• تاریخ: آبان ۸, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12381

برخورد با حفر چاه‌های آب غیرمجاز در ساوه تشدید می‌شود

حسن شریفی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در ساوه با اشاره به افزایش قیمت برخی مواد پروتئینی از جمله تخم‌مرغ و مرغ اظهار داشت: قیمت تمام شده مرغ براساس ابلاغ شورای اقتصاد ۷ هزار و ۲۰۰ تومان است و قیمت مرغ آماده طبخ برای مرغ ...

حسن شریفی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در ساوه با اشاره به افزایش قیمت برخی مواد پروتئینی از جمله تخم‌مرغ و مرغ اظهار داشت: قیمت تمام شده مرغ براساس ابلاغ شورای اقتصاد ۷ هزار و ۲۰۰ تومان است و قیمت مرغ آماده طبخ برای مرغداران ۷ هزار و ۲۰۰ تومان تمام می‌شود.

وی افزود: با وجود این هنوز تولیدکنندگان در سبد غذایی مردم یارانه می‌دهند و مرغ را کمتر از نرخ تعیین شده در اختیار مردم قرار می‌دهند زیرا هم‌اکنون قیمت مرغ در بازار کمتر از نرخ تعیین شده است و در ارتباط با افزایش قیمت تخم‌مرغ نیز به‌خاطر اینکه فصل پاییز تولید و عرضه پایین است با افزایش تقاضا روبه‌رو هستیم و همین امر سبب افزایش قیمت آن شده است.

رئیس جهاد کشاورزی ساوه تصریح کرد: افزایش تسهیلات در بخش کشاورزی از سقف ۱۵ میلیون تومان به ۹۰ میلیون تومان به بانک‌ها ابلاغ شده و از شنبه بانک‌ها کار پرداخت تسهیلات را شروع کرده‌اند البته در بحث بیمه باغات خسارات دیده نیز کار ارزیابی میزان خسارات شروع شده و به محض تخصیص اعتبار، صندوق بیمه پرداخت خواهد کرد.

شریفی بیان کرد: یکی از مشکلاتی که هم‌اکنون وضعیت منابع آبی شهرستان ساوه را تهدید می‌کند، کشت محصولات با مصرف بالا آب است و ما سعی کردیم کشت این محصولات را کمتر کنیم ولی برخی محصولات جزو الگوی کشت شهرستان ساوه نیستد مثلا پیاز یکی از این محصولات است ولی پیازکاران منطقه اصفهان و مناطقی که مشکل آب دارند به این شهر هجوم می‌آورند و اقدام به اجاره زمین و حفر چاه‌های غیرمجاز می‌کنند.

وی ادامه داد: یک هکتار پیازکاری به اندازه ۷ هکتار ذرت آب مصرف می‌کند و از طرفی از آنجا که کشت پیاز با منطقه آب و هوایی شهرستان سازگار نیست، به دلیل سم‌پاشی بی‌رویه آفات بیماری را برای این منطقه به همراه دارد.

رئیس جهاد کشاورزی ساوه خاطرنشان کرد: ما اجازه‌ای بر جلوگیری از کشت را نداریم ولی دستگاه‌های مربوطه موظف هستند در برخورد با حفر چاه‌های غیرمجاز توسط کشاورزان حساسیت خاصی داشته باشند و برخورد قانونی لازم را انجام دهند.