• تاریخ: دی ۲, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12921

نیویورک تایمز: «قرآن کریم» کتاب رحمت و مغفرت است

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از بغداد الیوم، «لزلی هزلتون» نویسنده آمریکایی- انگلیسی و گزارشگر نیویورک تایمز در مقاله ای در این روزنامه نوشت: بسیاری مسیحیان تلاش کردند تا قرآن کریم را بخوانند، اما از فهم آن ناتوان بود ...

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از بغداد الیوم، «لزلی هزلتون» نویسنده آمریکایی- انگلیسی و گزارشگر نیویورک تایمز در مقاله ای در این روزنامه نوشت: بسیاری مسیحیان تلاش کردند تا قرآن کریم را بخوانند، اما از فهم آن ناتوان بودند. باوجود اینکه «توماس کارلایل» مورخ معروف، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) را یکی از بزرگترین شخصیت ها در تاریخ توصیف کرد، اما تاکید کرده است که فهم قرآن فرآیندی در اوج سختی است.

لزلی افزود: در طول سالها ترجمه های متعددی از قرآن کریم را مطالعه کرده و خودش را در سرزمین اسلامی سرگردان یافته است، به نظر می رسد که قرآن کتاب کوچکی است، اما این کتابی نیست که بتوان آن را در چند ساعت مطالعه کرد.

وی ادامه داد: بیشتر کسانی که کتاب مقدس مسلمانان را مطالعه کردند، معانی محدودی را از آن دریافت کردند و مسایل غیر واقعی را درست کردند مانند پاداش ۷۲ حوری بهشتی به مومنان که در قرآن وجود ندارد.

لزلی می پرسد که چه اتفاقی رخ داده است، هنگامی که اندیشمند کاتولیک برجسته مانند «گری ویلز» قرآن را مطالعه می کند؟ و پاسخ می دهد که نتیجه آن شگفت انگیز نوشتن کتاب «آنچه قران می داند و چرا اهمیت دارد» است.

این گزارشگر نیویورک تایمز نوشت: آنچه وی را به قرائت قرآن سوق داده، سیاسی بوده است. پس گری ویلز در کتابش به جهل مذهبی و سکولاریسم به جنگ عراق یکی از طولانی ترین جنگهای خارجی آمریکا منجر شد، حمله کرد؛ همچنین این کتاب درباره نوع سوم جهل یعنی جهل ترس است که چهره « دشمنی با مسلمانان» را نشان می دهد و ما را به یاد هیستری ضد کمونیستی در جنگ سرد می اندازد.

لزلی ادامه داد که ویلز در کتابش به کلمه جهاد می پردازد و آن را با کلمه جنگ صلیبی که طوفان در خاورمیانه برانگیخته است، مقایسه می کند. درحالی که غرب جنگ صلیبی را تحسین می کند.

این گزارشگر نیویورک تایمز نوشت که در واضع جهاد به معنی جنگ مقدس نیست، بلکه تلاش است مانند تلاش به سمت زندگی اخلاق مدارانه. و توصیه اصلی قرآن درباره خشونت قرار دادن محدودیت برای استفاده از آن و جلوگیری از آن تا جایی که امکان پذیر باشد.

وی ادامه داد: مضمون کلی قرآن رحمت و مغفرت است که بسیار به آن اشاره شده است و این مسئله ای است که قرآن می خواهد نه جنگ و این مسئله دلیل محکمی بر بطلان گروهک تروریستی داعش است.

لزلی در پایان مقاله اش اینگونه می نویسد که وی معتقد است که کتاب ویلز می تواند بهترین شرح برای قرآن با بررسی ناقدانه و ظریف باشد و شاید نتواند قرائت قرآن را تسهیل کند، اما برای کسی که آن را باز می کند، لذت بخش است.