامعه عرضه سازد که البته طرح های آن آماده شده که به زودی ابلاغ می شود.

وی تصریح کرد: همچنین استانی مانند استان مرکزی و اراک با پیشینه ای تاریخی و نزدیکی به قم باید وضعی فراتر از پاسخگویی به استان داشته باشد به طوری که در استان های دیگر می گوییم به اندازه استان تلاش کنید ولی به استان باید گفت فراتر از استان مرکزی تلاش کنید و حتی بگوییم باید بین المللی کار کنید.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور بر حرکت به سوی بین المللی شدن حوزه‌ها در استان مرکزی تاکید کرد و گفت: در استان هایی مانند استان مرکزی باید بعد بین المللی دیده شود و این نکات مهمی بود که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: انقلاب و جامعه نیازهای گوناگون و فروانی دارد دارد و حوزه باید پاسخگوی این موارد باشد و امروز همه دنیا روی ما حساب می کند و بارها گفته ام دنیا چطور روی ایران حساب می کند و مشغول تحقیق روی ایران هستند.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: امروز درست عمل نکنیم به جریان امامت و ولایت در دنیا ضربه می زنیم و امیدوارم مدیران مدارس و اساتید و شورای سیاستگذاری با نگاه منجسم و توام با وحدت تلاش کند که حوزه را به سمت حوزه متناسب با ذائقه و نیاز امروز جامعه سوق دهد که شدنی است و امام و بزرگان فرمودند باید باور کنیم شدنی است.