• تاریخ: تیر ۱۹, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 14017

آیت‌الله اراکی: تصمیم‌گیری در حق دیگران کار بزرگ و سنگینی است

آیت‌الله محسن اراکی شامگاه یکشنبه در دیدار با اعضای دفتر نظارت بر انتخابات استان مرکزی با اشاره به معنا و مفاهیم حق اظهار داشت: اینکه بر دقت در امانتداری تاکید می‌کنید و اینکه در برابر فشاری کوتاه نمی‌آیید جای تقدیر دارد ...

آیت‌الله محسن اراکی شامگاه یکشنبه در دیدار با اعضای دفتر نظارت بر انتخابات استان مرکزی با اشاره به معنا و مفاهیم حق اظهار داشت: اینکه بر دقت در امانتداری تاکید می‌کنید و اینکه در برابر فشاری کوتاه نمی‌آیید جای تقدیر دارد اما گفتید مراقبت می‌کنید حقی از داوطلبی ضایع نشود بحث اینجاست که شخصی و کسی حقی ندارد که در اینجا به این نکته بخواهیم بپردازیم چرا که کسی صاحب حق نیست که بگوییم حق این فرد این است که نماینده شود یا فلان حق را دارد که فلان پست را در انتخابات به دست آورد بلکه این حق از آن مردم است که باید به دقت از آن مراقبت کرد.

وی افزود: اتفاقا این حق از آن مردم است که قبول کنند و اعتماد کنند که مسئولیتی را بر دوش فردی بگذارند یا نگذارند و یعنی این حق مردم و نظام است پس در رعایت حق مردم نمی‌توان مسامحه کرد چرا که اگر دقت نشود آن کسی که حق وی ضایع می‌شود حق مردم است بنابراین باید نظارت دقیق و جامع باشد تا حق مردم را درست به جا آورده باشیم.

اراکی تصریح کرد: اگر کسی را در جایگاه تصمیم‌سازی بگذاریم که توان آن را ندارد به حق مردم جفا و ظلم کرده‌ایم مثلا مجلس باید در خصوص موضوعی تصمیمی مهم بگیرد اگر افراد ضعیف باشند که منافع ملت و مردم تامین نمی‌شود و خیانت به حق مردم شده است.

نماینده مردم استان مرکزی در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: در قرآن و فقه اسلامی آمده که هر مسئولیتی در نظام اسلامی یک امانت است چرا که این ولایت به معنای مسئولیت گرفتن در پستی مانند مجلس که به معنای سرپرستی مردم و بخشی از جامعه است دارای شرایطی همچون علم و عدالت دارد چرا که تصمیم‌گیری در حق دیگران کار بزرگ و سنگینی است.

وی ادامه داد: اگر قاضی عادل و عالم نباشد نه تنها جفا در حق مردم بلکه جفا در حق خود اوست، این در حالی است که بدترین ظلم و جفاها این است که کسی را به‌کار بگیریم که اهلیت آن کار و مسئولیت را نداشته باشد که اگر این موضوعات را و شرایط علم و عدالت را به کار گرفتیم و مورد توجه بود مشکلی نداشتیم و امروز دقیقا مشکل از جایی است که اینها را رعایت نکنیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اختیارات شورای نگهبان گفت: جا دارد تا قانون اصلاح شود و اختیارات مهم شورای نگهبان حتی بیشتر از این که هست باشد و نظارت این شورا تنها در بعد نظارت بر قبل و حین انتخابات نباشد بلکه این نظارت در پس از انتخابات هم جریان داشت چرا که یک عده شاید پیش از انتخابات خوب باشند.

وی افزود: بنابراین نظارت شورای نگهبان باید گسترده‌تر شود چون نظارت تنها تا زمان انتخابات است و باید این توان و اختیارات افزایش یابد و مسائل را به مردم گفت و برای آنها تبیین کرد تا بدانند مسئولان مربوطه با دقت و حساسیت بالا از حقوق آنها دفاع می‌کنند.

اراکی خاطرنشان کرد: در سیره اهل بیت(ع) هم به موضوع صفات عدالت و علم تاکید شده حتی برای آنها مظاهر و مفاهیمی اعلام شده مثلا حضور در نماز جماعت که از علایم راستی عدالت است و یک علامت مثبته و نه علامتی تامه به شمار می‌رود.

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر ارسال کنید.