• تاریخ: آذر ۹, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12660

حضور ۵٠٠ شخصیت داخلی و خارجی در سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی «وحدت»

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، آیت‌الله محسن اراکی در نشست خبری سی ویکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که صبح امروز در موزه شهدا برگزار شد، اظهارداشت: امسال ٢٢٠ مهمان وشخصیت خارجی ازجهان اسلام و ٣٠٠ مهمان ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، آیت‌الله محسن اراکی در نشست خبری سی ویکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که صبح امروز در موزه شهدا برگزار شد، اظهارداشت: امسال ٢٢٠ مهمان وشخصیت خارجی ازجهان اسلام و ٣٠٠ مهمان داخلی در سی ویکمین کنفرانس بین المللی وحدت شرکت می‌کنند که در کل تعداد ۵٠٠ شخصیت داخلی و خارجی در این کننفرانس حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: درخواست‌های زیادو مکرر برای حضور شخصیت‌های علمی و دینی در این کنفرانس نشانگر این است که جریان و حدت وتقریب گرا بر جریان تفرقه گرا پیروز شده است که این مژده را به همه دلیوزان عرضه می‌کنیم و و مطمئنا درآینده شاهد وضعیت بهتری در عرصه تقریب و همگرایی مسلمانان خواهیم بود.

آیت‌الله اراکی گفت: عصر دوشنبه و قبل ازمراسم افتتاحیه مهمانانی که به ایران رسیدند به مرقد مطهرامام راحل می‌روند و سه شنبه ١۴ آذر مراسم افتتاحیه سی و یکمین کنفرانس وحدت باسخنرانی رئیس جمهور آغاز می‌شود.

وی اظهار داشت: تعدادی ازمهمانان خارجی و علمای برجسته اسلام در برنامه افتتاحیه سخنرانی می‌کنند و صبح روز ١۵ آذر مهمانان کنفرانس به دیدار رهبرمعظم انقلاب می‌روند و عصر روز پنجشنبه اختتامیه کنفرانس خواهد بود.

دبیر کل مجمع تقریب مداهب اسلامی گفت: از ٩٣ کشور در این کنفرانس مهمانانی خواهیم داشت.٧٠ مقاله از ایران و کشور‌های دیگر مقاله به دبیرخانه رسیده است.

وی عنوان کرد: تاسیس داعش پیش از هجوم نظامی یک تهاجم به آرمان‌های دینی و فرهنگی ما بود که با شکست داعش و تهاجم همه جانبه شان علیه تمدن اسلامی به نظر می‌رسد زمینه‌های نویی برای عرضه تمدن نوین اسلامی به جهان آ‌غاز شده است و نهاد‌های علمی و فرهنگی و هنری در این راستا باید اقداماتشان را پیش از گذشته رونق ببخشند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای مقابله با تفکر تروریست‌های و گروه‌های تکفیری چه اقداماتی در کنفرانس ترتیب دیده‌اید اظهار داشت: کمیسیون‌هایی که در کنفرانس تشکیل شده همگی حول محور تبیین صحیح اسلام و تمدن نوین اسلامی و مقابله با جریان‌های انحرافی است و همچنین سایر جریان‌هایی که از داعش نشأت می‌گیرد.

آیت الله اراکی ادامه داد: همه جهان اسلام باید با خطر تحریف اسلام و وارونه نشان دادن واقعیات اسلام مقابله کنند و در این راستا بسیار بیشتر از آنچه شده باید کار کرد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چه گروه‌های از افغانستان در این کنفرانس حضور خواهند داشت، گفت: مجمع تقریب مذاهب در افغانستان بسیار فعال است و از ده نفر از علمای شیعه و سنی افغانستان برای حضور در کنفرانس اخیر دعوت به عمل آمده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر حضور علمای دانشگاه الازهر مصر در سی و یکمین کنفرانس جهانی تقریب مذاهب گفت: الازهر را یکی از پایگاه‌های مهم تقریب و وحدت می‌دانیم و به همه تلاش‌های آقای احمد الطیب در راستای تقریب ارج می‌نهیم و موضع گیری‌های خوبشان در ۴ سال اخیر بسیار اثر گذار بوده است وا رتباطات ما با الازهر ادامه دارد و سال گذشته از امام الازهر برای شرکت در کنفرانس دعوت کردیم و امسال نیز ایشان دعوت شده‌اند که امیدواریم شرکت کنند.

آیت الله اراکی در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات تخاصم برانگیز عربستان نیز اظهار کرد: روش ما در مقابل این کشور نیز دعوت به وحدت است و معتقدیم آرمان گرایی که در دعوت به وحدت وجود دارد عربستان را نیز به این مهم رهنمون می‌سازد. در پیش گرفتن سیاست‌های اخیر این کشور باعث شده تا در جهان منزوی شوند و حتی دوستانشان در منطقه مانند سعد حریری را هم ازدست بدهند.

وی ادامه داد: مقامات سعودی سعد حریری را به کشورشان دعوت کرده و او را تحت مراقبت‌هایی نگه داشته بودند که بعد از مراجعت او به لبنان گویا هنوز فرزندانش را گروگان گرفته‌اند وسعد حریری نیز حاضر نشده بگوید در عربستان چه بر سرش گذشته است و چنین رفتاری از سوی عربستان با دوستان نزدیکش حساب دیگران را با آن‌ها پاک می‌کند و با این سیاست‌هایشان در منطقه آتش افروزی می‌کنند و حاکمیتشان در داخل کشور را نیز با مشکلاتی رو به رو می‌کند و ما نمی‌دانیم آینده عربستان چه می‌شود.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص اتحادیه علمای مقاومت نیز عنوان داشت: این اتحادیه با حضور ۷۰۰ نفر از شخصیت‌های برجسته جهان اسلام تشکیل شده و در این ۴ سالی که از تشکیل آن می‌گذرد شکل گیری آن به ایجاد یک حرکت وحدت گرایی در جهان اسلام منجر شده و آن‌ها موضع گیری‌های خوبی در منطقه داشته‌اند. دبیر کل این اتحادیه آقای علامه شیخ ماهر و بسیاری از علمای اهل سنت در این اتحادیه فعالیت می‌کنند.

آیت الله اراکی در پاسخ به سوالی درباره رابطه مجمع جهانی تقریب با حوزه علمیه قم نیز گفت: از آغاز فعالیتم در مجمع سعی کرده‌ام رابطه خوبی را با حوزه‌های علمیه شیعه وسنی داشته باشم و این رابطه‌ها را تقویت کنم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص حضور علمای کشور آذربایجان در کنفرانس اخیر نیز گفت: ما با آقای شکور پاشا مفتی آذربایجان همکاری‌های نزدیکی داریم و در این کنفرانس از علمای آذربایجان، قفقاز و همچنین جمهوری‌های اسلامی روسیه برای حضور دعوت کرده ایم همچنین با اداره مفتیان روسیه نیز همکاری‌هایی گسترده‌ای داریم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر نوع فعالیت‌های ۱۶ اتحادیه مجمع جهانی تقریب گفت: تشکیل این ۱۶ اتحادیه برای دربرگیری همه اقشار فعال جهان اسلام و با هدف میدانی سازی فعالیت‌های تقریبی و وحدتی شکل گرفت و لذا جشنواره فیلم وحدت در سال قبل هم در همین راستا بود.

آیت الله اراکی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اقدامات مجمع در خصوص مسلمانان میانمار نیز عنوان کرد: تأسیس موسسه خیریه تقریبی با نام مستعار “سخا” یکی از اقدامات در این راستا بوده است که کار‌های آن را آغاز کردیم، اما در خصوص مسئله میانمار بیشتر از همه سیاستمداران و موسسات جهانی باید اقدام و عمل کنند و، اما مجمع جهانی تقریب در این راستا موضع گیری‌های مناسبی داشته و در حد توان نیز اقدامات امدادرسانی را انجام داده است.