• تاریخ: اسفند ۱۹, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 13564

خطبه های نماز جمعه ۱۳۹۶/۱۲/۱۸

آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به ولادت حضرت فاطمه(س) و روز مادر اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران توجه به مادر ۱۰۰برابر آنچه که الان هست مورد توجه قرار بگیرد این در حالی است که یکی از ار ...

آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به ولادت حضرت فاطمه(س) و روز مادر اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران توجه به مادر ۱۰۰برابر آنچه که الان هست مورد توجه قرار بگیرد این در حالی است که یکی از ارزشمندترین خدمات اجتماعی تحکیم بنیان خانواده بوده و نقش مادر در این تحکیم موثر است.

وی افزود: اصول ۱۶ گانه‌ای به مانند منشور جهانی جمهوری اسلامی در اصل سوم قانون اساسی مطرح شده که اصل نخست مبنی بر ایجاد مساعد برای رشد فضایل اخلاقی، عفاف، حجاب و عصمت براساس ایمان و مبارزه با تمامی مظاهر فساد و تباهی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران براساس اصل سوم قانون اساسی وظیفه دارد که برای میل به اهداف اصل دوم اساسی اعم از توحید، برقراری عدالت، استقلال اقتصادی همه امکانات خود را برای تمامی امور به کار گیرد و نباید اجازه دهیم در نباید اجازه دهیم فساذ و تباهی در جامعه ایجاد شود.برخی فسادها و تباهی‌ها در جامعه داده شود.

دری نجف‌آبادی بیان کرد: منشا انقلاب اسلامی ۱۷ دی همزمان با فرمان بی‌حجابی توسط رضاشاه بود که درحال حاضر وظیفه همه این است که با فساد و بی‌بندوباری مبارزه کرده و همچنین باید فضای مجازی را به عنوان یکی از عوامل اغتششات کنترل کنند و با جدیت با این مسائل برخورد شود.

وی ادامه داد: در کشور ۸۰ هزار بانو در حال تحصیل در حوزه‌های علمیه هستند که از این تعداد دو هزار و۵۰۰نفر سهم استان مرکزی است.

امام جمعه اراک عنوان کرد: مشاهده تعداد افرادی که در حوزه علمیه تحصیل می‌کنند بسیار لذت بخش است و زنان ما باید الگوی زنان مسلمان و زنان عالم باشند البته هنوز شرایط فعلی نمی‌توان نمره کامل را در نظر گرفت اما بازهم خوب است و انتظار داریم که که زنان و مردان کانون عفاف، حجاب، ایمان و قرآن باشند.

دری نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: معامله با خدا آثار خوبی دارد که باید با عشق واقعی و خالص به دیدار خدا برویم تا آثار خوب و عظیم و برکات آن‌ را مشاهده کنیم این در حالی است که با صدقه دادن در راه خدا سلامت جسم و روح و طول عمر رقم می‌خورد و هفته نیکوکاری هم نباید تنها به ایام نوروز خلاصه شود بلکه باید در تمام ایام ادامه دادشته باشد.

وی اضافه کرد: نماز، توسل به ائمه و صدقه عوامل موفقیت انسان و سلامت دنیا و آخرت است و همچنین هزینه‌های امنیتی را باید برای سلامت و محافظت در برابر شیطان و دشمن استفاده نکنیم نه اینکه آن را برای دنیا و مسائل دنیایی مصرف کنیم.

نمامیده ولی‌فقیه در استان مرکزی عنوان کرد: خداوند به واسطه اسلام دل‌های پراکنده را یکی کرد و وحدت آفریده شد که در این حال نباید عناصر قدرت که شامل ایمان، وحدت و غیره است را فراموش کرد بلکه باید هوای نفس را حاکم کرد و وای بر جامعه‌ای که درگیر هوای نفس شوند.

دری‌نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ افرادی بودند که روایت‌های جعلی و دروغین را منتشر کرده و دستشان از اهل بیت کوتاه شد که در این شرایط اجازه مرجیعت به ائمه اظهار ندادند که این موضوع سبب نارضایتی حضرت فاطمه(س) شد.

وی اضافه کرد: این شرایط تا زمان امام باقر و امام صادق(ع) ادامه یافت و امروز هم گاهی این روند ادامه دارد و به جای تاسی به مطهری‌ها و بهشتی‌ها مسیر نادرست در پیش گرفته می‌شود و به دنبال مکتب‌ها و عرفان‌های مختلف می‌روند و در این شرایط باید به حضرت علی(ع)و فاطمه الزهرا(س) تمسک جست و آنان را الگوی زندگی قرار داد.

امام جمعه اراک تصریح کرد: نقش مادر در بنیان خانواده خطیر است، مادر ستون هر منزلی است که اگر آسیب ببیند خانواده آسیب می‌بیند، عده‌ای قلیل با برداشتن روسری در خیابان درصدد آسیب زدن به بنیان مستحکم خانواده هستند که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی باید با این‌ها برخورد شود.

دری نجف‌آبادی با اشاره به هفته درختکاری گفت: در نوروز باید به گونه‌ای اقدام کرد که اگر فضای سبز ایجاد نمی‌شود در عوض آسیبی هم به این فضا وارد نشود، باغات و مراتع سرمایه ملی ما هستند این در حالی است که تاکنون به سبب اهمیت زیاد فضای سبز اجازه داده نشده که مسجد در پارک ایجاد شود.

وی ادامه داد: ۲۸۰ هکتار توسط شهرداری اراک و ۱۰۰ هکتار هم در گردنه سیبک درختکاری انجام شده و امیدواریم که با کمک منابع طبیعی، صنایع بزرگ پتروشیمی و پالایشگاه در غرب اراک دو هزار هکتار دیگر هم احداث شود چون این مراتع در کاهش آلودگی هوا نقش موثری دارند.