• تاریخ: آذر ۳, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12597

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی: وقف باید به یک برند ملی در جامعه اسلامی تبدیل شود

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی ظهر امروز در همایش وقف و روحانیون اظهار داشت: گره‌گشایی از مشکلات جامعه و تهیل در امور و خدمات عام المنفعه کار ویژه مهم وقف است و همچنین اصلی‌ترین نیاز جامعه امروز فقر زدایی است که سازمان ...

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی ظهر امروز در همایش وقف و روحانیون اظهار داشت: گره‌گشایی از مشکلات جامعه و تهیل در امور و خدمات عام المنفعه کار ویژه مهم وقف است و همچنین اصلی‌ترین نیاز جامعه امروز فقر زدایی است که سازمان اوقاف و امور خیریه ظرفیت نقش آفرینی در این راستا را دارد.

وی افزود: افزایش گرایش به وقف در گرو پررنگ‌تر دیده شدن نقش اوقاف و امور خیریه در برطرف کردن مشکلات و چالش‌های اجتماعی است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: اوقاف و امور خیریه با توجه به ظرفیت‌های قابل توجهی که دارد با برنامه‌ریزی‌های کارشناسی و مدون می‌تواند در خدمت جامعه و زدودن غبار فقر و محرومیت باشد.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی بیان کرد: حوزه علمیه یکی از مراکز مهمی است که می‌تواند مردم را به سوی سنت حسنه وقف هدایت کنند، که اهداف این حوزه با همکاری و همیاری اوقاف به ثمر می‌رسد و می‌تواند در زمینه‌های فرهنگی و آموزشی تاثیر به سزایی بر جامعه اسلامی داشته باشند.

وی ادامه داد: روحانیان وظیفه‌ تشریح، تبیین آثار، برکات سنت وقف و تشویق مردم به گرایش وقف نیازهای اصلی جامعه را به عهده دارند.

امام جمعه اراک عنوان کرد: تشکیل صندوق قرض الحسنه برای حمایت از اقشار کم درآمد جامعه از دیگر وظایف سازمان اوقاف و امور و همچنین برنامه ریزی برای توسعه علمی و فناوری کشور را خیریه دانست.

آیت‌الله دری نجف آبادی خاطرنشان کرد: شفاف سازی فعالیت‌های اوقاف گامی اساسی در راستای گسترش فرهنگ وقف در جامعه است و عملکرد و فعالیت‌های اوقاف برای آحاد جامعه مشهود باشد و باید با هرگونه مسائل غیراخلاقی و اقتصادی در این حوزه با جدیت برخورد شود.

وی اضافه کرد: شفافیت در اجرای نیات واقفان سبب جلب اعتماد مردم می‌شود که این اعتماد فرهنگ وقف را در جامعه گسترش می‌دهد و در نهایت سبب می‌شود وقف از انحصار چند مسئله ویژه خارج شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی خاطرنشان کرد: از آثار و ثمرات وقف در جامعه می‌توان به کاهش فاصله طبقاتی، توزیع ثروت در جامعه و تقویت روحیه ایثار و فداکاری اشاره کرد.