• تاریخ: اسفند ۱۲, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 13539

خطبه های نماز جمعه ۱۳۹۶/۱۲/۱۱

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به الگوی مصرف صحیح اظهار داشت: گفتمان سازی در راستای اصلاح الگوی مصرف در جامعه باید انجام شود و با هدایت‌گری موثر منابع و نهادینه کردن فرهنگ صرفه ج ...

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به الگوی مصرف صحیح اظهار داشت: گفتمان سازی در راستای اصلاح الگوی مصرف در جامعه باید انجام شود و با هدایت‌گری موثر منابع و نهادینه کردن فرهنگ صرفه جویی بتوان آهنگ توسعه اقتصادی کشور را سرعت بخشید.

وی افزود: مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را باید با برنامه‌ای کاربردی تعریف و اجرایی کرد زیرا این مولفه با امور مقطعی و شعارزدگی به دست نمی‌آید.

امام جمعه اراک تصریح کرد: سالانه ۸۰۰ هزار میلیارد ریال بابت مصرف سیگار خسارت به کشور وارد می‌شود و همچنین سالانه ۳۰ میلیارد لیتر بنزین مصرف می‌شود که این میزان به طور قطع در ایام عید بیشتر می‌شود که متاسفانه این مصرف بالای بنزین سبب آلودگی شدید هوا می‌شود که در این راستا ایراد جدی هم به خودروسازان بر می‌گردد.

دری نجف‌آبادی بیان کرد: مصرف سالانه بنزین در کشور ترکیه به سه میلیارد لیتر هم نمیرسد این در حالی است که در ایران سالانه بیش از ۳۰ میلیارد لیتر بنزین مصرف میشود و با وجود مصرف بنزین تولید داخل، روزانه بیش از ۲۰ میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‌شود.

وی با اشاره به نزدیک شدن به ایام عید و افزایش الگوی مصرف گفت: اصلاح الگوی مصرف انرژی به ویژه در زمینه منابع آب باید در جامعه جدی گرفته شود و از محل مدیریت مصرف منابع موثر در مسیر تولید هدایت‌گری شود.

امام جمعه اراک با اشاره به روز ۱۴ اسفند و روز تاسیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: یکی از سیاست‌های کلی نظام دستگیری از نیازمندان است که باید در جامعه بیشتر از گذشته رواج پیدا کند.

دری نجف‌آبادی عنوان کرد: کمیته امداد یکی از نهادهایی است که توسط امام (ره) پس از پیروزی انقلاب به منظور حمایت از اقشار ضعیف جامعه در ۱۴ اسفندماه تاسیس شد و هفته منتهی به این مناسبت با توجه به اینکه در ایام پایانی سال قرار دارد، تحت عنوان هفته احسان و نیکوکاری نامگذاری شده است.

وی اضافه کرد: شرایط اقتصادی امروز کشور برای بسیاری از خانواده‌ها سخت است که البته مقداری از این سختی‌ها به نحوه عملکرد خانواده‌ها بر می‌گردد که لازم است در امور زندگی از اسراف دوری کنند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: فرهنگ ایران برگرفته از آرمان‌های اسلام ناب محمدی (ص) و ائمه معصومان(ع) است، بنابراین مردم و مسئولان باید از این بزرگواران به ویژه امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) که طعام افطار خود را به فقرا می‌بخشیدند، در بخشش و دستگیری از نیازمندان جامعه الگوگیری کنند.

دری نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: مطابق آماری که به دست آمده بیش از ۳۵ درصد از مواد غذایی ایرانیان دهدر می‌رود که در این حالت با مدیریت و اصلاح مصرف می‌توانیم از این مهم پیشگیری کرده و مازاد مصرف را در کمک به نیازمندان استفاده کنیم.

وی با اشاره به ۱۵ اسفند و روز درختکاری گفت: نهادینه کردن فرهنگ درختکاری راهکاری مهم و اساسی در راستای حفاظت از محیط زیست است و همه مدیران و مردم باید به موضوع کاشت و نگهداری درخت توجه ویژه‌ای داشته باشند به ویژه درخت‌هایی که سازگاری بیشتری با منطقه و آب کمتری نیاز دارند.
امام جمعه اراک تصریح کرد: وجود درخت به عنوان نعمت عظیم الهی، تضمین کننده سلامت انسان و ایجاد کننده طراوت و سر زندگی در جامعه بشری و حیات دیگر جانداران است.

دری نجف‌آبادی بیان کرد: آیین درخت‌کاری از گذشته‌های دور به عنوان یک سنت در کشور وجود داشته و در آیات و روایات هم به درختکاری اشاره شده و از آن به عنوان اقدامی شایسته و مقدس یاد شده است.

وی ادامه داد: در کنار کاشت نهال و گسترش فضای سبز باید صرفه جویی در مصرف آب را هم در نظر داشت و با بهره‌گیری از شیوه‌های جدیدتر و آبیاری قطره‌ای مصرف آب در استان مدیریت بهینه شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با اشاره به سالروز شهادت حضرت ام‌البنین(س) گفت: این روز تحت عنوان تکریم مادران و خانواده شهدا نامگذاری شده و همه باید در این روز خانواده‌های شهدا را تکریم کنیم.

دری نجف آبادی خاطرنشان کرد: نقش مادران و همسران شهدا در شکل گیری انقلاب اسلامی و تداوم آرمان های امام (ره) و نهضت انقلاب، مصداق بارزی از ولایت پذیری، ایثار، گذشت و صبر و استقامت بانوی بزرگ صدر اسلام حضرت ام البنین(س) است.

وی اضافه کرد: بعد از حضرت زهرا(س) و زینب کبری(س) اگر بخواهیم الگوی جامعی برای بانوان ارائه بدهیم حضرت‌ ام‌البنین(س) بهترین و جامع‌‌ترین الگو برای زنان است.

امام جمعه اراک تصریح کرد: تقوای الهی شرط اصلی موفقیت در تمام زمینه‌ها است و به عنوان حصاری امن انسان را از توطئه‌های شیطان حفظ می‌کند.
دری نجف‌آبادی بیان کرد: تقوای الهی که در نتیجه ایمان راسخ به توحید و ولایت به دست می‌آید مانند دژ و قلعه‌ای مستحکم است که انسان را سمت و سوی معنویت هدایت می‌کند.

وی ادامه داد: برای این که بتوانیم در این عرصه‌ها با موفقیت برنامه‌ریزی و اقدام کنیم نیازمند هم‌گرایی و انسجام و همت جهادی هستیم تا با تحقق اقتصاد مقاومتی، زمینه افزایش عزت و اقتدار کشور را فراهم سازیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی عنوان کرد: در حوزه تولید، راهاندازی صنایع تبدیلی کمک شایانی به درآمدزایی و ایجاد اشتغال دارد و در زمینه صادرات باید برای افزایش آن برنامه‌ریزی کنیم.