• تاریخ: فروردین ۲, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 13585

هشدار محیط زیست به گردشگران؛ ورود گردشگران به تالاب میقان اراک ممنوع است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، تالاب میقان از تالاب‌های ایران بوده که در استان مرکزی و در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داودآباد قرار گرفته است و در سال‌های با بارندگی مناسب، تالاب دارای آب قابل توجه است و در ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، تالاب میقان از تالاب‌های ایران بوده که در استان مرکزی و در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داودآباد قرار گرفته است و در سال‌های با بارندگی مناسب، تالاب دارای آب قابل توجه است و در سال‌های کم آبی عموماً سطح تالاب خشک شده و به حالت کویری در می‌آید.

این درحالی است که منابع تامین آب تالاب را بارش‌های جوی، آب سهرودخانه قره کهریز، فراهان و شهراب و پساب تصفیه فاضلاب اراک تشکیل می‌دهند.

وسعت تالاب حدود ۲۵٬۰۰۰ هکتار است که شامل دریاچه با سه جزیره در وسط، قسمت کویری و دشت‌های اطراف می‌شود و تالاب دارای ویژگی‌های بوم‌شناسی خاصی است، از جمله اینکه سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می‌دهد که در میان آنها بعضی از گونه‌های نادر و حمایت شده دیده می‌شوند.

به علت جمعیت بالای درنا در تالاب نسبت به زیستگاه‌های دیگر کشور، این تالاب اهمیت بیشتری پیدا کرده است و همچنین پوشش گیاهی منطقه بیشتر از نوع گیاهان شورپسند بوده که از این نظر نیز تالاب یکی از ذخیره گاه‌های مهم گیاهان شور کشور به شمار می‌رود.

علاوه بر پرندگان، گونه‌های پستانداران، آرتمیا و انواع جلبک‌ آب شور از دیگر جانداران تالاب و محیط اطراف آن هستند.سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به ممنوعیت ورود گردشگران به تالاب میقان گفت: ورود مسافران و گردشگران نوروزی به تالاب میقان اراک در ایام نوروز ممنوع است و از تردد افراد در این محدوده، جلوگیری می شود.

به گزارش تسنیم، تالاب میقان اراک هر ساله در ایام نوروز پذیرای شمار زیادی از مسافران و گردشگران بود اما در ایام نوروز ۹۷ به دلیل حساسیت و پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ورود به تالاب و محدوده آن ممنوع شده است.

این درحالی است که تالاب از نظر گردشگری، یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور محسوب می‌شود به طوری که روز ۱۵ آبان به دلیل تجمع درناها در تالاب میقان، روز درنا نامگذاری شده است.

تالاب میقان دارای ظرفیت‌های متفاوتی است که در کنار یکدیگر یک مجموعه کامل طبیعت‌گردی را ایجاد کرده‌اند و از دیگر ظرفیت‌های گردشگری تالاب می‌توان به پرنده نگری و گردشگری روستایی اشاره کرد و به همین دلیل این تالاب به عنوان منطقه نمونه گردشگری با محور طبیعت گردی معرفی شده است.