• تاریخ: تیر ۱۵, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 13947

استاندار مرکزی: فرمانداران و بخشداران ‌تعاملشان ‌را با دهیاران ‌افزایش دهند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سیدعلی آقازاده ظهر امروز در همایش تجلیل از دهیاران برتر استان مرکزی، اظهار داشت: حلقه مردم سالاری دینی در سلسله انتخابات نظام جمهوری اسلامی ایران دهیاران هستند، امروز در حدود ۳۴ هزار دهیا ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سیدعلی آقازاده ظهر امروز در همایش تجلیل از دهیاران برتر استان مرکزی، اظهار داشت: حلقه مردم سالاری دینی در سلسله انتخابات نظام جمهوری اسلامی ایران دهیاران هستند، امروز در حدود ۳۴ هزار دهیاری در کشور وجود دارد که این بزرگترین لشکری است که از بابت انتخاب شوراها داریم که افتخار بزرگی است که در استان مرکزی هم اهد این لشکر بزرگ تویعه و پیشرفت هستیم.

وی افزود: امروز روز تاسیس دهیاری‌ها است و استان مرکزی نخستین استانی است که در روز چهاردهم این مراسم را برگزار کرد که نتیجه برنامه‌ریزی خوب مسئولان مربوطه به منظور تکریم مردم است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: استان مرکزی یکی از استان‌هایی است که تعداد دهیاران خانم در حدود ۱۲۲ و بسیار هم قابل توجه است، اگر امروز استان مرکزی در کشور یکی از ادرات فعال در کشور شناخته شده، حاصل آن است که دهیاران نمونه و برتر در کشور دارد.

آقازاده بیان کرد: همان اختیاری که استاندار در استان به عنوان نماینده دولت و فرماندار در شهرستان دارد، دهیار هم در روستا دارد و همچنین در هماهنگی و برنامه ریزی بودجه‌ای، عمرانی و توسعه‌ای این مناطق نقش کلیدی دارند که مسئولان هم باید این جایگاه را ارج گذاشته و از آن غافل نشوند.

وی ادامه داد: از فرمانداران و بخشداران تقاضا دارم که تعامل خود را دهیاران بیش از گذشته افزایش دهند زیرا این تعامل به طور حتم به نفع فرمانداری و بخشداری است و اگر بتوانیم از ظرفیت دهیاری استفاده کنیم در واقع از ظرفیت مردم روستا استفاده کردیم.

استاندار مرکزی عنوان کرد: یکی از اهداف دولت تثبیت جمعیت روستاها است که در این رابطه دهیاران باید تلاش کنند از ظرفیت موجود در روستا برای ایجاد اشتغال با هدف تثبیت جمعیت روستا استفاده کنند و همچنین وظیفه ما در این جبهه این است که نیازهای دهیاران و روستا را تامین کنیم و همه این امور باید در یک فضای تعاملی انجام شود.

آقازاده خاطرنشان کرد: امروز استان مرکزی در تمام زمینه‌ها ظرفیت‌های خوبی دارد که باید از این ظرفیت‌ها در راستای توسعه روستا به بهترین شکل استفاده کرد.

وی اضافه کرد: امروز نمایندگانی از سوی دهیاران از این تریبون صحبت کردند، دغدغه‌ها و مشکلاتی را که دهیاران با آن درگیر هستند و سبب جلوگیری از پیشرفت و توسعه در روستا شده را به خوبی مطرح کردند و سبب دلگرمی شدند.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در استان مرکزی از تعداد ۷۹۳ دهیار ۶۷۱ دهیار را آقایان تشکیل می دهند و اکثر دهیاران استان مرکزی تحصیل کرده دانشگاهی هستند و تعدادی کمتر از ۵۰ نفر هم دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.

آقازاده بیان کرد: در حدود ۵۰ میلیارد تومان در حساب دهیاری‌ها وجود دارد که در این شرایط کمبود اعتبار که گریبان دولت را هم گرفته، با این پول می‌توان یک جریان پرنشاطی را در روستاها ایجاد کرد.

وی ادامه داد: اگر شعار می‌دهیم که دهیاران به عنوان نماینده ارشد دولت در روستا هست، باید بسیاری از مسائل از جمله رفت و آمد و بازدید مسئولان ادارات شهرستانی با اطلاع دهیاران انجام شود و در تدوین طرح‌های روستایی، در برنامه ریزی بودجه ای عمرانی و توسعه روستا دهیار باید نقش تاثیرگذار داشته باشد در نتیجه فرمانداران و بخشداران باید نسبت به گذشته تعامل و همکاری بیشتری را با دهیاران داشته باشند.