• تاریخ: فروردین ۳, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 13598

وزیر خارجه عربستان: ریاض در حال همکاری با آمریکا برای مهار ایران است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از عرب نیوز، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی روز پنجشنبه تاکید کرده است که بحران یمن را تنها می توان از طریق یک راهکار سیاسی حل و فصل کرد. وی در سخنانی در موسسه بروکینگز ...

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از عرب نیوز، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی روز پنجشنبه تاکید کرده است که بحران یمن را تنها می توان از طریق یک راهکار سیاسی حل و فصل کرد.

وی در سخنانی در موسسه بروکینگز در واشنگتن گفت: جنگ در یمن بر عربستان سعودی تحمیل شده و این جنگی نبوده است که ریاض آن را انتخاب کرده باشد.

وی در ادامه ادعا کرد: عربستان سعودی از زمان انقلاب ۱۹۷۹ میلادی تاکنون در حال مقابله با دخالت های ایران در منطقه بوده است. ایران مشکل منطقه است و منبع اصلی ترور و افراط گرایی است.

وزیر خارجه عربستان افزود: ریاض در حال همکاری با آمریکا برای مهار ایران است ، تهران باید به خاطر عرضه موشک های بالستیک به شبه نظامیان حوثی در یمن پاسخگو باشد.

عادل الجبیر گفت: حوثی های یمن با ایران در ارتباط هستند، آنها علیه دولتی که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته می شد، کودتا کردند و روند صلحی را که از سوی سازمان ملل مورد حمایت بود، از بین بردند.

وی تاکید کرد: توافق هسته ای ایران با غرب باید مورد بازنگری قرار گیرد، به خصوص مکانیسم بازرسی. این توافق همه مشکلات با ایران را حل و فصل نمی کند. تهران موشک های بالستیک را به شبه نظامیان حوثی عرضه می کند و این یک اقدام مسئولانه نیست.

وی همچنین ایران را به خاطر عدم پایان جنگ سوریه مورد سرزنش قرار داد و گفت: شبه نظامیان شیعه و نفوذ ایران مانعی برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه هستند.