• تاریخ: دی ۱۰, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 13005

آیت‌الله تلخابی: همه باید نسبت به استکبار، آمریکا و اسرائیل حساسیت داشته باشیم

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت‌الله مجید تلخابی ظهر امروز در گرامیداشت حماسه ۹ دی در مصلی بیت‌المقدس اظهار داشت: امیدواریم که به لطف خدا و همت مردم پرچم جمهوری اسلامی با عزت و افتخار هر روز برافراشته باشد، امیرالمو ...

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت‌الله مجید تلخابی ظهر امروز در گرامیداشت حماسه ۹ دی در مصلی بیت‌المقدس اظهار داشت: امیدواریم که به لطف خدا و همت مردم پرچم جمهوری اسلامی با عزت و افتخار هر روز برافراشته باشد، امیرالمومنین(ع) در خطبه ۵۱ نهج‌البلاغه می‌فرماید آغاز فتنه‌ها اهداف و هواهای نفسانی است.

وی افزود: دو ناحیه انحراف برای ایجاد فتنه وجود دارد، هوای نفسانی و بدعت‌هایی که اتفاق می‌افتند، حق و باطل آمیخته می‌شود و سبب گمراهی می‌شود اگر حق از باطل جدا شود زبان معاندین قطع می‌شود و باطل بر کسی مخفی نمی‌ماند اما وقتی قسمتی از حق و قسمتی از باطل مخلوط می‌شوند برخی از مردم ناآگاه مورد اغفال قرار می‌گیرند و دشمنان از این موج استفاده کرده و سوار بر موج می‌شوند.

عضو خبرگان رهبری و هیئت رئیسه جامعه مدرسان حوزه علمیه قم تصریح کرد: این خواسته‌های نفسانی هستند که فضا را غبارآلود می‌کنند، معاویه همه قراردادهایش با امام حسن‌(ع) را زیر پا می‌گذارد و می‌گوید من برای نماز و دین نمی‌جنگم بلکه آمده‌ام تا بر شما حکومت کنم، این همان هوس است.

آیت‌الله تلخابی بیان کرد: نگاه به حکومت دو نوع است، امانت بودن، لقمه چرب که برپایه هوس است، احکام فتنه قانون‌شکنی و بدعت قرار دادن برخی از موارد است و درواقع قانون‌شکنی در متن جریان فتنه است و افراد دنباله‌رو فتنه، شخص‌محور هستند نه حق‌طلب و براساس دین و در چارچوب دین حرکت نمی‌کنند بلکه براساس هوس پیش می‌روند.

وی ادامه داد: همان‌گونه که امام علی(ع) در نهج‌البلاغه می‌فرماید مردم روی همسر پیامبر(ص)، طلحه یا زبیر و رفتار آنها حساسیت داشتند و می‌گفتند مگر می‌شود این افراد دچار گمراهی شوند، بنابراین رسالت خواص بسیار سنگین است زیرا مردم به آنها نگاه می‌کنند و اگر این خواص سکوت کنند، سکوتشان معنادار است و گاهی باید در مقابل سکوتشان جواب پس دهند زیرا مردم روی اعمال آنها حساس هستند.

عضو خبرگان رهبری و هیئت رئیسه جامعه مدرسان حوزه علمیه قم عنوان کرد: امام علی‌(ع) در این باره می‌فرمایند کسی که با نگاه به شخصیت‌ها وارد دین می‌شود همان شخصیت‌ها هم او را خارج می‌کنند اما کسی که با کتاب و سنت پیامبر(ص) وارد شده باشد، کوه‌ها می‌لرزند و او نمی‌لرزد و محکم و استوار بر انتخاب خود باقی می‌ماند.

آیت‌الله تلخابی با اشاره به ارکان فتنه گفت: رکن نخست فتنه، شعارهای به ظاهر حق‌طلبانه آن با هدف باطل است که خواسته‌های به ظاهر حق‌طلبانه‌ای مانند نارضایتی‌های مردم را با هدف باطل دنبال می‌کند، مخلوط شدن حق و باطل و پشت پرده بودن باطل خاصیت این رکن بوده و نتیجه مخلوط شدن حق و باطل تسلط شیطان است.

وی افزود: رکن دوم پنهان بودن دست دشمن در فتنه است به طوری که حیله‌های اصلی دشمن دیده نمی‌شود و از همین طریق مردم ناآگاه مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند، طوری که در فتنه ۸۸ دیدیم که رسانه‌های غربی ایران را بی‌ثبات نشان می‌دادند و هدف دشمنان و فتنه‌انگیزان براندازی نظام بود و انتخابات بهانه‌‌ای بیش نبود.

عضو خبرگان رهبری و هیئت رئیسه جامعه مدرسان حوزه علمیه قم اضافه کرد: از دیگر ارکان فتنه می‌توان با اردوکشی خیابانی در آن اشاره کرد که در همه انقلاب‌های رنگی دیده می‌شود و دیگر هماهنگ شدن با نیروهای ضد انقلاب است که همه این موارد نشان از این دارد که اقدام و طراحی بر علیه نظام است.

آیت‌الله تلخابی با اشاره به اینکه در مقابل این فتنه چه وظایفی داریم گفت: در مقابل فتنه همه مردم از عوام و خواص وظیفه دارند که خواسته‌های خود از مسئولان را به صورت معقول، قانونی و منطقی دنبال کنند و دو اینکه از انقلاب اسلامی و دین خاتم‌النبیاء محمد مصطفی(ص) و حکومت علوی امام علی(ع) دفاع کنند.

وی تصریح کرد: بنابراین همه ما وظیفه داریم در دفاع از انقلاب مسئولانه وارد شویم، مسائل و اتفاقات، دستاوردها و پیشرفت‌ها در زمینه‌های دفاعی و امنیتی و غیره را ببینیم، اینکه راس حکومت، شخصی عادل، فقیه ولایی و مطابق با خواسته ولی عصر(عج) قرار می‌گیرد باید حمایت شود و شاخص ما برای مقابله با فتنه خط امام خمینی(ره)، تقوا و بصیرت است.

عضو خبرگان رهبری و هیئت رئیسه جامعه مدرسان حوزه علمیه قم بیان کرد: اکنون یکی از توطئه‌های دشمنان، ناامید کردن مردم و ناکارآمد جلوه دادن نظام است، درواقع نوع دیگری از فتنه است و شعار و لباس عوض می‌شود و با فضای مجازی جوان‌ها را مورد تهدید و خطر قرار می‌دهند.

آیت‌الله تلخابی ادامه داد: براندازی نظام و سکوت نظام یکی از اهداف آنها است، بنابراین وقتی مسئولان صحبت می‌کنند نباید مردم را ناامید کنند، بلکه باید امیدواری دهند، باید مطالبات به حق مردم و شعارهای ضد انقلابی برخی از افراد از هم جدا شود، گاهی نارسایی‌ها، رکود و گرانی وجود دارد پس مطالبات مردم نباید با شعارهای ضد انقلابی قاطی شود و دشمن از این فضا سوءاستفاده کند و نباید اجازه دهیم که هسته‌های مستکبران و سلطنت‌طلبان از خواسته‌های به حق مردم سوء‌استفاده کنند.

وی عنوان کرد: مسئولان باید بدانند که یکی از بسترهای فتنه این است که مردم از فضای موجود جامعه ناراضی باشند، مسئولان باید تلاش کنند و این بسترها و نارضایتی‌ها را از بین ببرند، باید تولید و اشتغال ایجاد شود، مسئولان رضایت مردم را مد نظر قرار دهند و در راستای برطرف کردن بیکاری، گرانی قدم بردارند.

عضو خبرگان رهبری و هیئت رئیسه جامعه مدرسان حوزه علمیه قم اضافه کرد: مدیران حال و گذشته باید پاسخگو باشند، مسئول یعنی پاسخگو و مورد سوال واقع شده پس مسئول باید پاسخگو باشد نه اینکه در شکل اپوزیسیون ظاهر شود و دنبال باج‌خواهی باشد، فرقی نمی‌کند چند سال در این نظام مسئول بوده‌ای و الان به شکل ضد انقلاب وارد می‌شوی باید پاسخگو باشی، نظام جمهوری اسلامی برای همه مقدس است.

آیت‌الله تلخابی تصریح کرد: حماسه ۹ دی را مردم خلق کردند و اقتدار نظام جمهوری اسلامی به همین حضور مردم است، مردم خودشان با مدیریت مقام معظم رهبری به صحنه آمدند و فضای آلوده ایجاد شده را کنترل کردند، حضور مردم خودجوش تعصبی و برگرفته از غیرت دینی بود، خودشان آمدند، درواقع ۹ دی مال مردم است و این مردم بودند که کار را تمام کردند، این موضوع باید مشخص شود، مردم به این نظام، انقلاب و رهبری تا ظهور امام عصر(عج) وابستگی دارند.

وی افزود: بنابراین دشمنان بدانند که مردم همان مردم هستند و اعتقاداتشان به نظام، انقلاب و مقام معظم رهبری تغییر نکرده است، همه باید نسبت به استکبار، آمریکا و اسرائیل حساسیت داشته باشیم، حرکت‌هایی که در برخی از شهرها شاهد آن هستیم به هیچ جا نخواهد رسید زیرا مردم ما اگر احساس کنند که کسی چشم طمع به مملکتشان دارد آرام نمی‌نشینند.