• تاریخ: آبان ۱۰, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12409

لفاظی‌های وزیر خارجه فرانسه علیه ایران

وزیر خارجه فرانسه می‌گوید فعالیت‌های ایران تهدیدی است برای منطقه خاورمیانه و گامی است بر خلاف منافع واشنگتن و پاریس. به گزارش فارس، «ژان ایوه لو دریان» وزیر خارجه فرانسه امروز میهمان شورای روابط خارجی آمریکا بود و در این ...

وزیر خارجه فرانسه می‌گوید فعالیت‌های ایران تهدیدی است برای منطقه خاورمیانه و گامی است بر خلاف منافع واشنگتن و پاریس.

به گزارش فارس، «ژان ایوه لو دریان» وزیر خارجه فرانسه امروز میهمان شورای روابط خارجی آمریکا بود و در این نشست، سخنانی را علیه ایران مطرح کرد.

لو دریان ابتدا به آنچه غربی‌ها «فعالیت مخرب ایران در منطقه» می‌خوانند پرداخت و گفت: «ما نمی‌توانیم دخالت‌های ایرانی و جاه‌طلبی‌های هژمونیک این کشور را بپذیریم.»

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه تاکنون چند نوبت از لزوم مذاکره با ایران برای سال‌های پس از اتمام محدودیت‌های برجامی سخن گفته؛ هدفی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هم به شکلی دیگر دنبال می‌کند.

لو دریان این موضع رئیس‌جمهورش را با زبانی دیپلماتیک تکرار کرد و گفت: «ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و برجام هم این هدف را تا ۱۰ سال آینده محقق می‌کند.»

وزیر خارجه فرانسه با همان زبان نرم دیپلماتیک، از موضع آمریکا در قبال برجام هم انتقاد کرد و گفت: «اعتماد بر پایه احترام به تعهدات بنا می‌شود.»

اروپا در دهه‌های اخیر تمرکز زیادی بر اصل چندجانبه‌گرایی داشته و حالا با اقدامات یکجانبه ترامپ، این دستاورد را در خطر می‌بیند.

لو دریان در این خصوص گفت: «ما برای حل چالش‌های متعددی که در کل جامعه جهانی با آن روبرو است، به ابتکار مبتنی بر چندجانبه‌گرایی نیاز داریم.»

وی با بیانی که منظورش را شفاف‌تر بیان می‌کرد گفت: «آمریکا باید به صورت کامل نقش خود را در کمک به ابتکارات بین‌المللی برای حل بحران‌های موجود، بپذیرد.»