• تاریخ: آذر ۲۹, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 15388

استان مرکزی از فرصت بازآفرینی بافت فرسوده به خوبی استفاده نکرد

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سید علی آقازاده عصر امروز در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان مرکزی با اشاره به همکاری مسئولان و دستگاه‌ها در اجرای این پروژه اظهار داشت: بحث ستاد باز آفرینی فرسوده شهرها موضوع مهمی ...

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سید علی آقازاده عصر امروز در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان مرکزی با اشاره به همکاری مسئولان و دستگاه‌ها در اجرای این پروژه اظهار داشت: بحث ستاد باز آفرینی فرسوده شهرها موضوع مهمی است که پس از گذشت یک سال در این مدت همه استان‌ها برای این اجرای این پروژه بسیج شدند بعضی از استان‌ها این کار را شروع کردند، پروژه بسیار بزرگ و مورد نیاز کشور است که از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند در این شرایط رکود اقتصادی در کنار اینکه بافت‌های فرسوده شهرها را بازسازی می‌کند اشتغال نیزایجاد می‌کند.

وی افزود: این پروژه می‌تواند پول موجود در اندوخته حساب بخش خصوصی که از این پروژه بهره‌برداری می‌کند به گردش در ‌آورد که به دنبال آن این گردش پول ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در این بخش که بخش مهمی است فراهم می‌کند.

استاندار مرکزی ادامه داد: صنعت، ساختمان و مسکن در کشور همیشه یک بخش تاثیرگذار است به عبارت دیگر زمانی‌که فعالیت داشته باشند نرخ رشد اشتغال افزایش می‌یابد، در شهرستان اراک تعدادی محلات وجود دارد که در سه دهه اخیر مشکلاتی را به وجود آورده‌اند از جمله سکونتگاه‌های غیررسمی، بافت فرسوده و در ساوه هم به عنوان دومین شهربزرگ استان این شرایط وجود دارد.

آقازاده اضافه کرد: از فرصتی که دولت در استان ایجاد کرده نتوانستیم به خوبی استفاده کنیم، در شهرستان اراک و ساوه اراضی دولتی قابل توجه وجود ندارد تا توسعه‌گران در این کار مشارکت کنند بنابراین باید به دنبال مشارکت کسانی که در بافت‌های فرسوده یا سکونتگاه‌های غیر رسمی هستند تا این کار با همکاری توسعه‌گران انجام شود، در واقع باید تفاهم و توافقی انجام شود تا بر اساس آن بتوانیم بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیرایمن را بازسازی و نوسازی کنیم.

وی بیان کرد: باید تعداد سکونتگاه‌ها و محلات فرسوده که مورد نظر است معرفی کرده تا در شهرهای بزرگ پایلوت شود، در شهر اراک چهارمحله با بافت فرسوده وجود دارد که باید توجه داشت در این پروژه عقب هستیم البته کشور در این زمینه خیلی هم جلو نیست.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در استان مرکزی توسعه‌گران خوبی وجود دارد که می‌توانیم از آنها استفاده‌های بهتری کنیم زیرا در محله فوتبال و منطقه باغ خلج اگر بتوانیم این چند محله را با توان و ظرفیت خوبی که استان دارد و شرکت‌هایی که ساخت و ساز مسکن می‌کنند بازسازی کنیم حتما از این فرصت خوبی که در اختیار استان‌ها قرار گرفته است در جهت بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده به ویژه محلاتی که هدف است استفاده کنیم.
آقازاده خاطر نشان کرد: در بعضی از مناطق در شهرهای بزرگ مشکلاتی وجود دارد زیرا دغدغه و نگرانی مدیریت‌های شهری و دولت است که باید بافت‎‌‌های فرسوده کم کرده و تجمیع کنیم تا خدمات محله‌ای بسیار خوبی داشته باشیم و زمینی که آزاد می‌شود برای خدمات محلی، پارک، فضای سبز و برنامه‌های فرهنگی باشد،

وی عنوان کرد: در شهر اراک و ساوه برای تامین زمین مشکل وجود دارد اما در تجمیع واحدهای فرسوده می‌توان کارهای بزرگی انجام داد.