• تاریخ: اسفند ۱۱, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 13524

ادعای رویترز: اروپا مذاکرات خود با ایران را بر سر نقش منطقه‌ای این کشور آغاز کرده است

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان خبرگزاری رویترز مدعی شد: کشورهای اروپایی برای اینکه به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نشان دهند به دنبال رفع دغدغه‌های او درباره توافق هسته‌ای ایران هستند، مذاکرات خود با ا ...

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان خبرگزاری رویترز مدعی شد: کشورهای اروپایی برای اینکه به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نشان دهند به دنبال رفع دغدغه‌های او درباره توافق هسته‌ای ایران هستند، مذاکرات خود با ایران را بر سر نقش این کشور در خاورمیانه آغاز کرده‌اند و ماه جاری نیز بار دیگر در ایتالیا در این خصوص دیدار خواهند کرد.

طبق ادعای این خبرگزاری، دور اول این مذاکرات با محوریت جنگ یمن ماه گذشته در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ انجام شده است و اروپایی‌ها امیدوارند در دور بعدی مذاکرات درباره نقش گروه‌های هوادار ایران در لبنان و سوریه گفتگو کنند.

به نوشته رویترز، پس از آنکه ترامپ در ماه ژانویه هشدار داد که این آخرین باری است که معافیت‌های تحریمی ایران را ذیل برجام تمدید می‌کند، اکنون انگلیس، فرانسه و آلمان در حال همکاری با مقامات آمریکایی هستند تا در ازای تعلیق مجدد تحریم‌‌های هسته‌ای ایران در ۱۲ ماه مه و زنده نگه داشته شدن برجام، این توافق را بهبود ببخشند.

یک دیپلمات اروپایی در این باره به رویترز گفته است: ما در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ به آنها (ایرانی‌ها) گفتیم که چه انتظاراتی از آنها در یمن داریم اما آنها به صراحت اعلام کردند که نقشی در آن ندارند.

رویترز همچنین به نقل از یک مقام ارشد ایرانی نوشته است: «بیشتر شکاف‌هایی که میان ایران و غرب وجود دارد را می‌توان کاهش داد اما این مسئله به حسن نیت و کار زیاد نیاز دارد. غرب باید دوباره اعتماد ما را جلب کند. در حالیکه توافق هسته‌ای به طور کامل اجرا نشده است، ما چطور می‌توانیم در مسائل دیگر به آنها (کشورهای غربی) اعتماد کنیم؟»

یک دیپلمات ارشد فرانسوی نیز به رویترز گفته است: «ما علاقمند به حفظ برجام هستیم اما به ایرانی‌ها می‌گوییم که مشکلات دیگری هم با آنها داریم. ما باید در این مسائل به پیشرفت برسیم؛ در غیر اینصورت، این توافق (برجام) به واسطه ترامپ از بین می‌رود.»

انتهای پیام/

ادعای رویترز درباره مذاکرات ایران و کشورهای اروپایی برای حفظ برجام