• تاریخ: آذر ۲۸, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12856

پارک بانوان تا پایان امسال تکمیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، کارگروه امور بانوان استان مرکزی پیش از ظهر امروز با حضور استاندار مرکزی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار، مدیرکل دفتر امور بانوان، مدیرکل بهزیستی، مدیرکل، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی، مدیرکل ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، کارگروه امور بانوان استان مرکزی پیش از ظهر امروز با حضور استاندار مرکزی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار، مدیرکل دفتر امور بانوان، مدیرکل بهزیستی، مدیرکل، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی، مدیرکل ورزش و جوانان استان، فرماندار اراک، شهردار اراک و جمعی از مسئولان در استانداری مرکزی برگزار شد.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی در این کارگروه با اشاره به مشکلات مهدهای کودک گفت: مهدهای کودک تنها مکانی برای تفریح و سرگرمی کودکان نیست و در واقع مهدهای کودک مکانی برای آموزش و تربیت کودکان است.

بهروز رفیعی افزود: موضوع اصلی مهدهای کودک این است که مکان آنها اجاره‌ای است و بسیاری از مشکلات مربوط به این موضوع است، استان مرکزی در حوزه مهدهای کودک با مشکلات بسیاری مواجه است که باید به صورت جدی پیگیری شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه امسال در حوزه مهدهای کودک با یک چالش اساسی با اداره صنعت، معدن و تجاره روبه‌رو شده‌ایم که این اداره خدمات مهدها را در گروه الف قرار داده که باید به صورت جدی مورد پیگیری قرار گیرد زیرا مهدها در حال ورشکستگی هستند.

پارک بانوان تا آخر امسال به‌صورت صدرصد تکمیل می‌شود

شهردار اراک هم در این کارگروه با اشاره به ایجاد پارک بانوان در اراک گفت: باتوجه به اهمیت حوزه بانوان، پارک بانوان تا آخر امسال به‌صورت صدرصد تکمیل می‌شود، این پارک در زمینی به مساحت ۹۵ هزار مترمربع و با هدف استفاده بانوان از خدمات ورزشی از جمله ورزش بدمینتون، شطرنج، دوچرخه سواری، اسکواش و غیره است.

داود تاجران خاطرنشان کرد: استخر مخصوص بانوان هم تا سال آینده ساخته می‌شود و همچنین دو سالن به مساحت هرکدام ۱۰۰۰ مترمربع هم برای بانوان ساخته شده و فرهنگسرای شهر برای بانوان که بودجه آن تامین شده هم تا پایان سال آماده می‌شود.

وی بیان کرد: ما اگر بتوانیم از ظرفیت‌های خالی موجود در استان استفاده کنیم می‌توانیم بیشتر مشکلات حوزه بانوان را رفع و رجوع کنیم و این امر نیازمند همدلی و تعامل بین دستگاه‌های اجرایی استان است.

دستگاه‌های اجرایی استان در بحث آسیب‌های اجتماعی زنان همکاری لازم را ندارند

فرماندار اراک هم در این جلسه با اشاره به بحث آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامت بانوان گفت: بحث آلودگی هوا و مضرات آن تنها برای بانوان نیست بلکه بر سیستم بدنی تمامی افراد جامعه تاثیر می‌گذارد و نمی‌تواینم به صورت علمی بگوییم که بیماری سرطان در بانوان تنها به خاطر آلودگی هوا است.

حسین بختیاری ادامه داد: در واقع دستگاه‌های اجرایی استان در بحث زنان در معرض آسیب‌های اجتماعی با مراکز حمایت از زنان در معرض آسیب‌های اجتماعی همکاری لازم را ندارند و این امر سبب ایجاد مشکلات متعددی در این حوزه شده که باید به صورت جدی یگری و مشکلات موجود برطرف شود.

وی عنوان کرد: در رابطه با بحث مهدهای کودک کاش دولت یارانه‌ای را به حوزه اختصاص می‌داد تا مشکلات اقتصادی و مالی مهدهای کودک که سرمنشا تمامی مشکلات است برطرف شود که در این راستا باید کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های صاحب نظر ایجاد شده و راهکارهای مناسب در این رابطه ارائه شود، مسئله مهم خروجی عملکرد مهدهای کودک است که باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

ارشاد آمادگی همکاری برای توانمندسازی زنان را دارد

مدیرکل ارشاد استان مرکزی هم در این کارگروه با اشاره به همکاری اداره ارشاد با دفتر امور بانوان استان گفت: ما آمادگی کامل در راستای همکاری با دفتر امور بانوان استان در زمینه توانمندسازی زنان را داریم.

محسن شریفی اضافه کرد: در این زمینه می‌تواینم از بانوان نویسنده و شاعری که توانایی انتشار کتاب خود را ندارند حمایت کرده و کتاب آنها را به‌صورت رایگان منتشر کنیم.

وجود ۵۱ درصد مشکل در مهدهای کودک استان مرکزی

مدیرکل ورزش و امور جوانان هم در این جلسه گفت: مسئله وجود ۵۱ درصد مشکل در مهدهای کودک موضوعی است که سبب ایجاد نگرانی می‌شود باید برای برطرف کردن این مشکلات راهکارهای مناسب ارائه شود.

عابد حقدادی تصریح کرد: ما هم در حوزه ورزش و باشگاه‌ها با مشکلاتی روبه‌رو بودیم که با رتبه‌بندی باشگاه‌ها مقداری از این مشکلات را برطرف کنیم که به نظر من در زمینه مهدها هم می‌توان با رتبه بندی شهریه آنها مقداری از مشکلات را برطرف کرد.

ضرورت افزایش زیرساخت‌های ایمنی در مهدهای کودک استان مرکزی

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی استان مرکزی در این کارگروه با اشاره به اهمیت مسئله گرمایش در مهدهای کودک گفت: در زمینه مهدهای کودک ما باید زیرساخت‌های ایمنی بیشتر آنها آماده کنیم، امروز مکان بیشتر مهدها با کاربری مسکونی است و بیشتر مشکلات هم ناشی از این امر است.

مسعود آقازیارتی خاطرنشان کرد: مهدهای کودک باید در زمینه گرمایشی، گرمایش مرکزی داشته باشند که در استان مرکزی تنها ۶ مهدکودک مجهز به گرمایش مرکزی هستند و بیشتر مشکلات آتش‌سوزی و گازگرفتگی در مهدها ناشی از عدم وجود گرمایش مرکزی است که در این زمینه اگر بتوان یارانه‌ای را در راستای حمایت از مهدهای کودک و تجهیز آنها به گرمایش مرکزی قرار داد بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود.

شهریه‌ مهدهای کودک براساس ستاره دریافتی است

کارشناس بهزیستی استان مرکزی هم در این جلسه با اشاره به رتبه‌بندی مهدهای کودک گفت: شهریه‌مهدهای کودک براساس ستاره دریافتی از ۸۰ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان است.

موسوی بیان کرد: مشکل اصلی مهدهای کودک نبود اعتبارات مالی و مشکلات اقتصادی است و در واقع درآمدها جوابگوی نیاز مهدها نیست، به طور مثال مهدکودکی با ۱۰۰ کودک و ۱۵ کارکن و پرداخت اجاره ماهانه ۷ میلیون تومان چگونه می‌تواند تجهیزات کامل را فراهم کند و تنها می‌تواند احتیاجات اولیه را تامین کند و حتی چیزی برای موسس مهد هم باقی نمی‌ماند.

وی عنوان کرد: دستگاه‌های ذی‌ربط باید در رابطه با تامین مالی مهدها راهکارهایی را ارائه دهند زیرا وجود مشکلات مالی سبب کاهش بازدهی عملکرد مطلوب آنها می‌شود.