• تاریخ: فروردین ۹, ۱۳۹۸
  • شناسه خبر: 15721

خطبه های نماز جمعه ۱۳۹۸/۰۱/۰۲

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در خطبه‌های نمازجمعه اراک که در مصلی بیت‌المقدس این شهرستان برگزار شد با اشاره به ضرورت و راهبردهای تحقق شعار سال اظهار داشت: امانت‌داری از موضوعات مهم موثر در حوزه تحقق شعار سال ...

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در خطبه‌های نمازجمعه اراک که در مصلی بیت‌المقدس این شهرستان برگزار شد با اشاره به ضرورت و راهبردهای تحقق شعار سال اظهار داشت: امانت‌داری از موضوعات مهم موثر در حوزه تحقق شعار سال و رونق تولید قلمداد می‌شود که باید از سوی همگان رعایت شود و با رعایت تمام استانداردها از تقلب خودداری و پرهیز شود.

وی افزود: سال گذشته با عنوان سال حمایت از کالای داخلی یک‌قدم در مسیر رشد اقتصادی کشور بود و یک‌قدم بالاتر از آن رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی بود که باید برای تحقق این مهم کل کشور بسیج شد.

دری نجف‌آبادی تصریح کرد: صادرات ما باید به همه کشورها به ویژه کشورهای منطقه تحقق یابد و به‌جای اینکه صادرات مواد اولیه و مواد خام صورت گیرد، صادرات واقعی داشته باشیم که در این راستا، دانشگاه‌ها باید به صنعت و کشاورزی وصل بوده و همه در خدمت یکدیگر باشند زیرا امروز به مدرک و مدرک‌گرایی نیازی نداریم.

امام جمعه اراک بر ضرورت تولید تاکید کرد و گفت: اگر می‌خواهیم دشمن را شکست دهیم تلاش مضاعف می‌خواهد و باید ده برابر گذشته کارکنیم و بدانیم این در اسلام، جهاد است، یک‌زمانی عده‌ای باید درباره انقلاب فداکاری می‌کردند و یک‌زمان هم در جبهه‌ها اما امروز باید در برابر تحریم‌ها هم عده‌ای فداکاری کنند تا کمر دشمن را بشکنیم و روی پای خودمان قدرتمندانه ایستادگی کنیم.

وی افزود: تنظیم سیاست‌های پولی و ارزی متناسب با تقویت پول ملی یکی از راهکارهای موجود است و ارز باید در حوزه تولید هزینه شود. ارز ما ناموس ماست و باید تبدیل به مواد اولیه مورداستفاده کارخانه‌های شود نه اینکه در اختیار عده‌ای خوش‌گذران قرار گیرد چراکه رشد بی‌جهت نقدینگی سم است و باید در جهت تولید هدایت شود. بانک‌ها باید حامی تولید باشند زیرا کشور با تولید آباد می‌شود و ملتی که مولد نباشد مرده است و باید تولید در جای‌جای زندگی رسوخ کند.

امروز نیاز به نیروی انسانی فعال داریم

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ظرفیت‌های موجود در صنایع استان مرکزی گفت: در استان مرکزی حدود بیست و یک شهرک صنعتی وجود دارد و بالغ بر ۱۰ هزار واحد صنعتی دارای مجوز هستند که کم‌تر از ۳ هزار واحد آن فعال‌ هستند و حداکثر به‌طور میانگین سی و پنج درصد از ظرفیت این واحدها به کار گرفته‌شده که باید برنامه‌ریزی صورت گیرد تا از صد درصد و حتی بیش از ۱۰۰ درصد ظرفیت این واحدها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در بحث نیروی انسانی امروز نیاز به نیروی انسانی فعال داریم نیاز به این داریم که بخش‌های تحقیقاتی و طراحی فعال باشد بنابراین در کارخانه‌های صنعتی کارگر نمی‌خواهیم، آنجا همه باید آچار به دست و فنی و بامهارت و تولیدکننده باشند تا بتوانیم نه‌تنها نیازهای داخل را تأمین کنیم بلکه در بازارهای جهانی و منطقه‌ای هم استان مرکزی باید حضور فعال داشته باشد.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به ظرفیت‌های استان مرکزی گفت: شرکت هپکو به‌تنهایی باید بیست و شش نوع ماشین‌آلات راه‌سازی بسازد این درحالی است که به دنبال مونتاژکاری بوده‌اند، نام این صنعت نیست و به نفع بیگانه است.

وی اضافه کرد: صنعت واقعی جایی است که ما طراح باشیم و خودمان برندی مانند خیلی از برندهای کشورهای دیگر بسازیم که در دنیا رقابت می‌کند بنابراین نباید دست گدایی جلوی دیگران دراز کنیم زیرا امروز جوانان غیرتمند، باهوش و با خلاقیت ما پتانسیل فعالیت در این حوزه را دارند.

باید مشکلات از پیش پای بخش تولید کشور برداشته شود

دری نجف‌آبادی عنوان کرد: مشکل امروز کشور تولید است و باید همه کشور بسیج شوند تا همان‌طور که در هسته‌ای و نانو همت کردیم و توانستیم، در این حوزه هم موفقیت کسب کنیم که البته نیاز به تلاش و زحمت دارد اما باید بدانیم که ما می‌توانیم چراکه تحریم‌ها را باید به فرصت تبدیل کنیم و همت شود تا برای همیشه وابستگی خود به خارج را قطع کنیم.

وی بیان کرد: پشتوانه پول در کشور تولید است و اگر نقدینگی جامعه به سمت تولید سوق داده شود این تولید در رفع بیکاری و تقویت ارزش پول ملی کمک‌کننده خواهد بود و از طرفی می‌توان با تولید کمر افزایش قیمت‌ها را شکست و اگر تولید به نسبت این افزایش حقوق کارگران افزایش نیابد خود منجر به تورم خواهد شد.