• تاریخ: بهمن ۱, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 13131

خطبه های نماز جمعه ۱۳۹۶/۱۰/۲۹

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با اشاره به ظرفیت‌های کشور و استان مرکزی اظهار داشت: ایران اسلامی ما دارای منابع غنی و ظرفیت‌هایی بسیار در حوزه صنعت و کشاورزی است که باید بهره‌ ...

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با اشاره به ظرفیت‌های کشور و استان مرکزی اظهار داشت: ایران اسلامی ما دارای منابع غنی و ظرفیت‌هایی بسیار در حوزه صنعت و کشاورزی است که باید بهره‌گیری بهینه از این ظرفیت‌ها را مدنظر قرار دهیم و تولید داخلی و صادرات را تقویت کنیم چرا که قطعا با انسجام و هماهنگی در امور مختلف و با حمایتی که همواره از سوی مردم ایران از نظام مردم‌سالاری دینی صورت پذیرفته است می‌توانیم بر بسیاری از مشکلات موجود غلبه کنیم.

وی افزود: دشمنان ما همواره در پی ضربه زدن به مسلمانان و غارت منابع مسلمان و دنیای اسلام است، بنابراین نباید این اجازه و فرصت را به دشمن بدهیم و باید هوشیارانه قدم برداریم و تصمیم‌گیری کنیم.

امام جمعه اراک با اشاره به ظرفیت‌های کشور ادامه داد: بهره‌گیری مناسب از این ظرفیت‌ها به مدیریت دلسوز و پایبندِ به انقلاب نیاز دارد نه مدیرانی که تا دیروز جیب خالی داشتند و امروز پُز عالی دارند و این‌ها که به درد مردم نمی‌خوردند و به دنبال پُر کردن جیب خود و کسب ثروت هستند بنابراین باید با برنامه‌ریزی درست و ظرفیت‌های بالقوه کشور را به سمت تولید صادرات محور سوق داد تا شاهد رشد و توسعه کشور باشیم.

وی نقش مردم را در پیشبرد اهداف نظام مؤثر دانست و گفت: اگر به مردم‌سالاری دینی اعتقاد داریم با فراهم کردن شرایط کمک کنیم تا مردم مشارکت بیشتری در توسعه کشور داشته باشند.

دری نجف‌آبادی تصریح کرد: باوجود این ظرفیت‌ها کشور در چند سال گذشته با مشکل کمبود بارندگی و خشکسالی روبه‌رو بوده و در استان مرکزی نیز هم اکنون با معضل کمبود آب روبه‌رو هستیم که در این رابطه باید نهادینه‌سازی فرهنگ صحیح مصرف و بهره‌گیری بهینه از منابع آب موجود در دستور کار قرار گیرد تا با مشکلات گسترده‌تر در آینده روبه‌رو نشویم.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به مشکلات استان مرکزی گفت: از سوی دیگر استان مرکزی با مشکل آلودگی هوا به ویژه در مرکز استان روبه‌رو شده است که از عوامل مختلفی همچون تردد خودروهای تک سرنشین، عدم استفاده مردم از ناوگان حمل و نقل عمومی و فعالیت واحدهای صنعتی نشات می‌گیرد که در این زمینه باید یک هماهنگی میان نهادهای متولی به منظور برنامه‌ریزی و اقدام وجود داشته باشد و واحدهایی که آلایندگی دارند نیز همکاری کنند و از سوی دیگر توسعه فضای سبز به طور جدی دنبال شود.

وی ادامه داد: مسئله محیط‌ زیست امروز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیر به ویژه این که امسال با کاهش میزان بارش‌ها روبه‌رو بودیم و این مسئله شرایط را برای آلودگی هوا بیشتر کرده است و همین موضوع در آلودگی محیط‌ زیست تأثیرگذار است، نمونه آن هم افزایش میزان مصرف بنزین در کشور است که چندین برابر سایر کشورها شاهد مصرف در ایران هستیم که هر چند خودروهایی که در داخل ساخته می‌شوند استاندارهای لازم را در رابطه با مصرف سوخت ندارند و این موضوع باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

دری نجف‌آبادی به روز «غزه» هم اشاره کرد و افزود: روز غزه روز تداوم مبارزه تا پیروزی نهایی بر رژیم صهیونیستی بوده و سال‌ها است که جبهه مقاومت متشکل از لبنان، ایران و فلسطین در برابر رژیم سعودی، آمریکا و اسرائیل شکل گرفته است و این جبهه تا رسیدن به هدف نهایی که سرکوب رژیم اشغالگر قدس ادامه دارد.