• تاریخ: بهمن ۲۰, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 13335

شریعتمداری: ایران در حوزه تولید فولاد سنگین نخستین کشور جهان است

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، محمد شریعتمداری شامگاه پنجشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی اظهار داشت: مسئولان توجه داشته باشند همان گونه که امام خمینی(ره) علاقمند بودند الگویی از یک نظام سیاسی برتر متکی بر ...

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، محمد شریعتمداری شامگاه پنجشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی اظهار داشت: مسئولان توجه داشته باشند همان گونه که امام خمینی(ره) علاقمند بودند الگویی از یک نظام سیاسی برتر متکی بر ایدئولوژی مترقی اسلام و مبتنی بر دیدگاه مردم‌سالارانه به جهان معرفی شود با مدیریتی که فرهنگ ایثار و جهاد، کار و تلاش را برای خود عبادت می‌داند بتوانند نمونه‌ای از مدیریت و جهاد را ارائه کنند.

وی افزود: ما با این نقطه‌ای که امام(ره) در شروع انقلاب اسلامی ترسیم کردند فاصله داریم و باید تلاش کنیم قدم‌هایمان را محکم‌تر و استوارتر برداریم و با فکر، اندیشه، یکپارچگی، انسجام ملی و توجه به خواسته‌ها و نیازهای مردم ما می‌توانیم به این هدف برسیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: کشور ما از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است، هستند کشورهایی که یک‌هزارم ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ما را هم ندارند پس باید استعدادهای هر منطقه را شناسایی کنیم.

شریعتمداری بیان کرد: امیدواریم که با الهام گرفتن از دیدگاه بزرگ امام خمینی(ره) و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری با قوت و قدرت بتوانیم اهداف نظام اسلامی را به نتیجه برسانیم و از ارزش‌ها و دستاوردهای به‌دست‌آمده دفاع کنیم و نترسیم تا شرمنده نباشیم.

وی ادامه داد: برای امید بخشیدن به جامعه لازم است که نیروی تلاش و کوشش و جهاد ملت ایران در طول سال‌های گذشته را فراموش نکنیم، این دستاوردها در همه حوزه‌ها از جمله صنعت و معدن و همچنین در همه بخش‌ها نمود پیدا کرده که وضعیت امروز کشور با سال ۵۷ بسیار متفاوت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: برای مثال امروز در صنعت فولاد کشور ما در مقایسه با سال ۵۷ دارای توانمندی وسیعی است به‌طوری که در زمینه تولید فولاد خام سالانه توان تولید ۳۳ میلیون تن فولاد را داریم که با این حساب در جایگاه چهاردهم قرار گرفته‌ایم و به‌تبع آن در حوزه صنایع فولادی هم از ظرفیت و توان بالایی برخوردار هستیم.

شریعتمداری اضافه کرد: ۱۱۰ میلیون تن ظرفیت در زنجیره فولاد کشور وجود دارد و از آنجا که امکان افزایش ظرفیت تولید فولاد کشور وجود دارد تا ۳۰۰ میلیون تن تولید فولاد هم برای کشور پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: همچنین در زمینه تولید روی از ظرفیت بالای بیش از ۴۵۰ هزار تنی در کشور برخوردار هستیم و ظرفیت تولید مس کشور هم سالانه معادل ۴۰۰ هزار تن است، ظرفیت تولید آلومینیوم کشور بیش از ۵۰۰ هزار تن و در حوزه سیمان ظرفیت تولید ۸۴ میلیون تن را داریم و توسعه این ظرفیت با افزودن ۴۰ میلیون تن هم در حال سرمایه‌گذاری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تولید کاشی کشور در سال ۵۷ معادل ۶ میلیون مترمربع بوده که امروز به ۵۵۰ میلیون مترمربع رسیده و صادرات مطلوبی را هم در این حوزه داریم، علاوه بر این در حوزه دانش‌بنیان بودن هم حجم فعالیتهای اقتصادی و تجاری کشور بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال است.

شریعتمداری بیان کرد: اقدامات مهمی و گسترده‌ای هم از سال ۹۲ تاکنون انجام شده و به‌دنبال آن در زنجیره تولید فولاد سنگین در همین سال‌ها، از تولید ۱۶ میلیون تن به ۳۰ میلیون تن رسیده‌ایم و به‌عنوان نخستین کشور جهان در تولید فولاد سنگین شناخته شده‌ایم.

وی ادامه داد: ۸۵ هزار واحد صنعتی فعال در کشور داریم که خوشبختانه امسال در استان مرکزی شاهد افزایش تقاضای مجوز بهره‌برداری واحدهای صنعتی بودیم که نشان از پیش‌بینی مردم از افقی روشن در آینده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: ظرفیت‌های قابل توجه و گسترده‌ای را در بخش پتروشیمی کشور داریم که اگر مورد توجه قرار دهیم و از آنها استفاده کنیم فرصت‌های شغلی بسیاری را به‌همراه دارد و باید همواره این نکته را مد نظر داشته باشیم که حتی تعطیلی یک واحد صنعتی هم پذیرفته نیست و باید درصدد رفع مشکلات برآییم.

شریعتمداری اضافه کرد: متأسفانه برخی از واحدهای صنعتی بزرگ در اراک به‌سبب نداشتن اهلیت مالکان و صاحبان آنها و موضوع مالکیت با مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند که اگر مالکان آنها به‌دنبال ادامه مدیریت هستند باید برای رفع مشکلات موجود تلاش کنند و در غیر این صورت عدم توانایی خود را اعلام کنند تا دولت برای این واحدها چاره‌اندیشی کند.

وی افزود: به همین منظور دولت به‌دنبال آن است که با رایزنی با بانک‌ها، سازمان تأمین اجتماعی، امور مالیاتی و غیره مشکلات موجود در این شرکت‌ها و فشارهای ناشی از این مشکلات را برطرف کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: جلساتی را در این روزها در زمینه صنایع بزرگ دچار مشکل اراک داشته‌ایم که پیشنهادات مطرح‌شده در این جلسات در ستاد اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار می‌گیرد که در صورت تأیید تصویب می‌شوند.