• تاریخ: بهمن ۱۱, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 15599

حراست از منابع پایه به عنوان یک گفتمان در جامعه فرهنگ‌سازی شود

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سیدعلی آقازاده ظهر امروز در جمع کارکنان حفاظت محیط زیست استان اظهار داشت: خوشبختانه بهره‌مندی از دانش روز و حرکت بر مبنای برنامه‌های کارشناسی در محیط زیست استان دیده می‌شود و شاخص‌های تخص ...

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سیدعلی آقازاده ظهر امروز در جمع کارکنان حفاظت محیط زیست استان اظهار داشت: خوشبختانه بهره‌مندی از دانش روز و حرکت بر مبنای برنامه‌های کارشناسی در محیط زیست استان دیده می‌شود و شاخص‌های تخصصی و راهبردهای برنامه‌محور در کارنامه آن نه تنها در ۴۰ سال پس از انقلاب بلکه در همین ۱۰ سال اخیر افزایش یافته و بسیار قابل توجه است.

وی افزود: البته که رشد جمعیت و توسعه انسانی همواره پیامدهایی را هم به همراه داشته و دارد اما باید هم‌راستای افزایش جمعیت بحث‌های زیست‌محیطی را هم مد نظر قرار دهیم و در اجرای طرح‌های عمرانی پیوست مطالعات زیست‌محیطی را هم وارد کرده و با رعایت مسائل زیست‌محیطی طرح‌ها را اجرا کنیم تا بتوانیم از تبعات حاصل از توسعه انسانی بکاهیم.

استاندار مرکزی تصریح کرد: موضوع حراست و صیانت از منابع پایه همواره باید به عنوان یک گفتمان مورد توجه باشد و فرهنگ‌سازی لازم در این زمینه انجام شود چراکه تنها با فرهنگ‌سازی می‌توانیم درراستای کاهش پیامدهای مخرب حرکت کنیم و این پیامدها را به حداقل برسانیم.

آقازاده بیان کرد: استان مرکزی از تنوع زیستی بالایی برخوردار است که نشان از غنی بودن استان در این زمینه دارد و علی‌رغم مشکلات و محدودیت‌هایی که در بحث تامین منابع مالی و نیروی انسانی بوده این مجموعه در حفظ و حراست از گونه‌های جانوری و گیاهی با تمام توان تلاش کرده که جای تقدیر دارد.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در بحث محیط زیست و نیروهای این مجموعه باید مورد توجه قرار گیرد، حقوق پایین آنها بوده که از کمترین میزان حقوق برخوردار هستند و این مسئله ضرورت اندیشیدن تدابیر لازم از سوی دولت را می‌طلبد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: خوشبختانه با وجود تمام مشکلات اقدامات خوبی شده، تالاب میقان اراک از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده و تعداد پرندگان مهاجر در این تالاب در سال‌های اخیر رشد داشته که حفاظت از این سرمایه مهم وظیفه تک تک افراد جامعه و مسئولان است تا صدماتی زیست‌محیطی که در گذشته به ان وارد شده ترمیم شوند.

آقازاده اضافه کرد: همچنین به دنبال اقدامات انجام شده تعداد روزهای آلوده کلانشهر اراک کاهش یافته و از ۹۵ روز در سال ۹۵ به ۴۶ روز ناسالم در سال ۹۷ رسیده است.

وی افزود: در واقع می‌توان گفت با وجود رشد چشم‌گیر صنایع در این استان، محیط زیست استان هم هم‌پای توسعه صنعت به سطح خوبی رسیده و در همین مسیر باید به صورت هدفمند به پیش برود.