کد خبر : 2170
تاریخ انتشار : دوشنبه 1 ژوئن 2020 - 14:07
94 views

استقبال محققان ایران و ترکیه از فراخوان طرح پژوهشی/ توسعه همکاری‌های علمی ۲ کشور در آینده

استقبال محققان ایران و ترکیه از فراخوان طرح پژوهشی/ توسعه همکاری‌های علمی ۲ کشور در آینده

رئیس سازمان پژوهش و فناوری ترکیه «توبیتاک» گفت: فراخوان مشترک این سازمان با مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم ایران مورد استقبال محققان و پژوهشگران دو کشور قرار گرفت. به نقل از آناتولی، به دنبال اعلام نخستین فراخوان طرح پژوهشی مشترک ترکیه و ایران در چارچوب برنامه «TUBITAK-MSRT Joint Call 2020» توسط سازمان پژوهش

رئیس سازمان پژوهش و فناوری ترکیه «توبیتاک» گفت: فراخوان مشترک این سازمان با مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم ایران مورد استقبال محققان و پژوهشگران دو کشور قرار گرفت.
به نقل از آناتولی، به دنبال اعلام نخستین فراخوان طرح پژوهشی مشترک ترکیه و ایران در چارچوب برنامه «TUBITAK-MSRT Joint Call 2020» توسط سازمان پژوهش و فناوری ترکیه (توبیتاک) و مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران بیش از ۱۶۴ طرح توسط محققان دو کشور ارسال شد که به گفته مسئولین ذی‌ربط این شمار مصداق استقبال پرشور از این فرخوان بوده و لزوم ادامه آن در آینده را نشان می‌دهد.

پروفسور حسن ماندال، رئیس توبیتاک در رابطه با نحوه استقبال و آینده این فراخوان که جولای ۲۰۱۹ به طور همزمان در دو کشور اعلام شد، گفت: با استقبال بالای پژوهشگران ترک و ایرانی مواجه شدیم. در پایان مهلت آن از بین تمامی مراجعات، ۱۳۴ پروژه با رعایت ضوابط ارسال شده بودند. بدین ترتیب یکی از بالاترین میزان مراجعه‌کننده به پروژه‌های مشترک توبیتاک رقم خورد.

وی ادامه داد: محققان ترکیه‌ و ایران ۲۲ طرح مشترک را با توافق سازمان پژوهش و فناوری ترکیه (توبیتاک) و مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران انجام خواهند داد.

ماندال در خصوص نحوه انتخاب و روند بازرسی این طرح‌ها گفت: پژوهشگران پروژه‌های منتخب مورد حمایت پژوهشی توبیتاک قرار خواهند گرفت. در این پروسه هزینه‌های تجهیزات لازم، مخارج جانبی، استخدام نیرو، معرفی، سفر و کارآموز‌ها تامین خواهد شد. همچنین به تمامی پروژه‌های مذکور در پروسه مذکور ۱۰۰ هزار لیر ترک به عنوان حمایت پژوهشی تعلق خواهد گرفت. مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم ایران نیز برای پژوهشگران این کشور در طول اتمام پروژه ۴۰۰ میلیون ریال (۴۰ میلیون تومان) حمایت مالی ارایه خواهد کرد.

رئیس توبیتاک در این زمینه ادامه داد: پروژه‌ها با توجه به ۵ معیار مشترک اصلی شامل سطح کیفیت علمی و فناوری، نحوه اجرا و مدیریت، اهمیت همکاری بین‌المللی و جامعیت پروژه توسط دو سازمان مورد ارزیابی قرار گرفتند. داوری برای انتخاب هر پروژه توسط کارشناسان مستقل مورد تایید توبیتاک در دانشگاه‌های مختلف ترکیه انجام می‌گیرد. پس از ارزیابی‌های علمی پروژه‌های منتخب با مخاطبان ایرانی بررسی شده و طرح‌هایی که بالاترین امتیاز را گرفتند، مورد حمایت قرار می‌گیرند. در نهادهای دو کشور با مجریان طرح برای آغاز پروسه تحقق آن قرارداد می‌بندند.
ماندال در رابطه با موضوع طرح‌های برگزیده شده گفت: هم اکنون ۲۲ پروژه مشترک در زمینه‌های انرژی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهندسی مواد و علوم شناختی مورد تایید سازمان‌های دو کشور قرار گرفته است.

ادامه فراخوان‌های همکاری دو کشور در سال‌های آینده

وی با بیان این که این نخستین همکاری توبیتاک با سازمان‌های ایرانی است، گفت: توافق همکاری نخست در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۷ بین توبیتاک و مرکز همکاری‌های بین‌المللی منعقد شد.
ماندال از تمایل نهادهای دو کشور برای ادامه همکاری‌های مشترک در سال‌های آینده خبر داد و گفت: رایزنی‌های دفتر همکاری‌های بین‌المللی توبیتاک با همتایان ایرانی‌ برای ایجاد یک فراخوان جدید در سال جاری ادامه‌ دارد.

همکاری محققان ترک و ایرانی مایه خوشحالی است

رئیس توبیتاک با تاکید بر اهمیت همکاری محققین دو کشور گفت: شرایط کنونی از لحاظ ایجاد همکاری علمی محققان ترک و ایرانی و توسعه این همکاری‌ها با حمایت مشترک توبیتاک و مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی ایران بسیار اهمیت داشته و مایه خوشحالی‌ است.

وی ادامه داد: با توجه به این که هیچ کشوری از توانایی کافی برای مقابله با تغییرات اقلیمی، آفات طبیعی، امراض و بهره‌وری انرژی در سطح جهانی برخوردار نیست، به همین دلیل همکاری‌های بین‌المللی در حوزه‌های علمی، فناوری و نوآوری اجتناب ناپذیر است.

ماندال با بیان این که همکاری‌های علمی به تقویت و گسترش روابط دو کشور کمک خواهد کرد، گفت: هدف از این طرح حمایت از تلاش‌های مشترک پژوهشگران ترک و ایرانی در مسیر انجام پژوهش و توسعه و تحقق پرو‌ژههای مبتکرانه در عرصه علم و فناوری است.

پروژه‌های مشترک توبیتاک در سال ۲۰۱۹ به حدود ۱۴۰۰ پروژه رسید

رئیس توبیتاک در رابطه با همکاری‌های مشترک این سازمان با نهادها و سازمان‌های بینالمللی در سال ۲۰۱۹ گفت: در سال ۲۰۱۹ در مجموع ۲۷ فراخوان برای همکاری‌های مشترک اعلام شده که از بین آنها با ۹ کشور از جمله ایران برای نخستین بار همکاری مشترک به عمل خواهد آمد. در پلتفرم‌های چند جانبه هم ۱۵ فراخوان مشترک اعلام شد. میزان همکاری‌های مشترک توبیتاک در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ با ۷۰ درصد افزایش به حدود ۱۴۰۰ پروژه رسیده است.

ماندال بیان کرد:‌ سازمان توبیتاک مطابق با سیاست‌های خارجه کشورمان به همکاری با کشورهای جهان ادامه می دهد، در این راستا هم‌اکنون با ۸۳ سازمان از ۵۹ کشور در جهت تحقق پروژه‌های توسعه و پژوهش، فعالیت‌های علمی، تبادل کارشناسان و محققان توافق همکاری دوجانبه دارد. همچنین طی توافق‌های چند جانبه سازمان توبیتاک با نهاد‌های بین‌المللی مختلف، همکاری‌های مشترک بین محققین ترک و خارجی از بیش‌ از ۱۰۰ کشور در جریان است.

وی ادامه داد: سازمان همچنین از طریق پرداخت سهم مشارکت در نهادهای بین‌المللی مختلف مانند موزه‌های علمی که در زمینه‌های زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیکی، آب و محیط زیست فعالیت‌های علمی و فناوری انجام می‌دهند عضویت داشته و در پروژه‌های مشترک آن‌ها شرکت میکند.
رئیس توبیتاک در پایان اظهار کرد:‌ در چارچوب این عضویت‌ها، زمینه حضور دانشمندان ترکیه در پروژه‌های بین‌المللی، پی‌گیری نوآوری‌های جدید با استفاده از بورس‌های سازمانی، تبادل اطلاعات با محققین کشورهای مختلف و حضور در نشست‌ شوراهای علمی بین‌المللی برای معرفی بیشتر کشورمان در عرصه جهانی فراهم شده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.