• تاریخ: بهمن ۱۰, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 13230

آیت‌الله دری نجف‌آبادی: ائمه اطهار(ع) با ایثار بسیار از هر انحرافی در آموزه‌های دینی جلوگیری کردند‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت‌الله قربانعلی دری‌ نجف‌آبادی در کلاس خارج فقه در جمع علما و طلاب اراک با اشاره به تلاش ائمه اطهار در ترویج فرهنگ دینی و آموزه‌های اسلامی اظهار داشت: تاریخ گویای این امر است که امام سج ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت‌الله قربانعلی دری‌ نجف‌آبادی در کلاس خارج فقه در جمع علما و طلاب اراک با اشاره به تلاش ائمه اطهار در ترویج فرهنگ دینی و آموزه‌های اسلامی اظهار داشت: تاریخ گویای این امر است که امام سجاد(ع) در طول زمان ۳۴ ساله امامتشان آن هم در وضعیتی با آن درجه از سختی که حکومت جابرانه بر عراق نمونه بارز آن است، توانست رمقی نو به فکر تشیع دهد و آن را به جریانی مطرح در جهان اسلام تبدیل کند.

وی افزود: پیامبر گرامی اسلام(ص) برای آن که هدف الهی خود را پیاده کند و دین خدا را در سرزمین اعراب حاکم گرداند زحمات و تلاش‌های فراوانی انجام دادند اما یکی از کارهای ارزشمند ایشان این بود که با اوهام، خرافات و خیال‌پردازی‌‌هایی که اعراب به آن مبتلا شده بودند، مبارزه کردند و زنگار و غبار عقل و خرد بشر را از اوهام و خرافات پاک کردند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: رسیدن به اطمینان، خواست همه انسان­‌هاست و انسانی که مطمئن است هیچ نگرانی ندارد، که این موضوع به نوع بینش انسان از خدا بستگی دارد و هر چه میزان بینش و آگاهی انسان به خدا بیشتر و دامنه‌دارتر باشد درجه‌های اطمینان بالاتر است.

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه ذات خداوند متعال را نمی‌توان شناخت، ذات هیچ موجودی را هم نمی‌توان شناخت و ذات هر چیزی با اسماء شناخته می‌شود، خداوند هم با نشانه‌هایش شناخته می‌شود و صفات عین ذات است یعنی چنین نیست که خداوند چیزی باشد و علم، رحمت و یا قدرت او چیز دیگری باشد، آنچه از رحمت، قدرت، علم، حیات و غیره را که صفات خدا می‌نامیم در واقع تعریفی از او است و این واژه‌ها هم خود اسم‌هایی هستند که خداوند برای درک معنا و معرفت بیشتر بشر خلق کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی عنوان کرد: دین در خطر باشد، تقیه معنا ندارد زیرا تقیه برای حفظ دین است و همچنین تقیه پنهان کردن حق و پوشاندن اعتقاد به حق، پنهان‌کاری با مخالفان حق و پشتیبانی کردن از آنان در آنچه ضرر دین و دنیا را در پی دارد است.

دری نجف‌آبادی افزود: در برخی کشورهای منطقه تلاش برای محدود کردن اسلام و گرویدن به دین مبین اسلام در دستور کار دولت‌های برخی کشورهای منطقه است همانطور که در عربستان چنین رفتاری با مسلمانان واقعی دین اسلام ناب محمدی وجود دارد یا صدام چنین رفتاری در عراق داشت، به هرروی سخن معارف دینی با سختی بسیار و مجاهدت بسیار زیاد به دست ما رسید به طوری که ائمه اطهار(ع) با ایثار بسیار از هر انحراف در آموزه‌های دینی جلوگیری کردند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم امروز موضوع آموزه‌های فقهی و دینی است، حوزه‌ها وظیفه دارند با بهره‌گیری از معارف دینی از منشا دینی و علمی و فقهی، از مراجع عظام تقلید مسائل و مفاهیم اصیل دینی را برای مردم تبیین و تشریح کنند بنابراین باید توجه داشت وظیفه امروز حوزه‌های علمیه درقبال ترویج و تبیین مفاهیم دینی بسیار مهم و سنگین است.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری اضافه کرد: وظیفه امروز حوزه‌های علمیه درقبال ترویج و تبیین مفاهیم دینی بسیار مهم و سنگین است بنابراین ارتقای سطح علمی و پژوهشی حوزه‌های علمیه باید مدنظر قرار گیرد.