• تاریخ: بهمن ۴, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 13164

آیت‌الله دری نجف‌آبادی: حوزه‌های علمیه باید برای توسعه علم و فقاهت تلاش کنند

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در کلاس خارج فقه در جمع علما و طلاب اراک با اشاره به اهمیت عدالت در جامعه اسلامی اظهار داشت: هرجا عدالت باشد اسلام است و اگر عدالت حاکم نباشد عدالتی هم نیست چون اسلام با عدالت هم ...

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در کلاس خارج فقه در جمع علما و طلاب اراک با اشاره به اهمیت عدالت در جامعه اسلامی اظهار داشت: هرجا عدالت باشد اسلام است و اگر عدالت حاکم نباشد عدالتی هم نیست چون اسلام با عدالت همراه و عجین شده است و نظام عالم نظام حق است و قوانین و شرایط الهی همه دستورات حق و عدل است.

وی افزود: سوره الرحمن تکمیل و تشریح همه چیز به شمار می‌رود و بیان می‌دارد در این عالم همه چیز به میزان هستند و تمام نظام عالم بر میزان و عدل شکل گرفته است و به حساب و کتاب بوده و قیامت نیز برعدل و میزان اقامه شده است.

دری نجف‌آبادی با اشاره به تزاحم گفت: در برخی از موارد که تعارض به وجود می‌آید موضوع بحث تزاحم است که یک طرف حقوق مردم بوده و طرف دیگر حقوق عمومی و جامعه است به طوری که مثلا در بحث آنفلوانزای مرغی در استان و کشور که ۱۷ میلیون مرغ را نابود کرد باید سریعا به آن رسیدگی شو.د چون اگر این امر انجام نشود باید مرغداری را کلا تعطیل کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین باید توجه داشت که نباید برای افزایش درجه به حق و حقوق مردم خیانت کرد و اگر اهم و مهم کنیم اختلافات و اتفاقات و اقدامات ناپسند در حق مردم اتفاق نمی‌افتد.

امام جمعه اراک خاطرنشان کرد: بنابراین باید در آیات و نشانه‌های موجود تدبر کرد، به طوری که نباید در سوره یوسف به بحث یوسف و زلیخا به صورت محض و صرف توجه کرد چراکه در کنار این موضوع در سوره یوسف موضوعات بسیار مهم دیگر همچون جامعه داری، کشاورزی و… نیز بیان شده است.

وی عنوان کرد: علما طبق گفته اولیا و پیامبران مقامشان بالاست و برخی صفات نیکوی آنها الگوی حسنه جامعه است و اگر سکوت می‌کنند دم فروبسته و ذکر خدا می‌گویند و اگرهم حرفی و اقدامی دارند حکمت و برکتی برای جامعه اسلامی است چرا که علمای دین همه را به یاد خوبی‌ها می‌اندازند.

دری‌نجف‌آبادی ادامه داد: به زندگی بابرکت امام راحل(ره) نگاهی بیندازید، امام خمینی دوران جوانی در این مدرسه سپهداری تحصیل کرد تا روزی که از دنیا عروج کردند، در این هفتاد سال چه اتفاقات بزرگی در تاریخ اسلام و ایران رقم زدند و چه عظمتی برا اسلام ناب محمدی و ایران اسلامی خلق کردند.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری بیان کرد: بنابراین حوزه‌های علمیه باید اقدامات بیستر و تلاش بیشتری در بخش علم‌ و توسعه علم و فقاهت تلاش کنند و باید شاهد رشد و اعتلای حوزه‌های علمیه باشیم.