• تاریخ: آذر ۴, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12601

مرگ ده‌ها هزار پناهجو در آب‌های مدیترانه از سال ۲۰۰۰ تاکنون

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، سازمان ملل با انتشار گزارشی برآورد کرد در مجموع تاکنون بیش از ۳۰ هزار نفر از پناهجویانی که سعی داشتند با گذر از دریای مدیترانه از شمال آفریقا به اروپا برو ...

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، سازمان ملل با انتشار گزارشی برآورد کرد در مجموع تاکنون بیش از ۳۰ هزار نفر از پناهجویانی که سعی داشتند با گذر از دریای مدیترانه از شمال آفریقا به اروپا بروند، جان خود را از دست داده اند.

بر اساس گزارش سازمان ملل بیشترین میزان مرگ و میر پناهجویان در این مسیر دریایی خطرناک در سال ۲۰۱۶ بوده است. در پی عقد قراردادی میان آنکارا و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ و بسته شدن مسیر دریایی کوتاه و کم خطرتر ترکیه به یونان، ۵۰۹۶ پناهجو که قصد داشتند از مسیر شمال آفریقا به اروپا مهاجرت کنند، جان خود را از دست دادند.

در این گزارش آمده است: «گذر از دریای مدیترانه برای رسیدن به اروپا خطرناک ترین مسیر سفر پناهجویان در جهان است. دست کم ۳۳۷۶۱ پناهجو از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده یا مفقود شده اند.»

توافق میان ترکیه و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ موجب بسته شدن مسیر دریایی کوتاه پناهجویان از این کشور به سمت اروپا شد. پس از آن، پناهجویان برای عبور از مسیر پر خطر دریای مدیترانه و رسیدن به قاره اروپا روانه شمال آفریقا شدند.

«فیلیپ فارگوس»، استاد دانشگاه و نویسنده گزارش سازمان ملل، اظهار کرد: «بستن مسیرهای کوتاه و کم خطرتر به باز شدن مسیرهای طولانی و پرخطرتر منجر می شود. بنابراین احتمال جان باختن پناهجویان در آب های دریا افزایش خواهد یافت.»

این گزارش تحت عنوان «چهار دهه مهاجرت غیرقانونی پناهجویان از آب های مدیترانه به سمت اروپا» از سوی سازمان بین المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل منتشر شده است. همچنین در این گزارش آمده است از دهه ۷۰ میلادی تاکنون بیش از ۲٫۵ میلیون پناهجو به طور غیرقانونی با گذر از دریای مدیترانه وارد اروپا شده اند.