• تاریخ: خرداد ۱, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 13746

دستور آمریکا به یک مقام سعودی: «هرگز درباره عراق حرف نزن»

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه العربی الجدید گزارش داده است آمریکا به «ثامر السبهان» وزیر سعودی دستور داده است از هرگونه اظهارنظر درباره عراق و تحولات این کشور خودداری کند. این در حالی است که یک مسئول عر ...

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه العربی الجدید گزارش داده است آمریکا به «ثامر السبهان» وزیر سعودی دستور داده است از هرگونه اظهارنظر درباره عراق و تحولات این کشور خودداری کند.

این در حالی است که یک مسئول عراقی تأکید کرده است السبهان شخص منفوری در عراق است و اظهارنظر وی درباره مسائل سیاسی عراق پذیرفتنی نیست و به همین سبب واشنگتن از وی خواسته است در این زمینه سکوت کرده و درباره مسائل عراق اظهارنظر نکند،‌ چرا که اظهاراتش تأثیر منفی دارد به‌ویژه اینکه وی نزد گروه‌های عربی سنی و شیعی از آن زمانی که سفیر ریاض در بغداد بود، منفور بود.

ثامر السبهان وزیر مشاور سعودی در امور خلیج فارس و سفیر سابق این رژیم در عراق در پی برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در توئیتی به مقتدی صدر رهبر جریان صدر تبریک گفته و درباره پیروزی فهرست سائرون به‌رهبری وی مطلبی اختلاف‌برانگیز گفته بود.

این مسئول که در دفتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق فعالیت می‌کند، افزود اظهارات وزیر سعودی در توئیتر و در رسانه‌های محلی در داخل عراق حساسیت ایجاد می‌کند به‌ویژه اینکه این برداشت را می‌دهد به اینکه عربستان سعودی در آنچه در عراق می‌گذرد، نقش دارد، السبهان نه‌تنها میان گروه‌های شیعی بلکه حتی میان اهل‌سنت و کردها هم جایگاهی ندارد.

این مسئول گفته است آمریکایی‌ها هم بر این باورند که دخالت‌های السبهان و آنچه وی درباره عربیت عراق تکرار می‌کند، نشان می‌دهد که آنچه وی هدف قرار داده، ایرانی‌ها هستند نه عراقی‌ها و این مسئله تأثیرات منفی بر روند تشکیل دولت سریع و مناسب در عراق برای مرحله امنیت شکننده این کشور خواهد گذاشت.

ثامر السبهان ۵۱ساله در حال حاضر وزیر مشاور دولت در امور خلیج فارس در حکومت سعودی است و پیشتر به‌عنوان وابسته نظامی در لبنان و در ادامه به‌عنوان سفیر در عراق فعالیت کرده بود که به‌سبب اظهارات طایفه‌ای‌ و مواضع منفی‌‌اش، از عراق اخراج شد.