• تاریخ: بهمن ۴, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 13144

ورود پساب روستاهای حوزه سد کمال صالح سبب نگرانی است

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، یوسف عرفانی‌نسب عصر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی اظهار داشت: بخشی از پساب فاضلاب روستاهای حوزه سد کمال صالح وارد حوضه آبریز این سد می‌شود که سبب نگرانی شده و لازم است ...

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، یوسف عرفانی‌نسب عصر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی اظهار داشت: بخشی از پساب فاضلاب روستاهای حوزه سد کمال صالح وارد حوضه آبریز این سد می‌شود که سبب نگرانی شده و لازم است که برای برطرف شدن این مشکل، تدابیری اندیشیده شود.

وی افزود: به منظور حفاظت از آب شرب مورد استفاده شهر اراک، باید موضوع احداث تصفیه‌خانه فاضلاب این ۲۵ روستا مورد توجه جدی قرار گیرد.

تامین پساب مورد نیاز کاشت فضای سبز در سیبک نیازمند تاییدیه محیط زیست و بهداشت

معاون خدمات شهری شهرداری اراک هم با اشاره به بحث توسعه فضای سبز گفت: توسعه فضای سبز در منطقه سیبک را در دست اقدام داریم که عملیات اجرایی آن شروع شده و برای ادامه منتظر تاییدیه پساب مورد نظر برای استفاده در این فضای سبز از سوی محیط زیست و بهداشت هستیم که هنوز هیچ یک تاییدیه نداده‌اند.

سعید بیاتیان تصریح کرد: اگر قرار است این تاییدیه داده شود باید مشخص باشد که تا نسبت به انتقال پساب اقدام کنیم زیرا ۶۰۰ تا ۷۰۰ هکتار فضای سبز فشار آب قابل توجهی را لازم دارد.

تصویب قانون تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز افزایش حفر چاه‌های غیرمجاز را به همراه داشت

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی هم با اشاره به مشکل کمبود منابع آب در استان گفت: همه اعتقاد داریم که خشک‌سالی در استان داریم اما برای برون‌رفت از آن نیاز به کار همگانی داریم.

حجت‌الله درودگر بیان کرد: در بحث توقیف دستگاه‌های حفاری تا سال ۸۸ تعداد ۱۲ مورد توقیف داشتیم و این سال‌ها، سال‌هایی بودند که آب منطقه‌ای با کمک نیروی انتظامی و دستگاه‌های قضایی برای پر کردن چاه‌های غیرمجاز تلاش می‌کرد.

وی ادامه داد: اما بعد از سال ۸۹ نگاه کنید کار به کجا رسیده است و علت آن هم تصویب قانون تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز بود که تمام مردم راه افتادند و در بیابان‌ها نسبت به حفر چاه غیرمجاز اقدام کردند که در استان ما باز وضعیت بهتری وجود دارد زیرا در بسیاری از استان‌ها تعداد چاه‌هایی غیرمجاز دو تا سه برابر شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی عنوان کرد: ما این قانون را نتوانستیم اجرا کنیم، اواخر ۸۹ این قانون تصویب شد، آنچه که الان انجام می‌شود چاه‌های فرم پنج است که پر می‌شوند اما مابقی همچنان به قوه خود باقی هستند.