• تاریخ: دی ۹, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 12993

ماجرای تشکیل هیئت بررسی نتایج انتخابات ۸۸ از زبان آیت‌الله دری نجف‌آبادی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی متولد ۱۳۲۴ در نجف آباد اصفهان، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک و نماینده مردم تهران و عضوهیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بوده که در طول فعالی ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی متولد ۱۳۲۴ در نجف آباد اصفهان، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک و نماینده مردم تهران و عضوهیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بوده که در طول فعالیت خود پیش و پس از انقلاب اسلامی نقشی موثر و فعال داشته است.

وی نماینده مجلس دوم، مجلس چهارم و مجلس پنجم شورای اسلامی، نماینده مجلس خبرگان رهبری، وزیر اطلاعات و نیز دادستان کل کشور بوده است که از دیگر سمت های آیت الله دری نجف آبادی باید به مواردی همچون امام جمعه شهرکرد با حکم امام راحل(ره)، دبیرکل گزینش کشور و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و امامت جمعه موقت شهر ری اشاره کرد.

آیت الله دری نجف آبادی در دوره فتنه ۸۸ دادستان کل کشور بوده که در جریان حوادث ۸۸ از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان عضو هیئت بررسی حوادث منصوب شد.

در آستانه حماسه نهم دی خبرنگاران خبرگزاری تسنیم استان مرکزی در مصاحبه ای تفصیلی با “آیت الله دری نجف آبادی” علل وقوع فتنه۸۸، نقش جریانات مختلف در فتنه۸۸ و همچنین اقدامات هیئت بررسی حوادث را به گفت و گو نشست.

بخش دوم گفت‌و‌گوی خبرنگاران تسنیم با آیت الله دری نجف آبادی پیرامون فتنه۸۸ و اتفاقات و حوادث آن سال در زیر می آید:

تسنیم: جنابعالی در آن زمان دادستان کل کشور بودید، اقدامتان در آن زمان چه بود؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی: من که دادستان کل بودم با دفتر مقام معظم رهبری تماس گرفتم و عرض کردم که اجازه بدهید من با آقایان صحبت کنم، من از طرف خودم نمی‌خواهم صحبت کنم بلکه می خواهم از طرف شما ماذون باشم، گفتند که ما با آنها اتمام حجت کردیم و هر چه را می باید، به آنها گفتیم.

من به عنوان دادستان کل که سابقه آشنایی با این آقایان را داشتم درصدد بودم که با آنها صحبت کنم و بگویم که شما با این کارها کشور را به هم نریزید و آرامش و امنیت را حفظ کنید، نظام هم در آن شرایط با رافت و بزرگواری عمل کرد.

آقایان سراج و ذبحی هم به عنوان نمایندگان و معاونان دادستانی کل در ایام انتخابات حضور داشتند و من نیز به عنوان عضو داور در تبلیغات انتخابات مرکب از وزیر کشور، رئیس صدا و سیما و دادستان کل حضور داشتم.

بنابراین این شرایط کاملا روشن است، آقایان وارد انتخابات شدند و باید کاملا به قواعد پایبند می‌بودند، در چهل سال گذشته در همه انتخابات بر مبنای این روش عمل شد.

در دور سوم انتخابات مجلس شورای اسلامی که من هم حضور داشتم اعتراضات زیادی مطرح شد اما به هر کیفیت امام(ره) نماینده‌ای انتخاب کردند و مساله فیصله پیدا کرد.

چنین اعتراضاتی نه در حد کلان و ملی اما به هر صورت در سطح تهران و شهرستان‌ها وجود داشته اما داور نهایی بر جریان انتخابات نظارت و قضاوت می کرد و ماجرا تمام می‌شد.

در جریان فتنه ۸۸ آنها ادعای تقلب کردند و بدترین تهمت‌ها را به نظام زدند، چراکه مسئله درباره شیوه انتخابات نبود بلکه آنها مدعی بودند که در آرا تقلب انجام شده است.

تفاوت آرا حدود ۱۰ میلیون رای بود حتی تفاوت آرا با بعضی از نامزدهای دیگر مثل “آقای کروبی” قابل مقایسه نبود به طوریکه “آقای کروبی” نه در سال ۸۸ و نه انتخابات قبلی آرای قابل توجهی نداشت، بنابراین ادعای تقلب اساسا مبنایی نداشت.

تسنیم: درباره هیئت بررسی مجدد آرا در سال۸۸ توضیح دهید؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی: هیئتی پنج شش نفری باحضور آقایان حدادعادل، افتخار جهرمی، رحیمیان و ابوترابی و بنده به عنوان دادستان کل تعیین و بنا شد که این هیئت تعدادی از آرا را مجددا بررسی کند.

تسنیم: چه اقداماتی این هیئت انجام داد و نتیجه اقدامشان چه بود؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی: ما ده درصد از صندوق‌های تهران را به صورت رندمی بررسی کردیم و واقعا تفاوتی نبود و برای این هیات ابهامی باقی نماند که تعداد آرای ۲۴ میلیونی نفر اول و ۱۴ میلیونی نفر دوم درست است.

حتی اگر فرض را هم بر این بگذاریم که در صندوق‌ها ده درصد هم تقلب شده باشد، این ده درصد که در سرنوشت انتخابات تاثیری نمی تواند بگذارد.

این هیات بعد از بررسی ها و در پی تمدید مهلت مجدد برای بررسی به همین جمع بندی رسیدیم و نظر خودمان را به شورای محترم نگهبان و مسئولان ذیربط دادیم.

تسنیم: آیا در روند بررسی صندوق‌ها تغییری هم اتفاق افتاد؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی: آقایانی که مدعی تقلب بودند و شاید از قبل هم لشکرکشی کردند و یا گفتند که خوابمان برده بود و به یکباره رای ما را خوردند و بردند و یا از قبل خود را پیروز مطلق انتخابات می دانستند ظاهرا هیچ مبنایی برای اثبات ادعای خود نداشتند.

بنابراین تقلب به این معنا که خدای نکرده ده میلیون رای به صندوق‌ها ریخته شده یا صندوق ها از قبل پر شده یا جابه جا شده مبنایی نداشت.

تسنیم: آیا از سازمان و نهادها هم استعلام گرفته شد؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی: از استانداران، فرمانداران ،هیات اجرایی، هیئت‌های نظارت، سپاه، نیروی انتظامی و امنیتی هم که پرسیدیم، کسی نگفت که ۲۴ میلیون رای دروغ است، بنابراین در مسئله رای، شمار آرا و رایی که مردم به صندوق‌ها ریخته بودند هیچ تردیدی در اصل مساله بود.

تسنیم: تاثیر فتنه ۸۸ در کشور و روند جاری کار کشور چه بود و تحلیل شما چیست؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی: ادعای تقلب از سوی سران فتنه در سال۸۸ ظلم بزرگی به کشور، نظام، مردم، رای دهندگان و مجریان بود.

حالا در ابتدا ممکن است کسی نسبت به انتخابات اعتراضی داشته باشد، می‌تواند اعتراض خود را از مسیر قانونی طی کند، اما اینکه کشور را برای مدت هشت ماه دچار آسیب و چالش کنند و دشمنان نظام جمهوری اسلامی هم باعث تحریک شوند و بعدها به این اختلافات دامن بزنند و از آن به عنوان انقلاب مخملی یاد کنند ظلمی غیر قابل گذشت و اغماض است.