• تاریخ: تیر ۸, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 13783

منطقه گردشگری دره گردوی اراک به‌عنوان پروژه مهم عمرانی ساماندهی شود

مهدی زندیه‌وکیلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به ساماندهی دره گردوی اراک، اظهار داشت: منطقه گردو یکی از مناطق تفریحی و گردشگری استان مرکزی است که همواره مورد استقبال شهروندان قرار می‌گیرد و یکی از برنام ...

مهدی زندیه‌وکیلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به ساماندهی دره گردوی اراک، اظهار داشت: منطقه گردو یکی از مناطق تفریحی و گردشگری استان مرکزی است که همواره مورد استقبال شهروندان قرار می‌گیرد و یکی از برنامه‌های مهم استان در حوزه عمرانی و گردشگری، ساماندهی به این منطقه بوده که قرار است از سمت شمال تا روستای نظم‌آباد و از سمت غرب تا تخت سادات منطقه کرهرود توسعه یابد.

وی افزود: این منطقه در حدود بیش از یک‌هزار هکتار است، آن چه که به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته یک منطقه ۸۰ هکتاری تحت عنوان دره گردو است که پشت بیمارستان تامین اجتماعی آغاز و تا قسمت مقبره شهدا ادامه دارد.

معاون عمرانی استاندار مرکزی تصریح کرد: این دره مالک خصوصی دارد و راه و شهرسازی، میراث فرهنگی و تربیت بدنی هم مقداری از این زمین را دراختیار دارند و قرار بر این شد با توجه به این که طرح ملی گردشگری برای آن تصویب شده، متولی اجرای طرح شهرداری اراک باشد.

زندیه‌وکیلی بیان کرد: در دو مرحله برای این منطقه طرح تهیه شد که تمام نکات اجرایی و جزئیات و نقشه‌ها تهیه و تحویل شهرداری شد.

وی ادامه داد: در این منطقه پارکی طراحی شده که کاربری‌های متفاوتی از جمله مراکز خرید، سیستم هتلینگ، کافی‌شاپ، قسمت‌های مربوط به بازی، جایگاه پیاده‌روی، چشم‌اندازهای زیبا مثل آب‌نما، طرح تکمیلی به منظور بازی‌های کابلی و بازارچه‌های محصولات سنتی و غیره برای آن تعریف شده است.

معاون عمرانی استاندار مرکزی عنوان کرد: در قسمت اجرایی هم مخازن آب برای آبیاری، پست‌های برق، روشنایی کامل شبانه برای تمام ساعات شبانه‌روزی از دیگر مواردی است که برای این منطقه طراحی شده است.

زندیه‌وکیلی خاطرنشان کرد: این منطقه به گونه‌ای طراحی شده که تنها مربوط به یک یا دو فصل سال نباشد و در تمام فصول بتوان از آن استفاده کرد.

وی اضافه کرد: همچنین در این منطقه امکان ورود خودرو وجود دارد تا بتوان امدادرسانی و انجام سایر اقدامات لازم از جمله اقدامات زیربنایی را در این منطقه انجام داد که این یکی از ویژگی‌های خوب این دره است.

معاون عمرانی استاندار مرکزی تصریح کرد: کاشت نهال، ساخت بند سنگ و ملاتی، ساخت بند گابیونی، ساخت چهار سکوی استراحت و ایجاد جاده دسترسی برای آبیاری درختان از مهم‌ترین اقداماتی بوده که در این دره توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در دره گردو انجام شده است.

زندیه‌وکیلی با اشاره به سرمایه‌گذاری در این دره، گفت: با توجه به این که مالکیت این منطقه به دولت تعلق دارد، راه و شهرسازی باید این اجازه را صادر کند تا شهرداری بتواند برای این منطقه از سرمایه‌گذار استفاده کند که در این رابطه مشکلاتی وجود دارد.