• تاریخ: آذر ۲۹, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 15383

جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه استان مرکزی باید تشکیل شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در جمع طلاب حوزه‌های علمیه استان مرکزی در شهر مقدس قم اظهار داشت: ایجاد یک تشکل و جامعه روحان ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در جمع طلاب حوزه‌های علمیه استان مرکزی در شهر مقدس قم اظهار داشت: ایجاد یک تشکل و جامعه روحانیت و مدرسین قدرتمند، با انگیزه و پایبند به ارزش‌های اسلامی و انقلابی در حوزه‌های علمیه استان از نیازهای اصلی این استان است که باید مورد توجه اساتید و مدرسان هم در اراک و هم در قم قرار گیرد.

وی ادامه داد: وجود یک تشکل مدرسین و روحانیت توانمند ضمن ایجاد انسجام بین روحانیت، آثار و برکات این تشکل می‌تواند لایه‌های مختلف جامعه را متاثر کند.

امام جمعه اراک بیان کرد: وجود جامعه روحانیت تهران و جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه قم نقش بسیار موثری در شکل‌گیری انقلاب اسلامی و هدایت افکار عمومی به سمت و سوی ارزش‌های اسلامی و انقلابی داشت بنابراین باید نسبت به ایجاد یک جامعه مدرسین و روحانیت قدرتمند در استان اقدام کرد.

وی عنوان کرد: برادران طلبه استان مرکزی که در قم به تحصیل مشغول هستند در صورتی که امکان شایستگی و توانایی تدریس دارند حوزه‌های علمیه استان را حمایت کنند.

راه‌اندازی رشته‌های تفسیر قرآن کریم و حدیث‌ در اراک

دری نجف آبادی اضافه کرد: هم اکنون رشته‌های تفسیر قرآن کریم و حدیث‌ در اراک راه‌اندازی شده و فلسفه، کلام و امامت‌ نیز به‌زودی در حوزه‌های استان راه‌اندازی می‌شود و ما از برادرانی که شرایط تدریس در این رشته‌ها را دارند استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: تقویت حوزه‌های علمیه برادران و خواهران از سال ۸۸ در دستورکار قرار گرفت و نخستین گام توسعه هزار و ۸۰۰ متری مدرسه امام خمینی(ره) در گذر سپهداری بازار تاریخی اراک بود که ظرفیت پذیرش این مدرسه در مقایسه با قبل بیش از ۱۰ برابر شده است.

استقبال چشمگیر طلاب از مجتمع حوزوی خاتم‌الانبیاء

نماینده ولی‌فقیه‌در استان مرکزی با اشاره به ساخت مجتمع حوزوی خاتم‌الانبیاء گفت: همزمان با طرح توسعه مدرسه امام خمینی(ره) ساخت مجتمع حوزوی خاتم الانبیا(ص) در کمربند شمالی اراک آغاز شد که امروز این مجتمع با ۱۱۰ کلاس درس، ۴۸ واحد مسکونی برای اساتید در ۳۵ هزار متر مربع به عنوان آبروی اسلام و اهل بیت(ع) خودنمایی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از ۱۵۰ طلبه از مرکز جامعه المصطفی، ۷۰ طلبه از لبنان و بیش از ۳۰۰‌ طلبه از نقاط مختلف ایران اسلامی در این مجتمع تحصیل می‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی بیان کرد: هم اکنون در هر یک از شهرستان‌های این استان یک حوزه علمیه برادران فعال است و حوزه‌های علمیه خواهران که پیش از سال ۸۸ تنها یک مدرسه آن هم‌ در یک سطح فعال بود، اکنون ۱۵ مدرسه خواهران فعال است و یک حوزه ویژه سطح ۴ و ۲ حوزه نیز در سه سطح سه ویژه خواهران در استان فعال شده است.

دری‌نجف‌آبادی ادامه داد: حوزه‌های علمیه و پرورش علمای متعهد در طول تاریخ اسلام و تشیع مهم‌ترین پایگاه اسلام در برابر حملات و انحرافات بوده‌اند.

وی ادامه داد: تجهیز مسلمانان به علوم انسانی و اسلامی صحیح سبب می‌شود آنان با اساس این دین مقدس آشنا شده و با آگاهی و دانایی کامل خداوند را پرستش کنند.
رسالت عالمان دینی همان رسالت پیامبران و اولیای الهی است

امام جمعه اراک با بیان اینکه رسالت عالمان دینی همان رسالت پیامبران و اولیای الهی است گفت: عالمان دینی برای مقابله با هجمه‌های فرهنگی دشمنان نظام اسلامی باید نسبت به افزایش سطح علمی خود اقدام کنند.

وی در مورد توصیه‌های نبی مکرم اسلام(ص) به معاذ ابن جبل که در جریان عقبه با پیامبر(ص) بعیت کرده بود و وی از سوی حضرت محمد(ص) برای تبلیغ اسلام به یمن اعزام شده بود، افزود: آموزش کتاب خدا(قرآن کریم) به مردم، هدایت جامعه به اخلاق صالح، قرار دادن هر انسان به جای خود، اجرای عادلانه احکام و دستورات الهی برای عموم مردم، ادای امانت و صداقت در گفتار، احیای سنت و مقابله با بدعت از مهمترین مسائلی است که پیامبر گرامی اسلام(ص) به معاذ توصیه کردند و این مسائل مهم باید چراغ راه جامعه روحانیت قرار گیرد.