• تاریخ: آذر ۱۵, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12733

کاهش بهای نفت و طلا در بازارهای جهانی

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز، به دنبال افزایش ذخایر نفتی آمریکا، بهای نفت امروز (چهارشنبه) با کاهش همراه بود. بر این اساس، بهای نفت وست تگزاس اینترمیدیت (نفت شاخص آمریکا) با ۲۵ سنت کاهش ...

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز، به دنبال افزایش ذخایر نفتی آمریکا، بهای نفت امروز (چهارشنبه) با کاهش همراه بود. بر این اساس، بهای نفت وست تگزاس اینترمیدیت (نفت شاخص آمریکا) با ۲۵ سنت کاهش (معادل ۰٫۴ درصد) به ۵۷ دلار و ۳۷ سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت خام برنت (شاخص بین المللی) با ۲۴ سنت کاهش (معادل ۰٫۴ درصد)، ۶۲ دلار و ۶۲ سنت در هر بشکه معامله شد.

کارشناسان اعلام کردند کاهش بهای نفت پس از آن رخ داد که «مؤسسه نفت آمریکا» اواخر روز گذشته گزارشی منتشر کرد که نشان می داد سطح ذخایر بنزین آمریکا در هفته منتهی به ۱ دسامبر با ۹٫۲ میلیون بشکه افزایش همراه بوده است.

کارشناسان همچنین اعلام کردند که توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک شامل روسیه برای کاهش روزانه ۱٫۸ میلیون بشکه نفت تا پایان سال ۲۰۱۸ از ماه ژوئن حدود ۴۰ درصد به تقویت قیمت بهای نفت کمک کرده است. این توافق همچنین از ژانویه ۲۰۱۶ هم باعث افزایش ۱۳۰ درصدی بهای طلای سیاه شده است. اعضای اوپک اواخر ماه گذشته میلادی برای تمدید توافق نفتی تا پایان سال جاری میلادی نشستی برگزار کردند؛ زیرا این توافق در ماه مارس سال ۲۰۱۸ منقضی می شد.

اما یکی از عواملی که تلاش کشورهای عضو و غیرعضو اوپک را بی نتیجه می کند افزایش سطح تولید نفت آمریکاست که از اواسط سال ۲۰۱۶ با ۱۵ درصد افزایش به ۹٫۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. این رقم همانند سطح تولید نفت کشورهایی از جمله روسیه و عربستان سعودی است.

بهای طلا هم امروز (چهارشنبه) با وجود سقوط ارزش دلار آمریکا با کاهش همراه بود. قیمت فلز زرد در معاملات روز گذشته به پایین ترین سطح در ۲ ماه گذشته رسیده بود. بهای هر اونس طلا با ۰٫۱ درصد کاهش به ۱۲۶۴٫۴۲ دلار رسید. ارزش دلار آمریکا امروز در پی افزایش نگرانی ها از طرح مالیاتی جمهوری خواهان که در مجلس سنا تصویب شد، با کاهش همراه بود