• تاریخ: آذر ۱۷, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 15322

خطبه های نماز جمعه ۱۳۹۷/۰۹/۱۶

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه اراک در مصلی بیت المقدس این شهر با اشاره به فرارسیدن ۱۶ آذر و روز دانشجو اظهار داشت:شانزدهم آذر یادآور ایستادگی دانشجویان در سال ۳۲ در مقابل نیکسون در تقویم ...

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه اراک در مصلی بیت المقدس این شهر با اشاره به فرارسیدن ۱۶ آذر و روز دانشجو اظهار داشت:شانزدهم آذر یادآور ایستادگی دانشجویان در سال ۳۲ در مقابل نیکسون در تقویم به نام روز دانشجو نامگذاری شده است.

وی افزود: از سوی دیگر، بیست و هفتم آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده که در واقع حوزه و دانشگاه دو بال و بازوی توانمند ملت و انقلاب است و اگر این دو بال و بازو خوب عمل کنند قطعا کارایی و توانمندی کشور بالا می‌رود هرچند رسالت دانشجویان در این دوره بسیار خطیر و مهم است زیرا انقلاب اسلامی به آسانی به دست ما نرسیده و باید فرصت‌های پیش آمده غنیمت مغتنم برای ملت و جامعه ما است.

امام جمعه اراک تصریح کرد: دانشگاه باید مرکز تولید علم، ایمان و معرفت باشد و در تولید علم و دانش کشور باید به مرزهای علم برسد، بنابراین وارد شدن در سیاست در حد متعارف امری مناسب و قابل توجه است اما این موضوع نباید سبب صرف تمام عمر دانشجویان در جهت سیاسی بازی شود و از علم‌آموزی عقب بماند بنابراین دانشجویان باید سعی کنند تا در آینده علمای سرشناس کشور و جهان باشند.

وی خاطرنشان کرد: دانشجو یک طلبه است چراکه جمهوری اسلامی کانونی است که از نظر دانش، مهارت و فناوری و علوم انسانیبه طور نسبی سرآمد جهان است و به واسطه جمعیت۸۰ میلیونی خود باید ۸۰۰ هزار دانشمند سرآمد داشته باشد بنابراین دانشجویان باید با تولید مقالات علمی و فناوری ایران در عالی‌ترین رده جهانی قرار گرفته و همسو با طراز انقلاب اسلامی و فرهنگ ارزشمند اهل بیت حرکت کنند.

مدرک‌محوری دانشگاه و دانشجویان آفت امروز جامعه

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به هفته علم و فناوری گفت: یکی از آفت ‌های امروز جامعه مدرک‌محوری دانشگاه و دانشجویان بوده این در حالی است که علم باید پشتوانه کار و مهارت داشته باشد و این ایراد به نظام آموزشی کشور وارد است.

وی ادامه داد: بنابراین سازمان‌های دخیل باید آموزش فنی و حرفه‌ای را که جزو اصول اولیه آموزش به شمار می‌رود را در بین دانشجویان ترویج داده و فارغ التحصیلان افرادی مهارت‌آموز بار بیایند.

دری نجف‌آبادی تصریح کرد: این درحالی است که در دوران فعلی هر بشکه نفت را چند ده دلار تا ۵۰ دلار به فروش می‌رسانیم در حالی که طرف مقابل ما هر دستگاه موبایل را ۵۰۰ دلار به بالا می‌فروشد که این نشان از اهمیت و ضرورت‌های تجاری‌سازی در بخش عمل و دانش دارد چراکه با ظرفیت‌های موجود می‌توان زمینه رسیدن به بالاترین سطح تولید و ثروت سازی از علم را داشت.

بودجه۹۸ باید در خدمت تولید، عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار ضعیف باشد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به موضوع بودجه سال آینده کشور گفت: بودجه باید در خدمت تولید، عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار ضعیف و محرومان باشد و جامعه را با کار و تلاش و فعالیت سالم تشویق و اشتغال پایدار ایجاد کند.

وی افزود: بنابراین بایداز مصارف زائد و بیهوده کم کرده و به کار و تولید، توسعه صادرات، کاهش واردات و حمایت از سرمایه‌گذاری درست، سودآور پرداخت و در این راستا بانک‌ها باید حمایت ویژه داشته و به سمت کارهای مولد حرکت کرد بنابراین نیاز به دقت ویژه مجلس داریم.

وی ادامه داد: دشمن همواره توطئه‌های خود را دارد، اما سوءتدبیر و سوءمدیریت‌ها را که منجر به مشکلات عدیده برای کشورمان شده و می‌شود را نباید به دشمن نسبت بدهیم چراکه نوسانات نرخ ارز و تخصیص حتی یک دلار باید با دقت و مراقبت کامل پیگیری شود تا هر دلار در جای درست خود هزینه شود زیرا ما موظف به مراقبت از بیت المال هستیم.
خانواده و مدرسه کانون مهم ترویج فرهنگ نماز در جامعه

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری جهت اجلاس سراسری نماز گفت: برای تمام کسانی که در حوزه نماز فعالیت می‌کنند خواستار موفقیت و دعای خیر هستیم این درحالی است که در راه توسعه فرهنگ نماز در جامعه نقش خانواده‌ها در تشویق فرزندان به نماز بسیار بی‌بدیل است.

دری نجف‌آبادی ادامه داد: البته در این بین مدرسه به عنوان یکی از مراکز مهم تربیتی هم باید مورد توجه باشد زیرا مدارس هم در نمازخوان کردن کودکان و نوجوانان بسیار تأثیرگذار و مهم هستند.

وی افزود: نماز چراغ‌راهنما و چشمه‌سار نورانی خیر و برکت بوده و اگر انسان در شبانه‌روز پنج بار خود را در این چشمه شست‌وشو دهد آثاری از آلودگی در او نمی‌ماند.

دری نجف‌آبادی اضافه کرد: نمازخوانی از خانواده باید در جوانان و فرزندان فرهنگسازی شود زیرا نماز بزرگترین سرمایه دین و آخرت و چراغ و چشمه‌سار خیر و برکت است.

دشمن نمی‌تواند خلایی در وحدت و استقامت ملت ایران ایجاد کند

عضو خبرگان رهبری با اشاره به حادثه تروریستی چاربهار و شهادت ۲ نفر از نیروهای خدوم نیروی انتظامی گفت: منافقان و کوردلان و دشمنان این نظام و انقلاب اسلامی باید بدانند که اگر تصور می‌کنند با چنین رفتاری می‌توانند در بین ملت و نظام فاصله انداخته و سبب ترس ملت مقاوم ایران شوند کورخوانده‌اندچراکه ملت ما با بصیرت، هوشیار و یکپارچه در برابر تمام جریانات فاسد ایستاده است.

دری نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: حادثه تروریستی چابهار نشان داد که دشمنان ما بیکار ننشسته بلکه مدام در حال نقشه کشیدن برای ملت ایران و ضربه به نظام اسلامی ایران هستند اما به دشمنان ملت ایران می‌گویم که کور خوانده‌اید و هیچ غلطی نمی‌توانید بکنید.