• تاریخ: بهمن ۱۲, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 13266

بیت تاریخی امام خمینی(ره) در خمین گلباران می‌شود

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، ایام‌الله دهه فجر بهترین فرصت برای ارائه دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی است و باید مسئولین از این فرصت به خوبی استفاده کنند. در آستانه دهه مبارک فجر و به بهانه سی و نهمین سالگرد پیروزی ا ...

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، ایام‌الله دهه فجر بهترین فرصت برای ارائه دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی است و باید مسئولین از این فرصت به خوبی استفاده کنند.

در آستانه دهه مبارک فجر و به بهانه سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در مصاحبه‌ای تفصیلی با رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی در رابطه با برنامه‌های درنظر گرفته شده برای این دهه مبارک به گفت‌و‌گو نشستیم.

مشروح گفت‌و‌گوی خبرنگاران تسنیم با “حجت‌الاسلام عباس هاشمی” رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی در زیر می‌آید:

تسنیم: اقدامات ستاد دهه فجر استان را به صورت مختصر تشریح کنید؟

هاشمی: برنامه‌هایی که برای دهه فجر سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، همچنین ورود به ۴۰ سالگی انقلاب و گرامیداشت یاد و خاطره بنیان‌گذار انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) و ۶۲ شهید استان مرکزی در دوران انقلاب و مبارزه با رژیم ستم‌شاهی درنظر گرفته شده که در قالب ۱۲ ستاد استانی و ۲۲۶ کمیته در سراسر استان بوده که این کمیته‌ها شامل ۳۳ ستاد شهری، ۲۰۰ ستاد روستایی و عشایری و ۱۰۰ کمیته مردمی در سراسر استان که اغلب در مساجدها و محله‌ها تشکیل شده‌ است می‌شوند.

با مشارکت و فعالیت اعضا درمجموع ۵ هزار و ۵۰۰ برنامه برای این ایام تدارک دیده شده که نسبت به سال گذشته که ۵ هزار برنامه داشتیم ۱۲ درصد رشد برنامه را شاهد بودیم و جا دارد از تمامی اعضای ستاد دهه فجر استان تشکر کنیم که با همت بالای خود برنامه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی را برای این ایام تدارک دیده‌اند از جمله این برنامه‌ها افتتاح پروژه‌ها است.

تسنیم: هدف از برنامه‌های درنظر گرفته شده به مناسبت ایام دهه فجر چیست؟

هاشمی: هر برنامه‌ای که برای یک موضوع تدارک دیده می‌شود، یک سری از اهداف را دنبال می‌کند تا بتواند با بازگو کردن موضوع، اهداف مورد نظر را دنبال کند، از جمله اهداف برنامه‌های دهه فجر می‌توان به زمینه‌سازی برای رشد، تعالی و بسط پیام، گفتمان و فرهنگ انقلاب اسلامی، افزایش آگاهی و اطلاع جوانان نسبت به ماهیت، اهداف و دستاوردهای جمهوری اسلامی، بازخوانی اندیشه و دیدگاه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، زمینه‌سازی برای حضور گسترده‌تر مردم در پاسداشت شعائر انقلاب اسلامی، توسعه و تقویت مشارکت‌های مردمی و فعالیت تشکل‌ها و نهادهای مردم‌‌نهاد که از جمله آنها دهه فجر و ۲۲ بهمن است اشاره کرد.

نکته قابل توجه این برنامه‌های این است که با توجه به اینکه مردم در به پیروزی رساندن انقلاب اسلامی نقش گسترده‌ای را داشتند و باید برای تدوام آن هم همواره حضور فعال و گسترده داشته باشند، ستاد دهه فجر استان هم محوریت برنامه‌های خود را مبتنی بر مردم قرار داده است.

تسنیم: برنامه‌های درنظر گرفته شده برای ایام دهه فجر در چه حیطه‌هایی هستند؟

هاشمی:۲۲۶ کمیته برای پیگیری این برنامه‌ها در نهادهای دولتی و انقلابی تشکیل شده که این کمیته‌ها هم مرکز استان و هم شهرستان‌ها را شامل می‌شوند علاوه بر این یک نام‌گذاری ایام دهه فجر را هم داشتیم که اعلام شد و ستادهای شهری، بخشی و روستایی ما با اهدافی که گفته شد تشکیل شدند تا بتوانند برنامه‌ریزی منسجمی را داشته باشد تا این برنامه‌ریزی‌ها ان‌شاءالله آن جلوه انقلابی و اهداف انقلاب اسلامی را پیگیری کند.

یکی از برنامه‌‌هایی که در دهه فجر دیده شده مطالبات ورزشی است که بخش‌های مختلف آن را انجام می‌دهند، محافل قرآن کریم و کرسی‌های تلاوت با حضور قاریان و حافظان قرآن کریم در سراسر استان، برگزاری جشنواره‌های قرآنی کودک و نوجوان، مسابقات قرآن، اذان و طواشیح، از جمله برنامه‌هایی هستند که در حیطه‌های مختلف برگزار می‌شوند.

ویژه‌برنامه‌های فرهنگی-مذهبی را هم با توجه به مقارن شدن ایام دهه فجر با دهه نخست فاطمیه توسط داریم که توسط هیئات مذهبی، انجمن‌ها و کانون‌های مذهبی در بقاع متبرکه سراسر استان برنامه‌های مذهبی تدارک دیده شده است که به تبیین جایگاه حضرت زهرا(س) و نقش محوری زنان در جایگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی که جایگاه بسیار خوبی است می‌پردازند.

اجرای برنامه در حوزه بانوان، خانواده و آسیب‌های اجتماعی را داریم که خیلی هم خوب به آن پرداخته شده است، برگزاری گفتمان‌های دینی و اعتقادی با موضوعات بازخوانی و تبیین آرمان‌های انقلاب اسلامی هم از دیگر برنامه‌های درنظر گرفته شده برای این ایام هستند.

تسنیم: در رابطه با افتتاحیه و اختتامیه این برنامه‌ها توضیح دهید؟

هاشمی: آغاز این برنامه‌ها هم‌زمان با سالروز ورود تاریخی امام خمینی(ره) به کشور و ۱۲ بهمن‌ماه است که این برنامه فردا در ۳۰ نقطه استان برگزار می‌شود، مرکز شهرستان‌ها، شهرها و بخش‌ها بعضا اعلام اجرای برنامه کردند که هم زنگ انقلاب نواخته و هم مراسم سخنرانی در آنها برگزار می‌شود.

ضمن اینکه حضرت امام خمینی(ره) متعلق به این استان است، با عنایت به حضور امام خمینی(ره) در دوران کودکی و جوانی در این استان ما باید دو برنامه‌ ویژه را در استان انجام دهیم که یکی از آنها فردا در زادگاه امام خمینی(ره) در خمین با حضور مسئولان استانی و نماینده ولی فقیه و همچنین با حضور اعضای شورای اداری استان و خمین در این شهرستان برگزار می‌شود و راس ساعت ۹ صبح هم مراسم مردمی در بیت امام(ره) برگزار و زنگ انقلاب هم از آنجا نواخته می‌شود.

گلباران بیت قدیمی امام خمینی(ره) در خمین را هم انجام می‌دهیم و سخنرانی نماینده ولی فقیه در استان را ان‌شاءالله در برنامه داریم.

ویژه‌برنامه دیگر ما که در مرکز استان و اراک برگزار می‌شود این است که با توجه به اینکه امام(ره) در حوزه علمیه امام خمینی(ره) مشغول به تحصیل بودند و حجره طلبگی آنحضرت در این حوزه قرار دارد، فردا راس ساعت ۹ صبح، ویژه‌برنامه‌ای هم در این مکان داریم.

هرساله در دو هزار و ۱۰۰ نقطه از مدارس استان زنگ انقلاب نواخته می‌شود که امسال با توجه به اینکه روز تعطیلی اکثر مدارس است، قرار شد که زنگ انقلاب روز شنبه در مدارس نواخته شود، ضمن اینکه در مدت دهه فجر هم برنامه‌های مختلفی را داریم.

اختتامیه این برنامه‌ها در ۲۲ بهمن‌ماه بوده که جلوه حضور، بروز، ظهور و شور و شعف مردمی و آن ابراز احساسات و علاقه مردم ایران اسلامی در این روز جلوه‌گر می‌شود و باری دیگر “نه” محکمی به برنامه‌ها و شیطنت‌های استکبار جهانی می‌گویند که هنوز هم دست از این برنامه‌ها برنداشته‌اند و همیشه با حضور مردم ناامید مانده‌اند.

طبق معمول هر سال، برای برنامه ۲۲ بهمن امسال هم ۱۶۰ نقطه را اعلام می‌کنیم که در صورت مشخص شدن مسیرها برنامه نهایی تا قبل از ۲۲ بهمن اعلام می‌شود، در اراک برنامه ۲۲ بهمن از ساعت ۸ و نیم صبح در میدان شهدا شروع شده و جشنی برگزار می‌شود که در آن سرودی تحت عنوان سرود ۱۳۵۷ نفره دانش‌آموزی اجرا می‌شود، سرود بسیار زیبایی بوده و هماهنگ شده که شبکه‌های سراسری هم آن را پوشش دهند.

مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن در اراک هم از ساعت ۱۰ از میدان شهدا و خیابان محسنی شروع شده بعد خیابان ادبجو و درنهایت مصلی بیت‌المقدس که امیدواریم با حضور مردم و با دوراندیشی و تفکر عمیق مردم بتوانیم این مراسم را با شکوه برگزار کنیم.