• تاریخ: آبان ۸, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12355

روسیه در حال بررسی خروج بالگردها و جنگنده هایش از سوریه

منابع دیپلماتیک روس اعلام کردند: دولت روسیه در حال بررسی موضوع خروج بخشی از تسلیحات ازجمله هواپیماها و بالگردهای خود از سوریه است. به گزارش ایرنا، روزنامه کامرسانت چاپ مسکو روز دوشنبه به نقل از مقامهای دیپلماتیک و بدون ذ ...

منابع دیپلماتیک روس اعلام کردند: دولت روسیه در حال بررسی موضوع خروج بخشی از تسلیحات ازجمله هواپیماها و بالگردهای خود از سوریه است.

به گزارش ایرنا، روزنامه کامرسانت چاپ مسکو روز دوشنبه به نقل از مقامهای دیپلماتیک و بدون ذکر نام آنها نوشت: بر اساس داده های وزارت دفاع روسیه، ارتش سوریه حدود ۹۵ درصد قلمرو این کشور را تحت کنترل دارد.

در این گزارش با اشاره به اینکه برای تهاجم نهایی واحدهای ارتش سوریه به تروریست ها به پشتیبانی گسترده روسیه نیازی نیست، آمده است: اگر طرح کاهش نیروهای روسیه در سوریه به اجرا در آید در این کشور نیرویی برای حفاظت از پایگاه هوایی حمیم و پایگاه پشتیبانی دریایی طرطوس و واحدی از پلیس نظامی و مستشاران نظامی روس حاضر در سوریه باقی می مانند.

منابع دیپلماتیک همچنین گفتند که از تعداد هواپیماها و بالگردهای روسیه در سوریه کاسته خواهد شد اما سیستم های پدافند موشکی روسیه در این کشور باقی خواهد ماند؛ هدف اصلی حل و فصل سیاسی مسائل سوریه خواهد بود.

روزنامه روسی در حالی این گزارش را به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کرده که فرانتس کلینتسویچ معاون کمیسیون دفاعی و امنیت شورای فدراسیون روسیه (سنا) به تازگی گفته بود که این کشور نیروهای خود را پس از پایان عملیات ضدتروریستی در سوریه نیز کاهش نخواهد داد.
خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از کلینتسویچ نوشت: پایگاه نظامی روسیه در سوریه باقی می ماند و بعید است تصمیمی به کاهش نیروهای نظامی در این کشور گرفته شود.

معاون کمیسیون امور دفاعی و امنیتی شورای فدراسیون روسیه همچنین افزود: ۳۴ هواپیما و بالگرد در سوریه مستقر می شوند و بازگرداندن این جنگ افزارها به کشور بی معنی است.

روسیه از مهر ماه سال ۹۴ به درخواست دمشق در سوریه عملیات ضدتروریستی اجرا می کند.

در این مدت در جریان عملیات نیروی هوافضای روسیه ۲۸ هزار تروریست کشته شده اند و ارتش سوریه توانسته ۹۲ درصد خاک این کشور را از کنترل تروریست ها خارج کند.

گروه کشورهای غربی-عربی ضدسوری به پیشگامی آمریکا از شش سال پیش با راهبرد سرنگونی حکومت سوریه، کارزاری را در این کشور به راه انداختند که باعث شد دهها هزار تروریست افراطی از کشورهای مختلف جهان به سوریه گسیل شوند و از جنگ افزارهای پیشرفته، پول و حمایت های اطلاعاتی غرب برای مقابله با دولت سوریه استفاده کنند.

جنگ سوریه افزون بر قتل عام و کشتار صدها هزار نفر در سوریه و عراق، آوارگی میلیون ها عراقی و سوری را در پی داشته است، اما گروه کشورهای غربی-عربی هنوز هم به حمایت از گروههای مسلح و تروریستی مخالف دولت سوریه ادامه می دهند.