• تاریخ: آذر ۲۶, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 15369

آیت‌الله دری نجف‌آبادی: کارنامه ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران درخشان و قابل دفاع است

آیت‌الله قربانعلی دری نجف آبادی در نشست فرهنگی بررسی ظرفیت انقلاب اسلامی‌، کارآمدی و کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک برگزار شد با اشاره به دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اظه ...

آیت‌الله قربانعلی دری نجف آبادی در نشست فرهنگی بررسی ظرفیت انقلاب اسلامی‌، کارآمدی و کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک برگزار شد با اشاره به دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: موضوع انقلاب، کارنامه و کارآمدی آن موضوع بسیار مهمی قلمداد می‌شود، به ویژه که در دانشگاه‌ها، بررسی جامع و کامل به این موضوع باید مورد توجه قرارگیرد و باید بر اساس آن برنامه‌ریزی کرد که برای ۳۰ سال آینده چه اقدامی انجام دهیم.

وی افزود: ۴۰ سال گذشته، چه فعالیت‌ها و اقداماتی انجام دادیم این موضوع مهمی است و امروز باید نقاط قوت و نقاط ضعف خود را شناسایی کنیم و ارزیابی جامعی داشته باشیم، بنابراین باید این نگرش در تمام دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی هم وجود داشته باشد.

دری نجف‌آبادی عنوان کرد: همچنین باید برای ۴۰ سال آینده هم برنامه‌ریزی داشته باشیم، نقشه راه تعیین کنیم و از تمام نقاط ضعف گذشته برای آینده بهره‌برداری کنیم و چالش‌ها، کمبودها، کسری‌ها، نواقص و آفت‌ها، آسیب‌ها و مشکلات موجود از جمله سهل‌انگاری‌ها و سو تدبیرها را نیز جبران کنیم.

نظارت در امر اجرای اصل ۴۴ یک امر ضروری و لازم بوده و هست

امام جمعه اراک ادامه داد: باید تلاش کنیم تا نقاط ضعفمان به حداقل برسد و نقاط قوت هم تقویت شود، باید به دنبال مشکلات و راهکارهای رفع آنها باشیم، یکی از مسئولیت‌های مهم ما اصل ۴۴ است که تصویب در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم مطرح و تصویب شد که خصوصی‌سازی انجام شود تا دولت قابل تقدیر، چالاک و همراه با حکمت باشد و در واقع واگذاری به این معنا که نقاط ضعف دولت را به نقاط قوت تبدیل کنیم نه به این معنا که مشکلات جدیدی اضافه کنیم.

دری نجف آبادی بیان کرد: باید از ظرفیت‌های ملی استفاده کنیم، به جای هیئت ۳۰ نفره با تشکیلات بالا از ۸۰ میلیون جمعیت استفاده کنیم و مردم همراهی کنند، بنابراین تنها هدف این نبود که واگذار کنیم و اسم‌ها تغییر پیدا کند، باید چالش‌های اجتماعی را رفع کنیم نه اینکه چالش‌های جدیدی را مانند هپکو و صنعت هفت تپه، پالایشگاه کرمانشاه و غیره به وجود آوریم.

وی اضافه کرد: مفهوم مهم اصل ۴۴ قانون این است که میدان وسیعی به کارهای جدید بدهید تا دراین راستا واگذاری صورت گیرد تا عملکرد کارها بهتر و امور نیز بهتر اداره شود تا شاهد اشتغال بهتر و تحقیقات بیشتر و کمتر شدن مشکلات موجود باشیم و ده برابر وضع موجود تولید، سرمایه‌گذاری در کشور افزایش پیدا کند.

دری نجف‌آبادی اضافه کرد: بنابراین باید دیگران هم سرمایه‌گذاری کنند، باید در اقتصاد ملی معجزه‌ای اتفاق بیفتد، نباید بگذاریم عده‌ای افراد فاسد و نالایق به اقتصاد ملی ضربه بزنند و آن را از بین ببرند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در اصل ۴۴ قانون دو عنوان بسیار مهم به کار بردیم، یک عنوان خصوصی‌سازی و واگذاری زیرا طبق اصل ۴۴ قانون اساسی تصور این بود که مردم در بسیاری از صنایع مادر، صنایع سنگین، صنایع بالادستی و صنایع نفت و گاز مجاز به فعالیت نیستند و صنایع زیرمجموعه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و معادن و غیره اجازه ندارند فعالیت کنند که آن طلسم شکسته شد و با نظر مقام معظم رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام موارد اصل ۴۴ تدوین شدکه مفهوم اصل ۴۴ این بود که انحصاراتی که از قانون اساسی استفاده می‌شود که در اختیار این بخش‌ها است و مردم حق مداخله ندارند، مردم و اشخاص بتوانند در مجموعه بالادستی و پایین دستی صنایع، معادن، نفت، گاز، پتروشیمی، مخابرات و غیره بتوانند مشارکت داشته باشند و فعالیت کنند که این امر خیلی مهم است.

ابعاد مختلف الگوی اسلامی ایرانی باید توسط صاحبان اندیشه بررسی شود

دری نجف‌آبادی با تاکید بر ضرورت بررسی ابعاد مختلف ۴۰ سال دستاوردهای انقلاب اسلامی ادامه داد: بنابراین اگر لازم شد کمیسیون‌های مختلف تشکیل می‌دهیم که هر کمیسون بحث‌های مختلف کند که چالش‌ها کجا بوده از جمله درباره الگوی اسلامی ایرانی که چند وقت پیش ابلاغ شد بحث و تبادل نظر شود چراکه دو سال مهلت داده شده که صاحب نظران از جمله دولت، مردم، مجمع تشخیص مصلحت نظام و سپاه، مجلس شورای اسلامی نظرات خود را بدهند و مرکز اسلامی ایرانی الگوی پیشرفت را تکمیل کند تا به جمع بندی حکیمانه برسیم.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین باید تدبیر شود تا چالش‌های گذشته تکرار نشود و آنچه که می‌خواهیم در آینده تصمیم بگیریم مانند چشم‌انداز بیست ساله که تا سال ۱۴۰۴ که به بعضی از اهداف آن پیش از پایان چشم‌انداز رسیدیم اما به همه اهداف آن نرسیده‌ایم و از سویی باید چشم‌انداز ۵۰ ساله دوباره الگوی ایرانی، اسلامی پیشرفت را برای آینده داشته باشیم.

کارنامه ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران کارنامه‌ای درخشان است

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: کارنامه جمهوری اسلامی ایران کارنامه‌ای درخشان است به طوری که این کارنامه، باتمام ضعف‌ها و نواقص اکنون کارنامه قابل ارائه و افتخار آمیز است و نباید به دنبال مشکل یا ضعف ویژه‌ای باشیم هرچند که مشکلاتی وجود دارد.

وی افزود: درمورد بحث تخصیص ارز و سکه چند بار در نماز جمعه، در جلسات با مدیران و مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها صحبت کردم و روز گذشته‌هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفتم اگر من مسئول مسائل ارزی بودم نمی‌گذاشتم حتی یک دلار هم از بین برود یا حیف و میل شود و شک نکنید که این کار شدنی است.

دری نجف‌آبادی خاطر نشان کرد: نباید بگذاریم تا منابع ارزی ما به خارج کشور به کشورهایی مانند گرجستان، امارات رفته و درمقابل آن این دولت‌ها با گستاخی حتی به مردم ما توهین کنند بلکه باید برای پروژه‌های تکمیلی و پژوهشی دانشجویان و دانشمندپروری منابعمان را هزینه کنیم و به عبارت دیگر باید در این زمینه این هزینه‌ها صرف شود.

انقلاب اسلامی به ملت بزرگ ما هویت و خودباوری و استقلال داد

امام جمعه اراک بیان کرد: کارنامه ابعاد مختلفی دارد که نخستین مسئله این است که انقلاب به ملت ما هویت و شخصیت، خودباوری، دین باوری، اعتماد به نفس ملی داد که سرمایه بسیار ارزشمندی است.

وی بیان کرد: زمانی که آمریکا علیه ملت ما موضع می‌گیرد ملت ما یکپارچه‌تر از قبل می‌شود به طوری که کلان جامعه ما، کلانی بااراده و عزم، با بصیرت و قدرت تشخیص که منافع ملی، امنیت و مصالح، اقتدار، عزت و قدرت ملی ایستاده است بنابراین نخستین مسئله‌ این است که بایدعزم و اراده داشته باشیم و هویتی عمیق‌ دینی واسلامی، انقلابی، قرآنی داشته باشیم.

دری نجف‌آبادی تصریح کرد: سرمایه‌های ایران اسلامی به وسیله امام خمینی (ره)، علما و بزرگان به یک طوفان با عظمت تبدیل شده است که سرفصل جدیدی درباره‌ی ایران، اسلام و بشریت گشوده شد، یکی از خدمات در بخشی از کارنامه نظام در حوزه‌ی آموزش‌ و پرورش، بهداشت و درمان، دانشگاه، علم، دانش‌ فناوری، تکنولوژی‌ در عرصه داخلی و بین‌المللی است، کارنامه علمی جمهوری اسلامی است.

نماینده ولی فقیه استان مرکزی خاطر نشان کرد: این کارنامه در واقع مجموعه تلاش‌هایی است که اکنون انجام شده، که باید با قبل از انقلاب مقایسه کرد، به عنوان مثال در بعد علمی حداکثر ۱۶۵هزار دانشجو در دانشگاه‌ها داشتیم، به طوری که کشور این میزان فارغ التحصیل دانشگاه‌ها در مقطع فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس که تعدادشان خیلی کم بود و دکترا که می توان گفت به ندرت و حتی شاید اصلا نداشتیم در کشور وجود داشت، اما امروز در جمهوری اسلامی پنج میلیون دانشجو تربیت یافته که غالبا متقاضی فوق لیسانس، دکترا و رشته های تخصصی هستند، ده میلیون و بیشتر فارغ التحصیلان در تمام سطوح اساتید، مدیران و غیره داریم.

نماینده ولی فقیه استان مرکزی ادامه داد: قبل از انقلاب حداکثر ۴۷ درصد از افراد به مدرسه می‌رفتند و با سواد بودند اما امروز آمار باسوادی بالای ۹۰ درصد است، هنگام جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی گفته شد که ۲۵۰۰ مدرسه ساخته می‌شود اما اکنون یک مدرسه از آن دیده نمی‌شود‌، به طوری که اکنون پس از انثلاب سلامی تمام مدارس نوسازی شده است و ۲۰ میلیون دانش آموز به مدرسه رفتند که امکانات برای آنها فراهم شد.

در حوزه‌ بهداشت و درمان در زمان قبل از انقلاب هزینه‌هایی برای اطبا از بنگلادش، پاکستان، هند، فنلاند، چین، فیلیپین به عنوان پزشک مجاز نه پزشک واقعی و با سطوح پایین علمی در کشور فعالیت می‌کردند این درحالی است که اکنون وضعیت کشور با آن زمان قابل مقایسه نیست.

دری نجف‌آبادی اضافه کرد: در احداث فاز دوم بیمارستان آیت الله خوانساری اراک جای افتخار بود که از وجود پزشکان و متخصصان ایرانی استفاده می شود.

وی ادامه داد: اگر ساختمان و امکاناتی وجود داشته باشد اما متخصص نباشد، هیچ ارزشی ندارد، اراک قبل از انقلاب حداکثر حدود ۱۶۰هزار نفر جمعیت داشت اما امروز حدود ۶۰۰ هزار جمعیت داریم که در این شهر افراد باسواد و دارای مدارک تحصیلی بالا بیشتر شده است، البته با توجه به مشکلات موجود همه باید با همت‌های بلند و اراده‌های قوی مشکلات را برطرف کنیم.

قدرت نظامی و دفاعی ایران در دنیا کم‌نظیر و مثال‌زدنی است

امام جمعه اراک با اشاره به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران گفت: اکنون قدرت دفاعی‌ و توان موشکی، توان زیر دریایی‌ها و حضور ما در دریای مدیترانه، اقیانوس هند، مراکز جهانی و بین المللی، قدرت بازدارندگی، قدرت برقراری امنیت نسبت به قبل از انقلاب به مراتب افزایش داشته است.

وی خاطر نشان کرد: امروز در انواع صنایع، نانو تکنولوژی، هسته‌ای و غیره مشکلی نداریم و حرف های بسیاری برای گفتن داریم.

دری نجف‌آبادی ادامه داد: این درحالی است که آل سعود برای به دست آوردن تکنولوژی برسد دلارهای نفتی به دست آمده از فروش روزی ۱۰ میلیون بشکه نفت را پرداخت می کند به طوری که پانصد میلیارد دلار به آمریکا برای رسیدن به سلاح پرداخت می کند اما از یکسو این سلاح و تکنولوژی را علیه کشورهای مسلمان به کار می گیرد و از سویی خفت بزرگ توهین آمریکایی ها که هویت و بودن آل سعود را قدرت و حمایت آمریکایی می نامند تحمل کنند.

وی خاطرنشان کرد: شاهزاده عربستانی گفته بود بودجه‌ای که دولت سعودی خرج مبارزه می‌کند معادل سه کشور عربی مانند تونس و‌غیره است، که سپس با آن گروه داعش‌، طالبان و غیره را حمایت می‌کنند.

بیشتر بخوانید
لطفی: بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی نباید محدود به مناسبت‌ها شود

در آستانه چهلمین سال انقلاب به “آسیب‌شناسی سبک مدیریت‌های اجرایی” پرداخته شود

فرهنگ ملت ایران ذاتی و جزو ماهیت جمهوری اسلامی ایران است

دری نجف‌آبادی بیان کرد: اکنون دشمن با ما در تمام سنگرها مقابله می‌کنند اما با توکل و تکیه بر خدا، اراده‌ مردم داریم کشور قدم به قدم جلو می‌رود که قبول داریم سهل‌انگاری‌هایی صورت گرفته که باید آن‌ها را جبران کنیم، بهره‌وری ما پایین است که در بعضی از بخش‌ها از جمله خودروسازی باید نظیر ژاپن و چین و غیره باشیم، و روی کیفیت کارکنیم.

وی اضافه کرد: سال ۷۸ در شورای عالی امنیت کشور مطرح شد که باید هزینه‌ها را کم کرد و قیمت خودرو نباید بالا رود چراکه باید بر روی طراحی، ساخت، تولید کار کنند، باید یکی از کشورهای معتبر تولید خودروی دنیا باشیم و در سال ۱۰ میلیون خودرو تولید کنیم و ۶ میلیون هم صادر کنیم، دانشگاه‌ها باید در کارهای فنی، مهارت‌آموزی، تخصصی و غیره کمک کند، همچنین بحث اشتغال را هم باید حل کنیم.

نماینده ولی فقیه استان مرکزی افزود: باید به صادرات غیر نفتی، پرهیز از فروش مواد اولیه، پرهیز از خام فروشی توجه کرد.

دری نجف‌آبادی عنوان کرد: اکنون عسلویه نمادی از خوباوری و توان داخلی است که در حوزه گاز نشان داد ما کشوری پرتوان هستیم،در پتروشیمی نیز امروز برخلاف دوران پیش از انقلاب حرف برای گفتن داریم و موفق بپده ایم.

وی اضافه کرد: در دوران قبل از انقلاب فولاد مبارکه نداشتیم اما زمانی که برای مبارکه تصمیم گرفتیم ۷میلیون تن ورق سرد، گرم و غیره تولید می‌کند که در صادرات به اروپا هم نقش مهمی ایفا می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: امروز در فولادسازی مشکلی وجود ندارد، ظرفیت‌ها و توان ما خوب است، باید مدیران لایق را بر مسند کارها بگذاریم زیرا شایسته‌سالاری رکن اصلی دین، امامت و ولایت است، مبارزه با فساد بسیار مهم است، هرچند گاهی اشتباهات مدیریتی داریم گاهی انتظار داریم افراد بی شخصیت، و بی‌هویت خوب عمل کنند در صورتی که روی کار آمدن این افراد به خاطر فشارها و بازی‌های سیاسی بوده و انتظار دارند این افراد را بدون هیچ تناسبی برای مثال فرماندار یک شهر قرار داد که همین کارها باعث قفل شدن امور کشور می شود.

وی اضافه کرد: نظام حکومت اسلامی، نظام شایسته‌سالاری است، افراد بی‌هویت و بی‌شخصیت، افرادی که تنها برای منافع خود به دنبال پست و مقام هستند نباید وارد کار شوند، هرچند احترام اصل مهم جمهوری اسلامی است بطوریکه هر کسی که یهودی، ارمنی، مسیحی‌و غیره است در کشور ما قابل احترام است.

آمریکا، اسرائیل و ال سعود بارها شکست را تجربه کرده‌اند

دری نجف آبادی عنوان کرد: اسرائیل و آمریکا از همان زمان انقلاب همانند یک پیر مست وارد عمل شد و هربار محکم تودهنی خوردخ و هربار شکست می‌خورد که این نشان دهنده‌ی قدرت رهبری و مردم در نظام اسلامی ایران است، رهبری پاک‌سرشت از نسل پیامبر(ص)، امین، اگاه، زمان‌شناس‌ خداترس‌ و غیره است که با بصیرت و ژرف نگری خویش توانسته اند کشور را با صلابت و سلامت از پیچ و خم های دوران گذر دهند.

وی ادامه داد: اوایل انقلاب فرانسوی‌ها یک سیلو در کرمان را نیمه‌کاره رها کردند، سد مازندران را فرانسوی‌ها ساختند که مشکل دارد که ۴۰۰ میلیون هم برای سیمانکاری این سد دادیم اما مشکل برطرف نشد اما اکنون جزو کشورهای اولیه در ساخت سد هستیم، باید سعی کنیم غفلت‌ها به حداقل برسد.

نماینده ولی فقیه استان مرکزی بیان کرد: هر یک از ما فرصتی برای خدمت داریم که باید به نحو احسن آن را انجام دهیم، باید تحریم‌ها مارا در این راه مصمم‌تر کند بنابراین هیچ چیز نباید بر اراده‌ی ما خلا ایجاد کند زیرا امروز ما پاسبان این کشور هستیم، بعضی از افراد در کلاس درس برخی حرف‌های بیهوده می‌گویند به طوری که دو جمله از اینترنت‌ و جاهای دیگر حفظ می‌کند و انگار خیلی چیزها می‌دانند حتی درباره‌ امام زمان (عج) اظهار نظرمی‌کنند درحالیکه دانشی ندارند و چنین حرف های سخیف افراد بیسواد نباید براراده و تصمیماتمان تاثیر بگذارد.

دری نجف آبادی اضافه کرد: یادآوری می‌کنم که دانشگاه آزاد باید در کشور بدرخشد، بهترین دخایر شما تربیت دانشجویان موفق است.