• تاریخ: شهریور ۲, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 14529

تاکید آیت‌الله‌ دری‌نجف آبادی بر توانمندسازی‌ مددجویان ‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف آبادی ظهر امروز در نشست صمیمی با فرزندان بهزیستی استان مرکزی با اشاره به گرامی داشت یاد وخاطره‌ شهدای حزب جمهوری اسلامی ایران به ویژه شهید فیاض‌بخش بنیان‌گذار سا ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف آبادی ظهر امروز در نشست صمیمی با فرزندان بهزیستی استان مرکزی با اشاره به گرامی داشت یاد وخاطره‌ شهدای حزب جمهوری اسلامی ایران به ویژه شهید فیاض‌بخش بنیان‌گذار سازمان بهزیستی اظهار داشت: سازمان بهزیستی این امکان را داده که بتوانیم اقشار آسیب پذیر جامعه را به ویژه آن‌هایی که از نظر جسمی، فیزیکی یا از نظر روحی معلولیت دارند و یا آسیب‌های دیگر اجتماعی تحت پوشش قرار دهیم.

وی افزود: خیران، نیکوکاران و خدمتگزاران هم این سازمان را یاری رسانند تا بتوانیم یک بار افتاده‌ای را در جامعه اسلامی برداریم، یک بخش بزرگی از جامعه درگیر آسیب‌های مختلفی هستند گاهی پدر یا مادر آسیب دیده یا هر دو آن‌ها که گاهی خود این‌ها نیاز به قیم و رسیدگی دارند.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: در این خانواده‌ها حتی با وجود پدر و مادر فرزندان نیاز به مراقبت و رسیدگی دارند که سازمان بهزیستی در سراسر کشور این رسالت بزرگ را انجام می‌دهد.

آیت‌الله دری‌ نجف‌آبادی بیان کرد: ۴۴ نوع آسیب طبیعی وجود دارد که ایران با ۳۴ نوع یعنی سه چهارم آن درگیر است مثل سیل، زلزله، آتش سوزی و غیره، آسیب غیر طبیعی، آسیب‌های خانوادگی، اجتماعی و آسیب‌هایی که به علت رفتارهای غلط خانواده‌ها پدر و یا مادر به وجود می‌آید مثل اعتیاد به الکل و یا مواد مخدر و یا اختلاف‌های خانوادگی و یا ژنتیکی ضایعاتی را به وجود می‌آورند.

وی ادامه داد: با موج نابه‌سامانی جسمی، روحی، خانوادگی، تربیتی، اخلاقی، اجتماعی و غیره مواجه هستیم، حداقل ۱۰ درصد جامعه در معرض این آسیب‌ها قرار دارند که دو درصد آن خیلی شدید بوده و در درجه نخست قرار دارد و دو درصد بعدی در درجه بعد و سپس چهار درصد در گروه بعدی قرار دارند که امکانات، اجازه این که به همه موارد توجه ویژه شود را نمی‌دهد اما در هر صورت این‌ها از مشکلات جامعه است و باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی عنوان کرد: سازمان بهزیستی برای اداره و آموزش کار و سیاست‌گذاری کار بسیار خوب است اما تنها سازمان بهزیستی کافی نیست بخش عظیمی از مردم در این کار بسیار بزرگ و ارزشمند همکاری کنند تا خدمات مورد نیاز را در اختیار این افراد قرار گیرد، از خیران، متصدیان دلسوز و خانه‌های امین تقاضا داریم سازمان بهزیستی را در این امر مهم همیاری و کمک کنند.

دری نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: توانمندسازی به منظور افزایش انگیزه مددجویان در رابطه با حضور در اجتماع و پیشرفت در زمینه‌های مختلف علمی و اقتصادی باید مورد توجه دستگاه های حمایتی قرار گیرد و همچنین فرهنگ‌سازی و پیشگیری از انواع آسیب‌های اجتماعی از قبیل اعتیاد و طلاق به عنوان گام نخست جلوگیری از ورودی افراد به بهزیستی و دیگر نهادهای حمایتی هم باید در دستور کار دستگاه‌ها قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بهبود توانمندی و مفید بودن در وجود مددجویان نهادهای حمایتی یک ضرورت است، گفت: آگاهی لایه های مختلف جامعه نسبت به آسیب‌های اجتماعی، آموزش مهارت‌های زندگی قبل و بعد از ازدواج، ایجاد و همچنین توسعه مراکز مشاوره و اورژانس اجتماعی در کاهش ورودی به بهزیستی نقش به‌سزایی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.