• تاریخ: مهر ۲۸, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 14937

خطبه های نماز جمعه۱۳۹۷/۰۷/۲۷

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در خطبه‌های نمازجمعه اراک در مصلی بیت‌المقدس با اشاره به ضرورت فاصله از وابستگی نفتی در کشور اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا به سمت فاصله از اقتصاد نفتی و دلار حرکت کنیم تا درصورت بروز مشکل ...

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در خطبه‌های نمازجمعه اراک در مصلی بیت‌المقدس با اشاره به ضرورت فاصله از وابستگی نفتی در کشور اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا به سمت فاصله از اقتصاد نفتی و دلار حرکت کنیم تا درصورت بروز مشکل کشور دچار تلاطم و بحران نشود.

وی افزود: مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بر موضوع الگوی ایرانی و اسلامی تاکیدات بسیاری فرمودندکه این موضوع الگوی موفق و موثر برای ۵۰ سال کشور قلمداد می‌شود بنابراین اساتید حوزه و دانشگاه و نخبگان نظرات و پیشنهادات خود را به مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تکیل برنامه‌ها در راستای راهبردهای اجرایی این الگوی ایرانی و اسلامی مطرح کنند.

دری نجف‌آبادی تصریح کرد: این برنامه الگوی موفقی در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خواهد بود که در صورت تدوین دولت‌ها در قالب یک برنامه واحد حرکت خواهند کرد و از چه کنم دور می‌شود چراکه این چه کنم چه کنم دولت‌ها، ملت را نیز به چه کنم انداخته است.

امام جمعه اراک بر ضرورت وجود برنامه در مسیر حرکتی دولت گفت: دولت باید برنامه دقیق داشته باشد که متاسفانه نداشتن برنامه از سوی دولت کشور را با مشکلات ارزی و تلاطم ارزی روبرو کرد که بارها هم تذکر دادیم نامه هم دادیم چراکه باید دولت باید برنامه داشته باشد و حداقل کالاهای اساسی مردم برای شش ماه هم شده ثابت بماند.

وی ادامه داد: پذیرفتنی نیست یک روز این تلاطم در بازار ارز باشد، یک روز در بازار خودرو و باید با یک برنامه جلوی این برنامه‌ها گرفته شود و همه کمک دهند و کشور وارد روزمرگی نشود.

دری نجف آبادی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار اخیر معظم له با دانشجویان نخبه گفت: نخبگان سرمایه‌های ملی نظام اسلامی هستند. چرخ کارخانه ها، دانشگاه ها، ادارات باید بر دوش نخبگان بچرخد.

وی اضافه کرد: این جوانان باید آمادگی اخلاقی و مدیریتی برای اداره کشور در آینده را داشته باشند و باید زمینه همکاری دانشگاه با تمامی مراکز اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی فراهم باشد و این ارتباط هرچه قوی تر شکل بگیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ربودن مرزبانان جمهوری اسلامی ایران در میرجاوه گفت: در هفته اخیر شاهد حادثه دلخراش بودن رمزبانان جمهوری اسلامی در مرزهای شرقی و مرز میرجاوه بودیم که انتظار داریم دستگاه‌های ذیربط و امنیتی و نظامی با شدت با این رفتارهای گروهک‌های تروریستی برخورد و مقابله کنند.

وی افزود: امیدواریم دولت هم در این راستا قاطع وارد عرصه شود و اجازه ندهد مرزهای کشور دچار تنش یا ناامنی شود چراکه امنیت مرزی ایران از جمله امنیت مرزی خاص و مورد توجه در منطقه بوده و هست.

دری نجف‌آبادی اضافه کرد: از سویی از دولت پاکستان انتظار داریم تا در این خصوص اقدام قاطع و همکاری لازم را داشته باشد و اجازه ندهد که روابط دوکشور دچار خدشه این اقدامات کور تروریستی بشود.

امام جمعه اراک به موضوع کشته شدن خاشقچی توسط کنسولگری عربستان در ترکیه هم اشاره کرد و گفت: حادثه دلخراش دیگری که در هفته اخیر با آن روبرو شدیم موضوع قتل خاشقچی افشاگر جنایات عربستان در سفارت عربستان سعودی در ترکیه بود که آل سعود با اعزام ۱۵ جلاد قاتل برای قتل وی به ترکیه اقدام به چنین جنایتی کرد.

وی افزود: ما به عنوان یک مسلمان بهخ هیچ وجه قتل مسلمانی مثل خاشقچی با این حد از جنایت و قساوت را برنمی‌تابیم و حتی جامعه بشری هم نمی‌پذیرد کسی را به این شکل و جنایت بکشند و جای تعجب از مجامع بین المللی مدعی حقوق بشر است که در کنار ترامپ ایستاده و در مقابل این جنایت سکوتی مرگبار کرده‌اند.

دری نجف‌آبادی تصریح کرد: عربستانی که یمن و مردم مظلوم آن را به خاک و خون کشیده، اکنون درحال معامله فلسطین و لبنان با اسرائیل و آمریکایی‌ها است و در حال آمادگی برای جنایت‌های دیگر بار دیگر با جنایت علیه یک شهروند سعودی و در حرکتی که در تاریخ بشر کم نظیر بوده اقدام به اعزام جلادان به ترکیه برای قتل خاشقچی کرده است.

وی بیان گرد: تاریخ درحال تکرار شدن است و روزی برای دلقکی به نام یزید و مال او جنایات می‌شد و امروز هم دنیایی برای خوشامد دلقکی بنام بن سلمان جنایت کمی‌کند و در برابر جنایت علیه مردم مظلوم مثل خاشقچی، مردم مظلوم یمن و کشورهای مسلمان و مظلوم توسط آل سعود و همدستانش سکوت مرگ کرده‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فرارسیدن اربعین حسینی گفت: اربعین حسینی فرصتی ارزشمند برای همگان اعم از شیعه و سنی و ملت ایران و عراق برای تجدید بیعت با امام حسین(ع) و وحدت و یکپارچگی بوده و پیاده روی بزرگ اربعین به جهانیان اعلام می کند که ما بدون نفت و اسلحه هم قدرتمند هستیم و قدرت اصلی ما در ایمان، ولایت پذیری و عشق به محمد و آل محمد(ص) است.

وی ادامه داد: پیام پیاده روی اربعین قدرت مردم، مردم سالاری دینی و قدرت ولایی است و کسانی که به هر طریق در این اردوگاه بزرگ حسینی خدمت و فداکاری می‌کنند شایسته تقدیر هستند.

دری نجف آبادی عنوان کرد: همه باید در حد توان خود به برگزاری این آیین کمک کنند و این میدان، میدان معرفت و اخلاص است و در عرصه دین و ارزش های اسلامی نمی‌توان منافقانه رفتار کرد.