• تاریخ: اسفند ۱۶, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 13549

حفظ و تقویت عرصه‌های سبز “اراک” امری حیاتی است

آیت‌الله دری نجف‌آبادی ظهر امروز در آئین درختکاری در گردنه سیبک اراک اظهار داشت: با توجه به اینکه منابع طبیعی ثروتی خدادادی است باید در حفظ و انتقال آن برای نسل آینده تلاش لازم را انجام دهیم و در دین مبین اسلام هم تاکید ...

آیت‌الله دری نجف‌آبادی ظهر امروز در آئین درختکاری در گردنه سیبک اراک اظهار داشت: با توجه به اینکه منابع طبیعی ثروتی خدادادی است باید در حفظ و انتقال آن برای نسل آینده تلاش لازم را انجام دهیم و در دین مبین اسلام هم تاکید ویژه‌ای بر درختکاری شده است.

وی افزود: مشارکت مردمی در حفظ و نگهداری درختان و فضای سبز به‌عنوان یک تکلیف اجتماعی است و برای شهرهایی مانند اراک که با معضل آلودگی دست و پنجه نرم کرده و درگیر هستند حفظ و تقویت عرصه‌های سبز حیاتی است.

امام جمعه اراک تصریح کرد: با توجه به اینکه بی‌تفاوتی به محیط زیست و رهاسازی پسماند‌ها در حاشیه شهرها خیانت به حقوق دیگران و محیط زیست است، در نتیجه مسئولان قضایی باید با متخلفان در این زمینه برخورد جدی داشته باشند.

دری نجف‌آبادی بیان کرد: هدف‌گذاری و تصمیمات درست مسئولان در بهبود مناسبات زیست‌محیطی اثر مستقیم دارد، به‌عنوان مثال گردنه سیبک اراک که در گذشته محلی برای انباشت پسماندهای شهری بود، امروز به عرصه سبز تبدیل می‌شود و این نگاه باید در حوزه مدیریت شهری تقویت شود.

وی با اشاره به شرایط اقلیمی نیمه‌خشک اراک و معضل کمبود منابع آبی گفت: باید برای توسعه فضای سبز این کلانشهر از روش‌های نوین آبیاری و گونه‌های کم آب‌بر و مقاوم استفاده شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی عنوان کرد: احیای فضای سبز توسط شهرداری اراک بسیار کار ارزشمندی است که در این راستا کاشت ۷۰ هزار درخت مثمر و غیرمثمر ارزش بسیار بالایی دارد و آبیاری درختان در ۳ سال نخست کاشت ضروری است و آبیاری تحت فشار و تحت‌الارضی باید بدون تدبیر انجام شود که امیدواریم نزولات آسمانی هم ایجاد شود.

دری نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: سال گذشته منطقه چپقلی را برای دو هزار هکتار درختکاری به منظور جلوگیری از آلودگی هوا آماده کردیم که کار بسیار ارزشمندی بود.

وی اضافه کرد: یک نقشه جامع تا پنج سال آینده برای منطقه سنجان و کرهرود، فیجان و کل منطقه قره‌کهریز تدوین شده که نیاز است، شورای شهر هم تدبیر جامع‌تری برای تمام منطقه اراک، مهاجران و شازند بیندیشد تا این طرح به مناطق حاشیه شهر مثل فوتبال و چشمه موشک هم متصل شود تا مناطق غرب و جنوب اراک هم آباد شود.

امام جمعه اراک تصریح کرد: با توجه به اینکه در منطقه کم‌آب هستیم باید با درختکاری این سرمایه ملی را برای مقابله با ریزگردها و احیای فضای سبز جبران کنیم زیرا اگر درختان از بین بروند در واقع به خود ما خیانت شده، بنابراین باید زمینه را برای رشد فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی فراهم کنیم.