• تاریخ: آبان ۸, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12379

۲۰ اثر تاریخی استان مرکزی در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود

به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان مرکزی، سید محمد حسینی با بیان اینکه ۲۰ اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود، اظهار داشت: از جمله این آثار میدان ارگ اراک، خانه احمد قلی خان حاج باشی، خانه انصاری، کا ...

به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان مرکزی، سید محمد حسینی با بیان اینکه ۲۰ اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود، اظهار داشت: از جمله این آثار میدان ارگ اراک، خانه احمد قلی خان حاج باشی، خانه انصاری، کاروانسرای حاجی‌آباد زرندیه، آرامگاه پروفسور حسابی تفرش، مسجد سیدهای اراک، حمام نیمور محلات، قلعه دختر خمین، محوطه باستان‌شناختی دوتپه شازند است.

وی افزود: همچنین آثار دیگری شامل شاهزاده موسی محلات، امامزاده و مسجد نقوسان تفرش، مسجد و حسینیه دیلم‌آباد انجدان، مسجد حسین ساعت اراک، حمام مصلح آباد فراهان، حمام روستای ولاشجرد فراهان، سنگ‌نگاره‌های دوش دره خمین، کوه بوجه خمین، محوطه باستان‌شناختی مریم تپه ساوه، درمانگاه ارباب قنبر نیمور، امامزاده اسماعیل نیمور نیز به ثبت خواهند رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی با اشاره به اینکه پرونده‌های این آثار تهیه و برای ثبت نهایی به کمیته ثبت حرایم سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال‌شده است، ادامه داد: این آثار ازنظر شناخت دوره‌های سکونتی و نیز معماری ایرانی در ادوار مختلف حائز اهمیت بوده ازاین‌رو یک ثروت مشترک و ملی است که می‌بایست نگاهداری، حفظ و ثبت شود.

حسینی افزود: این آثار مربوط به دوره هزاره چهارم قبل از میلاد تا دوره پهلوی اول می‌باشند که با ثبت آن‌ها اداره کل درصدد است که از این ثروت‌های استان حفاظت شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی بیان کرد: استان مرکزی دارای آثار تاریخی ارزشمند متعددی است و تاکنون ۸۸۵ اثر تاریخی و فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی عنوان کرد: برای حفظ بناها و بافت‌های تاریخی باید ابزارهایی در اختیار مالکان و ساکنان آنها قرار داد تا آنها خود به حفظ یک بنای تاریخی یا بافت تاریخی همت گمارند؛ زیرا نگهداری فضایی که در آن زندگی جاری است سهل‌تر و افرادی که در آن ساکن هستند با آموزش‌های لازم بهترین پاسبان و حافظ آن هستند.

حسینی افزود: از این‌رو باید به آموزش جوامع محلی و عمومی نیز روی آورد تا بتوان با توجه به بودجه‌های موجه و داشته‌ها پتانسیل‌های استان را حفظ، احیا و علنی کرد.